Kirsty Strowger, 01.10.2024: 🙶 Vaihdevuodet, jota usein kutsutaan "elämän muutokseksi", on monumentaalinen vaihe naisen matkalla. Se on muutosten aikaa, joka saa aikaan erilaisia fyysisiä, emotionaalisia ja psykologisia muutoksia. Usein jää kuitenkin sanattomaksi se syvällinen vaikutus, joka vaihdevuodella voi olla avioliittoihin, erityisesti viisikymppisille ja sitä vanhemmille pariskunnille. Pitkäaikaisten suhteiden hajotessa ei useinkaan ymmärretä/tiedetä että vaihdevuodet ovat merkittävässä roolissa hajoamisessa Tässä artikkelissa perehdytään asian ytimeen ja korostetaan, miksi koulutus on välttämätöntä yli 30 vuoden avioliittojen pelastamiseksi, ja tutkitaan keski-iän avioeron syvällisiä vaikutuksia. [...] 🙷
https://www.linkedin.com/pulse/navigating-menopause-divorce-personal-journey-kirsty-strowger-3c2wc
Artikkeli kannattaa lukea ottaen huomion harhauttaminen ja häivevaikuttaminen (kavala psykologia, Dark Psychology) joka siihen on upotettu, sekä väkevä miesten parjaaminen ja sättiminen.
https://www.linkedin.com/pulse/navigating-menopause-divorce-personal-journey-kirsty-strowger-3c2wc
Artikkeli kannattaa lukea ottaen huomion harhauttaminen ja häivevaikuttaminen (kavala psykologia, Dark Psychology) joka siihen on upotettu, sekä väkevä miesten parjaaminen ja sättiminen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehkä pahin/rumin esimerkki häivevaikuttamisesta on viittaus viisikymppisiin munasarjakkaisiin. Todellisesti vaihdevuosien ongelmat alkavat useita vuosia ennen, tai jopa 10 vuotta ennen, tai vieläkin ennemmin munasarjakkaan menopaussin tapahtuma-ajankohtaa. Menopaussin toteaminen tapahtuneeksi tapahtuu keskimäärin 51v iässä, tuolloin menopaussin tapahtuma-ajankohdaksi kirjataan 12kk aikaisempi päivämäärä.
Häivevaikuttamista on myös väite että "menopaussin jälkeen naiset saattavat tuntea, että heillä on rajoittunut mahdollisuus löytää uusia kumppaneita tai etsiä uusia suhteita.". — Ongelmat alkavat jo vaihdevuosien alkuvaiheessa, munasarjakkaan ollessa 40v tietämillä. Rehellistä olisi myös kertoa mikä kumma salaisuus se onkaan, joka niitä mahdollisuuksia rajoittaa.
Tyypillinen esimerkki miesten sättimisestä: "Yksi merkittävimmistä syistä, miksi viisikymppiset parit eroavat tunnistamatta vaihdevuosien merkitystä, on koulutuksen ja tietoisuuden puute, erityisesti miesten keskuudessa". — Aivan samalla tavalla munasarjakkaat eivät saa tietoa vaihdevuosista, eivät edes omilta äideiltään. Aihe on valtava tabu.
Googlekäännös joka on varsin kohtuullinen:
https://www-linkedin-com.translate.goog/pulse/navigating-menopause-divorce-personal-journey-kirsty-strowger-3c2wc/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=en-US&_x_tr_pto=wapp
Kiitos, tässä oli paljon tietoa.
Kokemuksen syvällä rintaäänellä sanon, että se on naisen tullessa noin 43-48 vuoden ikään niin aika moni liitto karahtaa kiville.
Ja tämän kokemuksen jälkeen se mies sitten alkaa etsiä nuorempaa - mitä sitten naispöydissä kovasti paheksutaan.
Mutta miksi ihmeessä miehellä olisi syytä olettaa, että tuon naisen kriisivaiheen jälkeen kaikki kääntyisikin hyväksi ja että esimerkiksi 55v nainen olisi yhtäkkiä taas tasapainoinen ja kelvollinen kumppani?
Voihan hyvin olla, että näin tapahtuu.
Mutta moniko 50+ mies haluaa ottaa riskin?
Viisikymppisenä ei ole lainkaan mahdotonta löytää 30-35v ikäistä naista rinnalleen.
Siinä helposti menee ainakin 10-15 vuotta ennen maan pettämistä jälleen jalkojen alta, jolloin mies alkaa lähestyä 70 ikävuotta.
Sen jälkeen alkaakin olla aivan sama, onko nainen kiihkeä ja läheisyydenkipeä vai jatkaako mies seurustelua jäkälää kasvavan näkkileivän kanssa, koska äijä on sitä siinä vaiheessa jo itsekin.....