Tuhkarokko.

Tuhkarokosta kohistaan vaarallisena tautina.
Kaikki lapset sairasti tuhkarokon -50 luvulla eikä sitä pidetty edes vaarallisena, vaikka tuolloin lääkkeitä ei ollut vielä keksittykään.
Nyt kun maailman on lääkkeillä kyllästetty tautia pelätään. Miksi?
4144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin ihminen on jo kemikaalei täynnä et ei kestä enää mitään .

Äänestä

Tuhkarokko voi olla myös vaarallinen. Sitä vastaan on onneksi rokote.

Äänestä

Eikö lääketieteestä kannata ottaa kaikki irti? Tuhkarokkoon kuoli kylläkin ihmisiä 50-luvulla. Samoin Polioon jne. Rokotteilla niihin ei enää kuolla.

Äänestä

Tuhkarokko itsessään ei ole niin vaarallinen sairaus kuin sen jälkitaudit. Joissain tapauksissa tuhkarokko aiheuttaa vakavia ja jopa tappavia komplikaatioita kuten rajua ripulia, korvatulehduksia, keuhkokuumetta, sokeutta ja aivotulehdusta.

MS-tauti puhkeaa vasta myöhemmällä iällä. Sekin tuhkarokon jälitauti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tuhkarokosta kohistaan vaarallisena tautina.
Kaikki lapset sairasti tuhkarokon -50 luvulla eikä sitä pidetty edes vaarallisena, vaikka tuolloin lääkkeitä ei ollut vielä keksittykään.
Nyt kun maailman on lääkkeillä kyllästetty tautia pelätään. Miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu