Saksassa on kyseenalaistettu vetyverkoston tukeminen VEROVAROIN, sillä vetyautot eivät mene kaupaksi ja kallis vetytankkausverkosto toimii vajaakäytöllä. Saksassa on kuitenkin kohtuu hyvä vetytankkausverkosto ja vetyautolla on mahdollista ajaa kohtuu sujuvasti ympäri maata, mutta silti ei ihmiset halua ostaa vetyautoa, jolloin niitä on myyty surkeasti vuositasolla.
"Saksan hallitus on käyttänyt lähes 500 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja vetyautojen ja niihin liittyvien huoltoasemien tukemiseen vuodesta 2007 lähtien – tilannetta, jota kansallinen veronmaksajien liitto Bund der Steuerzahler (BdSt) on kuvaillut "absurdiksi" ja "turhaksi". ).
”On kiistatonta, että vetyautot ovat paljon vähemmän tehokkaita kuin akkukäyttöiset sähköautot. Siitä huolimatta poliitikot ovat pumppaneet satoja miljoonia euroja autojen vetytukiin jo vuosia. Lopeta tämä järjetön veronmaksajien rahojen käyttö, BdSt:n puheenjohtaja Reiner Holznagel sanoi saksalaiselle Die Welt -sanomalehdelle .
Tanskassa vetykäyttöiset ajoneuvot jäivät ilman polttoainetta, koska kaikki kaupalliset huoltoasemat suljettiin
"Vety on aivan liian arvokasta hukattavaksi autoissa... Siksi vaadimme liittovaltion hallitusta lopettamaan kokonaan ja välittömästi turhat tuet vetykäyttöisille autoille kaikilla hallituksen tasoilla."
Ryhmän tutkimuslaitoksen DSi:n äskettäinen analyysi päätteli: "Ainakin joillakin alueilla vedyn käyttö on... teknisesti kyseenalaista. Tämä sisältää ehdottomasti henkilöautosektorin."
Uusiutuvasta energiasta valmistetun vihreän vedyn käyttäminen on "resurssien tuhlausta", koska puhtaan sähkön muuntamiseen vedyksi ja takaisin polttokennoautossa aiheutuu energiahäviöitä.
Reiner Holznagel, Saksan veronmaksajien liiton puheenjohtaja. Kuva: Ullstein Bild/Getty
BdSt:n mukaan vähintään 450 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on käytetty vetykäyttöisten autojen ja niiden tankkauksen tukemiseen – Saksan veronmaksajien välillisesti rahoittaman EU-rahoituksen lisäksi.
Tästä massiivisesta investoinnista huolimatta vain 2 346 polttokennoautoa on Saksan teillä, Kansallisen vety- ja polttokennoteknologian järjestön (NOW) mukaan, mikä on yli 190 000 euroa Saksan tukia autoa kohden (kun käytetään 450 miljoonan euron lukua). .
Saksassa myytiin vain 168 polttokennoautoa tämän vuoden viiden ensimmäisen kuukauden aikana – vähemmän kuin kaksi per vetytynkkausasema (tällä hetkellä 91) – verrattuna lähes 168 000 akkukäyttöiseen sähköautoon samana ajanjaksona.
NOW:n vaatimuksia useita satoja miljoonia euroja lisää valtiontuista vuoteen 2026 mennessä vetyautoille ja niihin liittyville tankkauksille vuoteen 2026 mennessä "ei pitäisi missään olosuhteissa täyttyä", DSi-analyysi sanoi.
Saksan liikenneministeriön mukaan noin 242 miljoonaa euroa virtasi suoraan vetykäyttöisiin henkilöautoihin vuosina 2007–2022, ja noin 210 miljoonaa euroa oli käytettävissä H 2 -tankkausasemien rakentamiseen. "
https://www-hydrogeninsight-com.translate.goog/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp&_x_tr_hist=true
Saksassa väitellään onko järkeä tukea vetyinfraa verovaroin.
8
799
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa keskustelua käydään Kaliforniassa että onko järkevää vetyverkostoa tukea verovaroin, koska niin harva siitä todella hyötyy ja tukeminen on kallista jotta sillä olisi vaikutusta.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006879/kaliforniassa-vaitellaan-vetytankkausasemien-rakentamisen-jarkevyydesta- - Anonyymi
Kallista se tulee olemaan myös Suomessakin. Uusimmat luvut miljoonalle vetyautolla lasku saattaa olla jopa yli 3000 miljoonaa euroa, jonka veronmaksajat maksaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17809057/miljoona-vetyautoa-suomessa-tarvitsee-2133-miljoonaa-euroa-tukea- - Anonyymi
Polttokenno on kuolleena syntynyt. Ei ole mitään järkeä tehdä sähkön avulla vetyä, jakaa sitä kalliin infran avulla ja muuttaa se autossa vedyn avulla sähköksi. Polttokenno on monimutkainen ja kallis valmistaa.
- Anonyymi
Ei ne vetyautoilijatkaan loputtomasti niele lupauksia "sitten joskus" tasolla vaan vaativat konkreettisia parannuksia. Nyt kiistellään onko heitä huijattu oikeustoimin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18531011/vetyautojen-ostajat-kokeneet-tulleensa-huijatuksi-ja-nostaneet-oikeuskanteen- - Anonyymi
Vetyauto on saattohoidossa.
- Anonyymi
Oulunkylässä!!
- Anonyymi
nyt liikahti sijoittajille saksassa 24 miljardia
osakkeita hankkimaan juu - Anonyymi
24 miljardia laitettiin liikkeelle--_
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!2192995Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2131309Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1191299Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi3791233Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa101110- 1111103
- 921053
Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa4091014- 66924
- 46924