Saksassa väitellään onko järkeä tukea vetyinfraa verovaroin.

Anonyymi-ap

Saksassa on kyseenalaistettu vetyverkoston tukeminen VEROVAROIN, sillä vetyautot eivät mene kaupaksi ja kallis vetytankkausverkosto toimii vajaakäytöllä. Saksassa on kuitenkin kohtuu hyvä vetytankkausverkosto ja vetyautolla on mahdollista ajaa kohtuu sujuvasti ympäri maata, mutta silti ei ihmiset halua ostaa vetyautoa, jolloin niitä on myyty surkeasti vuositasolla.

"Saksan hallitus on käyttänyt lähes 500 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja vetyautojen ja niihin liittyvien huoltoasemien tukemiseen vuodesta 2007 lähtien – tilannetta, jota kansallinen veronmaksajien liitto Bund der Steuerzahler (BdSt) on kuvaillut "absurdiksi" ja "turhaksi". ).

”On kiistatonta, että vetyautot ovat paljon vähemmän tehokkaita kuin akkukäyttöiset sähköautot. Siitä huolimatta poliitikot ovat pumppaneet satoja miljoonia euroja autojen vetytukiin jo vuosia. Lopeta tämä järjetön veronmaksajien rahojen käyttö, BdSt:n puheenjohtaja Reiner Holznagel sanoi saksalaiselle Die Welt -sanomalehdelle .
Tanskassa vetykäyttöiset ajoneuvot jäivät ilman polttoainetta, koska kaikki kaupalliset huoltoasemat suljettiin

"Vety on aivan liian arvokasta hukattavaksi autoissa... Siksi vaadimme liittovaltion hallitusta lopettamaan kokonaan ja välittömästi turhat tuet vetykäyttöisille autoille kaikilla hallituksen tasoilla."

Ryhmän tutkimuslaitoksen DSi:n äskettäinen analyysi päätteli: "Ainakin joillakin alueilla vedyn käyttö on... teknisesti kyseenalaista. Tämä sisältää ehdottomasti henkilöautosektorin."

Uusiutuvasta energiasta valmistetun vihreän vedyn käyttäminen on "resurssien tuhlausta", koska puhtaan sähkön muuntamiseen vedyksi ja takaisin polttokennoautossa aiheutuu energiahäviöitä.
Reiner Holznagel, Saksan veronmaksajien liiton puheenjohtaja. Kuva: Ullstein Bild/Getty

BdSt:n mukaan vähintään 450 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on käytetty vetykäyttöisten autojen ja niiden tankkauksen tukemiseen – Saksan veronmaksajien välillisesti rahoittaman EU-rahoituksen lisäksi.

Tästä massiivisesta investoinnista huolimatta vain 2 346 polttokennoautoa on Saksan teillä, Kansallisen vety- ja polttokennoteknologian järjestön (NOW) mukaan, mikä on yli 190 000 euroa Saksan tukia autoa kohden (kun käytetään 450 miljoonan euron lukua). .

Saksassa myytiin vain 168 polttokennoautoa tämän vuoden viiden ensimmäisen kuukauden aikana – vähemmän kuin kaksi per vetytynkkausasema (tällä hetkellä 91) – verrattuna lähes 168 000 akkukäyttöiseen sähköautoon samana ajanjaksona.

NOW:n vaatimuksia useita satoja miljoonia euroja lisää valtiontuista vuoteen 2026 mennessä vetyautoille ja niihin liittyville tankkauksille vuoteen 2026 mennessä "ei pitäisi missään olosuhteissa täyttyä", DSi-analyysi sanoi.

Saksan liikenneministeriön mukaan noin 242 miljoonaa euroa virtasi suoraan vetykäyttöisiin henkilöautoihin vuosina 2007–2022, ja noin 210 miljoonaa euroa oli käytettävissä H 2 -tankkausasemien rakentamiseen. "

https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true

8

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Polttokenno on kuolleena syntynyt. Ei ole mitään järkeä tehdä sähkön avulla vetyä, jakaa sitä kalliin infran avulla ja muuttaa se autossa vedyn avulla sähköksi. Polttokenno on monimutkainen ja kallis valmistaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vetyauto on saattohoidossa.

    • Anonyymi

      Oulunkylässä!!

    • Anonyymi

      nyt liikahti sijoittajille saksassa 24 miljardia

      osakkeita hankkimaan juu

    • Anonyymi

      24 miljardia laitettiin liikkeelle--_

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      394
      2812
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      76
      2229
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1775
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      189
      1481
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1472
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1445
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1437
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1323
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1246
    Aihe