Vetyautojen myynti romahti Japanissa 83% kahden vuoden aikana.

Anonyymi-ap

Japanissa kansalaiset eivät halua ostaa vetyautoa vaikka teoriassa vetytankkausverkosto on melko hyvä mahdollistaen vetyautolla ajamisen ympäri maata. Siltikään vetyautot eivät mene kaupaksi eikä edes kotimainen Toyota Mirai tai Crown myy Japanissa käytännössä ollenkaan vaikka jopa hallitus tukee vetyverkostoa. Viimeisen kahden vuoden aikana vetyautojen myynti tippunut 83% Japanissa.

"Vuonna 2021 maassa myytiin 2 464 polttokennokäyttöistä sähköautoa (FCEV), mutta vuonna 2022 määrä putosi 65 prosenttia 848:aan, mutta vuonna 2023 se puolittui jälleen 422:een Japanin autokauppiaiden liiton viimeisimpien tilastojen mukaan . (JADA).
Vetykäyttöisten ajoneuvojen rekisteröinnit laskivat yli 50 % Etelä-Koreassa vuonna 2023, hallituksen luvut paljastavat

Tämä tarkoittaa 82,87 prosentin romahdusta vuosina 2021–2023.

Lähes kaikki myydyt vetyautot olivat Toyotan valmistamia (pääasiassa Mirai-malli, jossa on ehkä muutama yksikkö Crown FCEV:tä, joka tuli myyntiin Japanissa marraskuussa 2023), ja vuonna 2021 myytiin vain 14 yksikköä enää käytöstä poistettua Honda Claritya. ja alkuvuodesta 2022, sekä 31 "tuotua" ajoneuvoa – luultavasti Etelä-Koreasta peräisin olevan Hyundai Nexon, ainoan kaupallisesti saatavilla olevan polttokennoauton.

Samaan aikaan akkukäyttöisten sähköautojen myynti yli kaksinkertaistui – 20 008:sta vuonna 2021 31 592:een vuonna 2022 ja 43 991:een vuonna 2023.
Kukoistava logoKukoistava kaavio

Tämä nollapäästöisten ajoneuvojen myynti on kuitenkin osa Japanin kokonaismyynnistä, ja vuosina 2021-23 myytiin yli 7,2 miljoonaa bensiini-, diesel- ja hybridiautoa.

Japanin perusvetystrategia, joka päivitettiin viime vuoden kesäkuussa, sisältää tavoitteen 800 000 polttokennollisen henkilöauton käyttämisestä sen teillä vuoteen 2030 mennessä, mutta tähän mennessä maassa on myyty vain noin 8 000 vetyautoa."

https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true

3

866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe