Lindström OY:ssa syljetään lakkoilevien työntekijöiden kasvoille

Anonyymi-ap

22

1871

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuluttajat eli asiakkaat määrittelevät käytännössä palkat. Ei työntekijät Martti perkele.
      Tämä kommunistipökäle luulee aivan liikoja itsestään. Ja silti hän ei ole koskaan tehnyt töitä. Loinen kun on.

      • Anonyymi

        Ei kuluttaja voi vaikuttaa palkkoihin. Palkat määrää työnantaja.

        Onko sinulta joskus kysytty kaupan kassalla että paljonko haluat ostoksistasi menevän kassaneidin palkkaan?


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        😋 ­­N­y­­m­­f­­­o­m­­­a­­a­n­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Tuossahan työnantaja vaan helpottaa lakkoilua, olisivat tyytyväisiä.
      Nyt voi rennosti tissutella eikä tarvitse kantaa huolta tekemättömistä töistä.

    • Anonyymi

      Mahtavaa.
      Kyseinen firma tekee työvaatteiden yms pesua ja huoltoa.
      Milloin tilaajat äänestävät "jaloilla" ja ottavat esim. virolaisen toimijan suomalaisen tilalle?
      Mikä estää myös tuota firmaa siirtymästä esim. viroon?
      Jos on tilauskirjat täynnä ja kriittisä sopimuksia täytettävänä niin ei voi jäädä kahta päivää jälkeen.
      Tämä tilanne kuvaa hyvin sen mitä suomessa tapahtuu, työehtosopimukset voimassa, kaikki kunnossa, työrauha voimassa ja kas, työntekijät lakkoilevat. ja syy on se että heiltä halutaan kieltää laittomat lakot.

      No lakkoilkaa rauhassa niin saadaan ne työpaikat pois suomesta.

      • Anonyymi

        Ei kannata viroon, siellä on palkat noussut ja nousee edelleen ja kohta vaativat kaikkea muutakin järjettömyyttä tuon kohtalaisen palkan lisäksi.

        Intiaan, mutta rahti työvaatteille Intiaan on aika kallista....ja lisäksi sielläkin alkaa työväki jo nousta barrikadeille että saavat parempaa palkkaa...

        Perkele missä tässä maailmassa ois vielä ilmaista työvoimaa?! Orjat takas!!!


    • Anonyymi

      Nyt tosiaan pitää Suomi laittaa yleislakkoon kun vittuilu vain työntekijöitä ja työttömiä kohtaan kiristyy kokkareiden ja persujen osalta.

      Suomi on nyt sitten kahtiajakautunut luokkayhteiskunta joten lakkoja vaan ihan koko rahan edestä, sitä saa mitä tilaa.

      • Anonyymi

        Meillä nämä lakkovouhottajat on jo oikein hyvin kirjattu muistiin ja he eivät vielä tiedä töidensä päättyvän ensimmäisen tilaisuuden tullen.


    • Anonyymi

      Täysin oikein lakkoijiloille,toivottavasti muut firmat tekee samoin ja jos ei lauantai työt kiinnosta lopputili.

    • Anonyymi

      Liettua ja Latvia ovat edullisempia kuin Viro.
      Sinne vaan toimintaa, toki varastavat siinä missä virolaisetkin. No onhan Suomessakin melkoinen hävikki.

    • Anonyymi

      Aivan oikein tehty, kenkää vaan lakkoilijalle välittömästi

      • Anonyymi

        Italialainen lakko päälle duunarit istukaa joku vittupää nilkki ulos.


    • Anonyymi

      Jos ei hommat kiinnosta niin ainahan voi mennä muualle töihin. Tai olla elättinä.

    • Anonyymi

      Kyllä tämä työvuorojen uudelleen järjestely on outoa. Itsekin sen kokeneena. Eikun epämääräinen neuvottelu, keskiviikkona töihin ja työajat olikin järjestelty uudestaan seuraavan viikon maanantaille. Vaikka listat oli jo julkaistu. Että ihan tavallista tämä taitaa olla työantajan puolelta? Terveys p@sk. muillakin, loisimaan ohjattuna?

      • Anonyymi

        Työtöntyöttömän voi sitten palkata suoraan kortistosta kaasuputkihankkeita hoitelemaan valtiolle.


    • Anonyymi

      Oikeinhan sellainen onkin , lakkoileva on iilimato yhteisessä pesässä .

    • Anonyymi

      Työantaja maksaa palkan, ei ammattiliitto.

      Ei pidä kusta työnantajan kintuille tahallaan kieltäytymällä työstä, kun TES on voimassa ja sitä myötä työrauhavelvollisuus. Työt eivät ole lakossa. Töihin saa mennä. Sen estäminen on rikos.

      Yritykset voivat sanoa luottamusmiesjärjestelmän irti. Silloin työntekijät valitsevat työsopimuslaissa 13. luvussa 3. pykälässä säädetyn luottamusvaltuutetun, joka edustaa KAIKKIA työntekijöitä. Saman luvun 1. pykälässä säädetään selvästi, että saa kuulua liittoon ja saa olla kuulumatta.

      Kassaan pitää kuulua, että saa ansiosidonnaisen. Suurin kassa on YTK.

    • Anonyymi

      Se, mikä näissä asioissa eniten mietityttää on se, että nostat esiin turvallisuusriskejä, niitä ei huomioida. Koko ajan lisää outouksia tapahtuu mm. neuvotteluissa. Ylin johto kuitenkin kai lopullisesti vastuussa? Nyt pohtivat työntekijöille potentiaalisesti huonoa järjestelyä. Että menikö tää nyt ihan oikein?

    • Anonyymi

      Ammattiliitto on sopinut työrauhasta työnantajan kanssa. Tällainen ns poliittinen lakko kuitenkin kohdistuu ennen kaikkea työnantajaa vastaan. Näin ollen työnantaja voisi hyvin omalta osaltaan purkaa työehtosopimuksen ja pistää työntekijät hiukan pitemmälle lomalle, kunhan ensin sovitaan palkanalennuksista, joilla katetaan poliittisen lakon kuluja firmalle.

    • Anonyymi

      Rikkurit joutuvat jäämään ainakin 2 viikon lomalle kun tulevat ruiskutetuksi siankusella ja lietteellä lakkoporteilla.
      Se haju kestää 2 viikkoa nahkassa. Peseytyminenkään ei auta.
      Ruuttapartiomme ovat valmiudessa loppuviikolla joka portilla.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Ai että, luottamusmiehet ovat iskussa. Keskinäinen treenaaminen on tähdätty lakkoneitseiden korkkaamiseen ja neitsyet jaettu etukäteen. Jokaiselle luottamusmiehelle ainakin joku, jos ei ota eteen niin varaluottamusmiejärjestelyt on sovittu. Noh, viagrat on jaettu ja testattu etukäteen.

      Nuoremmille luottamusmiehille annetaan tietty läskit neitseet, toisaalta kukkiihan se perunakin. Eikä yleensä duunareiden joukossa kovin hoikkia ole ylipäätään, luottamusmieheksikään ei pääse ellei ole merkittävää ylipainoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe