Vuonna 2019 Iivo Niskanen oli Helsingin puolikkaalla puolivälissä alle 60 sekunnin päässä kärkiukosta, jonka voittoaika oli 1.10.24.
Sitten vaan kävi järjestäjillä moka ja Iivoa ei ohjattu oikeaa reittiä pitkin ja hänelle tuli eksymisen takia 6 km ylimääräistä juoksua.
Mutta tuolla vauhdilla Iivo olisi hölkännyt puolikkaan aikaan 1.11 tai 1.12. Ihan hyvä aika kaverille, joka ei harrasta juoksua. :)
Iivo Niskanen naputtaa puolikkaan aikaan 1 h12 min. Tavo oli 1 h 10 min.
19
393
Vastaukset
- Anonyymi
Hari kirvesniemi kova ukko juoksemaan
- Anonyymi
Eikö Iivo nimenomaan harrasta juoksua ja hiihtää työkseen.
- Anonyymi
Kuule iivo voitti cooperin vieremäellä.
- Anonyymi
Hevot juoksee, Iivo piiskaa, välivuosi arvokisoista
- Anonyymi
Olisi ottanut DNF:n, kun kerran harhaan juoksi.
- Anonyymi
Käykääpä koittamassa Hepomäkeen tasuria. Voi tulla hepoa ikävä.
- Anonyymi
Iivo Kollenilla kymppisakissa.
- Anonyymi
Johaug kovenpi
- Anonyymi
Aika on jäätävän kova, jos sitä miettii kuntoiljja. Itse olen harrastanut kaikkea kestävyysurheilua 25 vuotta ja olen tälläkin hetkellä suht hyvässä kunnossa. Puolikas menisi aikaan 1. 45 tai hieman sen alle, ennätykseni 1.37. Noihinkin aikoihin kuntoilija saa juosta ja kunnolla saakin. Ylipäätään 2h alituskaan ei läheskään kaikilta onnistu tai edes matkan juokseminen. Juoksu on kuitenkin pyöräilyyn ja hiihtoon verrattuna rankasti kuormittava laji, missä mennään kovilla sykkeillä ilman helpotusta. Pitäisi olla hyvin laihassa kunnossa, niin sujuisi helpommin ehkäpä. Iivo on isokokoinen mies ja ajat välillä 1.10-1.15 on aivan käsittämätöntä ravia. Niillä voittaisi hyvin monet kuntoilutapahtumien sarjat, kaikissa olisi varmasti TOP 3 sijoilla. Toki sillä ei maailmalla pärjäisi ammattijuoksijoiden parissa, löytyy varmasti satoja tai tuhansiakin ammattijuoksijoita, jotka juoksevat tuossa 1h - 1.10 väliinkin puolikkaan. Juoksu on niin rankkaa hiihtokauden jälkeen kuntoilijalle. Helpolla se ei lähde sujumaan.
- Anonyymi
Dns eilenkin.
Viettääkö liikaa aikaa itkosen videoiitten parissa? - Anonyymi
Iivari antaa tänään isän kädestä kunnottomalle kansalle. Karkaa Impilinnaan.
- Anonyymi
Kyllä, katsoi kisan Impilinnassa, lämmitetystä kasematista.
- Anonyymi
Remi 7.
Iivo teki Itkoset.
Kumpi kovenpi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Remi 7.
Iivo teki Itkoset.
Kumpi kovenpi?Itkosella enämpi DNS.
- Anonyymi
Edvin Anger juoksi yli 100 kiloisten väitetyn ME:n kympin maantiejuoksussa 31:37.
Paljonko Iivolta menee aikaa kymppiin?- Anonyymi
Suonenjoella juoksi alle 30 min, mutta rata ei harrastajaryhmien kellojen mukaan ollut aivan täysmittainen. Toisaalta Iivo oli juossut loppuun lisälenkin, jota hölkät eivät.
- Anonyymi
2020 aika oli 30,39
- Anonyymi
Vuoden nopein maantiekymppi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuoden nopein maantiekymppi
Kuitenkaan ei koskaan uskaltaudu sm 5km, 10km, puolimaraton jne. kisoihin. Oo aa ee
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13911248Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710361- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545759- 885238
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584483Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314286Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682