Nyt loppuu Aaltolan tukeminen

Anonyymi-ap

Riku Aaltola sanoi sen nyt ihan suoraan ja ääneen. Ei siellä liitossa kiinnosta kun jäsenmaksut ja oma asema. Jos liitto todella aikoo lopettaa paikallisen sopimisen, niin loputkin jäsenet lähtee. Ei se liitto meidän työpaikkoja suojaa, se me tehdään itse menemällä töihin ja tekemällä hommat kunnolla. Meidän firma on pieni ja järjestäytymätön, ja se näkyy siinä että hommia sovitaan puolin ja toisin. Minä en tarvitse liittoa mihinkään, ja se olisi pitänyt tajuta aikaisemmin.

5

509

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juuri näin.

    • Anonyymi

      Aaltola on oikeassa. Riku Aallon uho oli naurettaavaa. Hah, hah, hah. Jos työnantajat haluaa, niin millään alalla ei ole yleissitovuutta. Sehän onnistuu jo sillä, että suurin osa firmoista eroaa työnantajaliitosta. Mitäs sitten?

      Se on kuulkaas sillä tavalla, että paikallisen sopimisen estäminen osalta yrityksistä on perustuslain vastaista. Suomessa on liittymisen vapaus. Saa kuulua liittoon ja saa olla kuulumatta. Jäsenyys ei saa olla erottelukeino. Sehän on koko kesän kohuttua rasismia. Perkele!

    • Anonyymi

      Kun on tarpeeksi kauan ollut firmassa niin työntekijä alkaa puhua "meidän" firmasta.
      Kuulkaa teitä on kusetettu ja kovasti.

    • Anonyymi

      Kusetetuille jotka jopa rikkureiksi halusivat, tervehdimme heitä lakkoporteilla ruiskuttamalla siankusta ja lietettä päällensä.
      Haju ei lähde kahteen viikkoon.
      Yhdet munat tärpätillä voidektiin. Liekö vieläkään lakannut huutamasta ja juoksemasta ja äitiä huutamasta.

      Talkoo-Taavetti

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      53
      1051
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      857
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      681
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe