eli voitteko kertoa hieman kyseisestä mallitoimistosta. saako töitä, onko koulutkset hyödyllisiä, onko malleja oikeasti milanossa jne. positiivisia ja negatiivisia kommentteja, kumpiakin saa heittää.
FASHION MODEL AGENCY KOKEMUKSIA
7
3078
Vastaukset
- Anonyymi
Monelta kuullut, että kovaa rahastusta. Tätä väitettä tukee mm. se, että sinne otetaan ketä vaan, kun rahaa halutaan. Jokainen tietämäni ihminen, joka on hakenut on saanut sen geneerisen "Tietojesi ja kuviesi perusteella voisit olla hyvin soveltuva blaa blaa blaa vastauksen.
Tuo mallina menestyminen vaatii aika kovaa työtä aluksi. Kilpailunhalun on oltava kova, jottet jää muiden alle, eikä riitä että on keskivertoa vähän nätimpi siro sinisilmäinen 165 blondi. Monilla malleilla jää mallin hommat pelkän mainosmallin tasolle, ellei omaa uniikkeja/erikoisia kasvon piirteitä ja vastaa yli 170cm pituus vaatimusta.
Mutta ellet ole huipulle tähtäämässä, niin tokihan kokeilla kannattaa! kurssit ovat jotain 500-1000e luokkaa ja kun kaveri teki mainosmallin hommia töiden ohessa nii sai semmosen 200e mainokselta (Suomessa) - Anonyymi
Maksoin 900€. Kävin kurssin, kuvaukset ja oppilasmuotinäytöksen. MITÄÄN ei ole tullut takaisin. Rahastusta. Mallitoimiston pitäisi markkinoida malleja eteenpäin eikä listoille pääsemisestä pitäisi maksaa. Fashion model agencyssa kaikki pitää tehdä itse. Jos haluaa lisää kuvia kappas vain maksaa 450€. Ja jos haluaa menestyä, pitää osallistua kilpailuihin, joihin itse olen liian pitkä?? Toimiston listoille pääse kaikki ketkä sinne ikinä haluavatkaan, he kehuvat ja kertovat miten erinomaisen omalaatuinen olet ja miten sinulla on huippumallin piirteet. He kertovat kaikki samat asiat jokaiselle joka sinne vain hakee.
- Anonyymi
Täyttä rahastusta koko touhu. Rahat kelpaa mutta töitä ei löydy. Haluavat sun rahat ja myyvät malliunelmaa kaikille jotka erehtyy hakemuksen laittamaan. Töitä ei tule kuin harvoille ja valituille. Useampi tuttu jolle käynyt näin että osallistunut näiden koulutukseen muttei yhtään keikkaa oo ollut. . Ovat saaneet täysin saman viestin jossa kehutaan sua ja sun mahdolllisuuksia.
Tuollahan noi oli tänään i Love meessä huijaamassa ihmisiä. - Anonyymi
Minulla on aivan samanlainen kokemus. Ei töitä, ei yhtään yhteydenottoa ei mitään. Jopa kuvat jotka otettiin heidän nettisivuille oli niin ja näin. Huolimattomasti tehty ja käsitelty. Eräs kurssilla ollut tyttö ei antanut kuviaan nettiin laittaa kun olivat niin huonoja. Harmittaa että olin sinisilmäinen ja uskoin ne puheet mun mahdollisuuksista. Pelkkää myyntipuhetta jolla saa ihmiset maksamaan sen lähemmäs tuhat euroo. Kurssin kouluttajatkin vähän outoja? Nuoria kokemattomia tyttöjä jotka itse käynyt kurssin? Eivät osanneet opettaa ja kurssipäivästä osa meni ihan hukkaan eikä tehty sitä mitä olisi pitänyt? Täyttä rahastusta koko touhu!
- Anonyymi
Olen ollut kyseisen toimiston listoilla jo lähemmäs kaksi vuotta. Yhtään keikkaa ei ole tullut. Ei yhtäkään yhteydenottoa sen jälkeen kun kurssin kävin. Harmittaa että maksoin lähemmäs 800€ koulutuksesta josta ei ole mitään hyötyä. Rahat meni mutta mitään vastinetta sillä ei saanut. Se että
mun kuvat on satojen ellei tuhansien muiden ”mallikuvien” joukossa ei paljo lämmitä.
Olen ollut yhteyksissä samalla kurssilla olleisiin tyyppeihin. Heillä sama tilanne ettei töitä ole ollut yhtään.
Älkää menkö kurssille vaikka mitä lupaavat. Jos susta on malliksi niin sun ei tarvii siitä maksaa kurssimaksuja tms. Silloin sut halutaan toimiston listoille eikä tyrkytetä tuhannen euron kurssia joka on se juttu koko hommassa. Ei sun mallinura. Tiedän monta joka kyllästynyt tohon kusetukseen ja lähtenyt pois heidän ”listoilta”. - Anonyymi
Frendi ollut siellä töissä. Elättävät itsensä näillä ”castingeillä” jossa rekrytään porukkaa kursseille. Eikö jengi jo tajuu mikä homma tää on? Haluavat sun rahat, that’s it! Jos listoille pääsyyn ei ole mitään muuta kriteeriä kun paksu lompakko niin eikö ole aika selkee homma? Ja tarpeen vaatiessa voit ostaa luotolla. Mielestäni eettisesti epäilyttävää toimintaa kun kannustetaan nuoria ihmisiä ostamaan tonnin kurssi luotolla? Olisi kiva kuulla mielipiteitä ja kokemuksia tästä toiminnasta.
- Anonyymi
Asiahan on niin, että mikään oikea mallitoimisto ei veloita senttiäkään aluksi keneltäkään. Työt mallina menee niin että sinun palkkiostasi "emotoimisto" ottaa oman osuutensa. Oikeat mallitoimistot sanovat HETI, jos sinussa on oikeasti potentiaalia. Mutta tämä sanoo niin kaikille tottakai (enemmän voittoa, kun luo toivoa). Kaiken sen perusteella mitä olen itse kokenut ja mitä olen nähnyt, tämä ei ole ihan oikea toimisto. Toki jotkut voi päästä vähän pidemmälle yleisö- äänestyksellä, jossa ostetaan arpoja omalle suosikkiehdokkaalle. Toisin, malli, jolla on rikkain lähipiiri, pääsee ulkomaille jne. Miten ihan tavallisella kansalaisella, jolla ei ole mitään hajua miltä mallin pitää näyttää ja kävellä, voi yhtäkkiä päättää ostamalla 20€ arvan? Naurettavaa. Ja mitä tää ulkomaille pääseminen tarkoittaa on periaatteessa se, että on siellä vähän aikaa, ja sen jälkeen mallia ei näe, ei kuulu missään. Ihan pili pali toimisto, näitä on satoja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3483608Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192368Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151940Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141645Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171542Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t391477Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2821450- 171314
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631116Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201030