Kumpi saa jäädä taloon.

Anonyymi-ap

Omistamme talon yhdessä 50/50 josta vielä maksettavaa.
Jos molemmat haluaisivat ostaa toisen ulos, onko toisen parempi taloudellinen tilanne asia, miksi esim. Pankki ei hyväksyisi toista ottamaan loppulainaa kokonaan nimilleen? Ei ole lapsia.

12

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pystytte päättämään sovussa kumpi maksaa toisen ulos hyvä. Jos ette talo myyntiin ja rahat jakoon.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        ❤️ ­­­N­­­y­­m­­f­­­o­­m­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Omistan 100% mutta voin luopua yhtä hyvin kokonaan. Maallisia asioita taivaasta käsin.

    • Anonyymi

      Ei kiinnosta ennen kiinnosti luovuttava kuitenkin.

    • Anonyymi

      Kaikki luovutan mitään ei jää.

    • Anonyymi

      Älkää jättäkö velkaa se ei sovi alkuunkaan.

    • Anonyymi

      Voin muuttaa myös johonkin osakehuoneiston jos niin halutaan onhan niitä hommattu kunhan jossakin on.

    • Anonyymi

      Siellä koti missä asuu ok.

    • Anonyymi

      Se kuka jää täytyy olla pankin silmissä varaa ostaa toinen ulos. On järkevä arvioittaa kiinteistö ja on reilua markkinahinta (-puolet mitä välityspalkio olisi). Jos kumpikin haluaa ostaa tuolla hinnalla, sitten se saa ostaa toisen ulos joka maksaa enemmän. Jos ostohalukkaita ei ole tai hintaa ei saa sovittua, myynti jää ainoaksi vaihtoehdoksi.

    • Jos kumpikin haluaa ostaa talon, ja ette pääse siitä sopuun, käy varmasti niin, että talo myydään pois ja kumpikaan ei saa taloa. Talon arvohan voi kyllä olla jotain muuta kuin tuo loppulaina + maksettu osuus.

      "onko toisen parempi taloudellinen tilanne asia, miksi esim. Pankki ei hyväksyisi toista ottamaan loppulainaa kokonaan nimilleen?"

      Mietipä itse. Vaikuttaisiko sinun taloudellisesti parempi tilanne siihen, ettei veljesi saisi pankkilainaa?

      Pankki näkee teidät erillisinä henkilöinä ja sitä kiinnostaa, tuleeko se saamaan lainatut rahansa takaisin. Jos se luottaa saavansa rahansa takaisin se antaa lainaa.

    • Anonyymi

      Minun puolesta saa talon.

    • Anonyymi

      Älkää jättääkö velkaa ei missään nimessä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2325
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1354
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1106
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1062
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      174
      1026
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      12
      941
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      88
      914
    8. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      903
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      843
    10. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    Aihe