Lakoista ei hyötyä

Anonyymi-ap

Mitä hyötyä oli aiemmista lakoista? Ei mitään. Mitä aikovat tehdä nyt? Ei mitään?

12

243

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pitkäjänteistä toimintaa. Sitä vaan ei tyhmempi heti huomaa.
      Väsyttämällä se iso kalakin otetaan.
      Pian jatkuu lakot jälleen ja kestävätkin sitten kunnes hallitus istuu neuvottelupöytään. Yleislakkoa pukkaa.
      Rikkurien varalle ollaan varattu uusi satsi siankusta ja lietettä päälle ruutattavaksi lakkoporteilla jos töihin aikovat, mutta eivät pääse ilman siankusikuorrutusta. Eivätkä pääse sittenkään.

      Talkoo-Taavetti

      • Anonyymi

        Tuskin lakot jatkuu, en usko. Kansa vaan nöyrtyy siihen mitä niille eteen laitetaan.


    • Anonyymi

      Aina pitää panna porvarille vastaan jos se jotakin yrittää sanella. Se on se kaikkein tärkein asia ja periaatteen kysymys.

    • Anonyymi

      Jos liitot taipuu niin tulee liitoista joukkopako.
      Kukaan ei maksa siitä että kaikki saavutetut asiat vedetään vessasta alas ja levitellään vain käsiä.

      Nyt on liittojen kohtalon ajat käynnissä.

    • Anonyymi

      Lain mukaan ammattiliittoon saa kuulua tai saa olla kuulumatta. On jäsen tai ei, niin ammattiliiton aktiviteettiin ei saa pakottaa. Se on vapaaehtoista.

      Poliittisia lakkoja esiintyy, kun sdp on oppositiossa. Lakot ovat siis demareiden aikaansaamia.

      Lakkovahdit uhkailevat tehtaiden porteilla ja yritysten ovilla. Siellä maalitetaan rasistisesti töihin menijöitä rikkureiksi, heidän nimensä kirjataan ylös ja mietitään rangaistustoimenpiteitä. Se on vainoamista. Vainoaminen on rikos.

      Persuista 75% ei kannata poliitisia lakkoja. He eivät ota vastaan käskyjä Hakaniemestä. He eivät kysy puolisolta, pitäisikö mennä töihin vai lakkoon. He ajattelevat itse omilla aivoilla ja menevät töihin. He ovat parasta A-ryhmää.

    • Anonyymi

      Kyllä jos ammattiliitot eivät aio tehdä mitään niin todellakin eroan liitosta. Aina verrataan asioita muihin pohjoismaihin, oletteko katsoneet miten paljon ne eroavat persujen aikomista leikkauksista? On se nyt kumma ettei asioihin laiteta mitään tolkkua, miten kukaan voi tulla toimeen jos nämä leikkaukset tulevat voimaan?
      Kyllä pitäisi olla niin, että kaikille olisi mahdollisuus työllistyä. Ei kaikki omasta vapaasta tahdosta ole työttömiä, mutta jos ei ole töitä taio ei oteta töihin niin minkäs teet? Laittakaa nyt joku roti näihin touhuihin.

    • Anonyymi

      Kyllä liitot tekevät ja piakkoin lakot jatkuvat taas...

      • Anonyymi

        En usko. Lakot tuskin jatkuvat. Eroan itsekin jos nyt eivät tee mitään. Liitossa ei ole mitään järkeä pysyä jos nyt ovat vain eivätkä tee asioille mitään.


    • Anonyymi

      Liitot kusettavat jäseniään hiljaa ollessaan ja muutaman päivän lakot ovat teatteria.

      Yleislakko on ainut tie ja jos sitä ei tule ja Hallitus ei kaadu niin suurin osa jäsenistä eroaa liitoista välittömästi.

      Päätökset saavat tapahtua Hallituksessa ihan rauhassa ja liitot odottelevat sekä pelaavat aikaa.

      • Anonyymi

        Oikeassa olet. Nämä edelliset lakot eivät auttaneet asiaa yhtään. Olisivat laittaneet kerralla pidemmät ja useampia kaupunkeja koskevat lakot pystyyn. Yleilakkoa itsekin kannatan ja jos ei tapahdu niin eroan liitosta myöskin ja toivottavasti muutkin eroaa sillä liitoista ei ole mitään hyötyä jos ne nyt antavat periksi ja hyväksyvät, että saavutetut edut poljetaan alas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeassa olet. Nämä edelliset lakot eivät auttaneet asiaa yhtään. Olisivat laittaneet kerralla pidemmät ja useampia kaupunkeja koskevat lakot pystyyn. Yleilakkoa itsekin kannatan ja jos ei tapahdu niin eroan liitosta myöskin ja toivottavasti muutkin eroaa sillä liitoista ei ole mitään hyötyä jos ne nyt antavat periksi ja hyväksyvät, että saavutetut edut poljetaan alas.

        ongelmahan on siinä että valtaosa ihmisistä ei ole ammattiliitoissa. Vapaamatkustavat loimaan kassassa. Nauttivat ammattilittolaisten hankkimista eduista, Siksipä yleislakko epäonnistuu jo heti alkuhetkinänsä kun ei ole riittävää lakkokattavuutta. Syksyn palkkaneivotteluista on luvassa tiukkoja vääntöjä. Silloin alkaa tiukemmat lakot toimialakohtaisina. Ne purevat ja kovaa.Liitothan ova vain yhtä kovia kuin jäsenistönsä on,
        Suurimmalla osallajäsenistöstä kakka menee housuun jo muutaman lakkopäivän jälkeen kun lapsilta loppuu ruoka,


    • Anonyymi

      Lakkokenraali tunnusti Sipilän lakkojen jälkeen televisiossa, että he eivät saavuttaneet lakoilla mitään, mutta näyttivät joukkovoimaa. ???

      Poliittisilla välineellisillä lakoilla on sama lopputulema tälläkin kertaa, paitsi että miljardi lähti BKT;stä, mikä johtaa jonkinlaisiin lisäleikkauksiin. Kiitos demarivetoisten ammattiliittojen. Liittopomot ovat vastuussa.

      Vihervasemmistolle tiedoksi, että jos BKT laskee, niin se ei ole kasvua. Silloin työttömyys lisääntyy, valtion tulot vähenevät, leikkaustarve kasvaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      64
      1066
    2. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      1003
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      65
      955
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      151
      746
    5. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      57
      694
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      29
      619
    7. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      40
      605
    8. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      16
      557
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      109
      527
    10. Pakko kyllä myöntää

      Että erektiohäiriösi on mies omaa syytäsi.
      Ikävä
      92
      495
    Aihe