2023 Saksassa vetyautojen myynti romahti lähes 70 prosenttia.

Anonyymi-ap

Myyntitilastot sen kertovat ettei ihmiset halua ostaa vetyautoa. Saksassa pystyy ajamaan vetyautoilla ympäri maata, sillä vetytankkausasemia on kohtuu hyvin, joten siellä on periaatteessa vetyverkosto "valmis". Silti ei edes Saksassakaan mene vetyautot kaupaksi. Vain netissä jaksetaan VALEHDELLA vetyautojen suosiosta. Ei ihmekkään että vetyautojen tukeminen verorahoilla aiheuttaa keskustelua ja niiden vähentämistä harkitaan kun on vahvaa näyttöä että verorahat ovat vain pienelle osalle ihmisiä hyödyksi.

Samaan aikaan sähköautot myyvät Saksassa hyvin, joten on aivan selvää kumpi käyttövoima on myös Saksassa voittanut kilpailussa.

"Vain 263 polttokennosähköautoa (FCEV) rekisteröitiin Saksassa, joka on Euroopan suurin vetyautojen markkina-alue, vuoden 2023 aikana, mikä on lähes 70 % vähemmän kuin vuonna 2022 rekisteröidyt 835 liittovaltion autoliikenneviranomaisen (KBA) lukujen mukaan.

Kansallisen vety- ja polttokennoteknologian järjestön (NOW) mukaan tämä nostaa tällä hetkellä Saksan teillä matkustavien FCEV-ajoneuvojen määrän 2 364:ään verrattuna yli 1,4 miljoonaan akkukäyttöiseen sähköautoon (BEV).

Pelkästään vuonna 2023 KBA laski 524 219 BEV:tä, mikä on tasaisessa kasvussa edellisen vuoden 470 559:stä.

Saksan veronmaksajien yhdistys Bund der Steuerzahler (BdSt) vaati syyskuussa FCEV- ja vetytankkausasemien tukien lopettamista arvioiden, että vähintään 450 miljoonaa euroa (493 miljoonaa dollaria) – EU-rahoitusta lukuun ottamatta – on käytetty vuodesta 2007 lähtien .

Tämä tarkoittaa yli 190 000 euron tukia polttokennoautoa kohden. Vain kourallisen vetykäyttöisiä kuorma-autoja uskotaan kulkevan Saksan teillä, mutta KBA ei ole julkaissut lukuja tästä.

Vetykäyttöiset henkilöautot eivät ole nousseet ympäri maailmaa sen jälkeen, kun Toyota Mirai esiteltiin vuoden 2014 lopulla, ja brittiläinen analyytikko IDTechEx katsoi äskettäin tämän syyksi "vetyn täyttöinfrastruktuurin puutteeseen, vedyn kustannuksiin ja alustaviin kustannuksiin". ajoneuvot”.

Saksa tuo tällä hetkellä kaikki polttokennoautonsa maahan, ja maassa myydään vain kahta mallia - Mirai ja Hyundai's Nexo."

https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true

3

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohtakaa polttokennot.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­N­­­y­­m­­f­o­­­m­­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18217419

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Hindenburg räjähti koska vety karkaa ja räjähtää. Kuka haluaa räjäyttää itsensä vetyasemalla? Tai ajella liikenteen seassa vetypommilla?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      172
      2111
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      37
      1475
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1164
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      922
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      856
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      252
      825
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      792
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      735
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      723
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      200
      668
    Aihe