Vetyautojen myynti romahti Japanissa 83% kahden vuoden aikana.

Anonyymi-ap

Japanissa kansalaiset eivät halua ostaa vetyautoa vaikka teoriassa vetytankkausverkosto on melko hyvä mahdollistaen vetyautolla ajamisen ympäri maata. Siltikään vetyautot eivät mene kaupaksi eikä edes kotimainen Toyota Mirai tai Crown myy Japanissa käytännössä ollenkaan vaikka jopa hallitus tukee vetyverkostoa. Viimeisen kahden vuoden aikana vetyautojen myynti tippunut 83% Japanissa.

"Vuonna 2021 maassa myytiin 2 464 polttokennokäyttöistä sähköautoa (FCEV), mutta vuonna 2022 määrä putosi 65 prosenttia 848:aan, mutta vuonna 2023 se puolittui jälleen 422:een Japanin autokauppiaiden liiton viimeisimpien tilastojen mukaan . (JADA).
Vetykäyttöisten ajoneuvojen rekisteröinnit laskivat yli 50 % Etelä-Koreassa vuonna 2023, hallituksen luvut paljastavat

Tämä tarkoittaa 82,87 prosentin romahdusta vuosina 2021–2023.

Lähes kaikki myydyt vetyautot olivat Toyotan valmistamia (pääasiassa Mirai-malli, jossa on ehkä muutama yksikkö Crown FCEV:tä, joka tuli myyntiin Japanissa marraskuussa 2023), ja vuonna 2021 myytiin vain 14 yksikköä enää käytöstä poistettua Honda Claritya. ja alkuvuodesta 2022, sekä 31 "tuotua" ajoneuvoa – luultavasti Etelä-Koreasta peräisin olevan Hyundai Nexon, ainoan kaupallisesti saatavilla olevan polttokennoauton.

Samaan aikaan akkukäyttöisten sähköautojen myynti yli kaksinkertaistui – 20 008:sta vuonna 2021 31 592:een vuonna 2022 ja 43 991:een vuonna 2023.
Kukoistava logoKukoistava kaavio

Tämä nollapäästöisten ajoneuvojen myynti on kuitenkin osa Japanin kokonaismyynnistä, ja vuosina 2021-23 myytiin yli 7,2 miljoonaa bensiini-, diesel- ja hybridiautoa.

Japanin perusvetystrategia, joka päivitettiin viime vuoden kesäkuussa, sisältää tavoitteen 800 000 polttokennollisen henkilöauton käyttämisestä sen teillä vuoteen 2030 mennessä, mutta tähän mennessä maassa on myyty vain noin 8 000 vetyautoa."

https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true

3

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3483
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3201
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2985
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2748
    5. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2269
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      12
      2253
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1698
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1547
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1487
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1346
    Aihe