2023 Saksassa vetyautojen myynti romahti lähes 70 prosenttia.

Anonyymi-ap

Myyntitilastot sen kertovat ettei ihmiset halua ostaa vetyautoa. Saksassa pystyy ajamaan vetyautoilla ympäri maata, sillä vetytankkausasemia on kohtuu hyvin, joten siellä on periaatteessa vetyverkosto "valmis". Silti ei edes Saksassakaan mene vetyautot kaupaksi. Vain netissä jaksetaan VALEHDELLA vetyautojen suosiosta. Ei ihmekkään että vetyautojen tukeminen verorahoilla aiheuttaa keskustelua ja niiden vähentämistä harkitaan kun on vahvaa näyttöä että verorahat ovat vain pienelle osalle ihmisiä hyödyksi.

Samaan aikaan sähköautot myyvät Saksassa hyvin, joten on aivan selvää kumpi käyttövoima on myös Saksassa voittanut kilpailussa.

"Vain 263 polttokennosähköautoa (FCEV) rekisteröitiin Saksassa, joka on Euroopan suurin vetyautojen markkina-alue, vuoden 2023 aikana, mikä on lähes 70 % vähemmän kuin vuonna 2022 rekisteröidyt 835 liittovaltion autoliikenneviranomaisen (KBA) lukujen mukaan.

Kansallisen vety- ja polttokennoteknologian järjestön (NOW) mukaan tämä nostaa tällä hetkellä Saksan teillä matkustavien FCEV-ajoneuvojen määrän 2 364:ään verrattuna yli 1,4 miljoonaan akkukäyttöiseen sähköautoon (BEV).

Pelkästään vuonna 2023 KBA laski 524 219 BEV:tä, mikä on tasaisessa kasvussa edellisen vuoden 470 559:stä.

Saksan veronmaksajien yhdistys Bund der Steuerzahler (BdSt) vaati syyskuussa FCEV- ja vetytankkausasemien tukien lopettamista arvioiden, että vähintään 450 miljoonaa euroa (493 miljoonaa dollaria) – EU-rahoitusta lukuun ottamatta – on käytetty vuodesta 2007 lähtien .

Tämä tarkoittaa yli 190 000 euron tukia polttokennoautoa kohden. Vain kourallisen vetykäyttöisiä kuorma-autoja uskotaan kulkevan Saksan teillä, mutta KBA ei ole julkaissut lukuja tästä.

Vetykäyttöiset henkilöautot eivät ole nousseet ympäri maailmaa sen jälkeen, kun Toyota Mirai esiteltiin vuoden 2014 lopulla, ja brittiläinen analyytikko IDTechEx katsoi äskettäin tämän syyksi "vetyn täyttöinfrastruktuurin puutteeseen, vedyn kustannuksiin ja alustaviin kustannuksiin". ajoneuvot”.

Saksa tuo tällä hetkellä kaikki polttokennoautonsa maahan, ja maassa myydään vain kahta mallia - Mirai ja Hyundai's Nexo."

https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true

3

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohtakaa polttokennot.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­N­­­y­­m­­f­o­­­m­­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18217419

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Hindenburg räjähti koska vety karkaa ja räjähtää. Kuka haluaa räjäyttää itsensä vetyasemalla? Tai ajella liikenteen seassa vetypommilla?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4826
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      61
      2701
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1064
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1035
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1034
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      124
      989
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      964
    8. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      185
      878
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      865
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      864
    Aihe