- Valituksien vaikutuksien tieteellinen tutkiminen

Anonyymi-ap

Kh 29.2. kohdassa Muut asiat on kyseinen asia. Tieteellinen tutkiminen valitusten vaikutuksista? Nythän kunnassa on pätevä, kaikkien alojen osaaja/tieteiden maisteri, joka voi viran toimen ohella (toki lisäpalkkaa saaden), tutkia ja kysellä kujolta, mitä vaikutuksia hänen elämässään on ollut, kun kuntalaiset ovat tyytymättömiä päätöksentekoprosesseihin. Sitten vaihdetaan tuoleja ja kujo kysyy tieteilijältä. Tulokset viedään johtoryhmään ja todetaan, että viedään kunnanhallitukselle päätettäväksi, että kuntalaiset eivät saa valittaa. Todetaan, että valitusten vaikutukset on tieteellisesti tutkittu. Kh hyväksyy päätöksen yksimielisesti eikä päätöksestä ole valitusmahdollisuutta. MOT

17

1148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kieltämättä hörähdin nauruun kun pöytäkirjan luin.

    • Anonyymi

      Voitaisiin myös tieteellisesti tutkia, kuinka monta kertaa kujo Vauhkonen on vaihtanut mielipidettään kuntataloudesta. Arvojenhan pitäisi olla pysyviä roolista riippumatta. Tässä mielipide/arvo vuosien takaa: "Enkä veronmaksajana voi olla kiinnittämättä huomiota lisäksi siihen, millainen on Liedon toimintakulttuuri talousasioissa. Onko pelin henki edelleen se, että ”jos rahat eivät riitä, pyydetään lisää”?

      Päivi Vauhkonen, Lieto
      Tarkastuslautakunnan jäsen 2001 - 2008

    • Anonyymi

      Päättäjien mielenterveys on ainut, mikä pitäisi tutkia.

    • Anonyymi

      Tuo on sitä resilienssiä, josta kuntalaiset saa iloa ja naurua, pitkäksi aikaa.

      • Anonyymi

        Tuossa on kyllä jännä sanamuoto. Joku lehti uutisoi aiemmin että jossain kunnassa tehdään tutkimusta valitusten syistä. Ajatus oli että kun ne tulee selville voi niistä oppia. Tämä on toinen suunta.


    • Anonyymi

      Komedian saisi tehtyä kunnan toiminnasta. Ketään ei vaan kiinnostaisi katsoa.

      • Anonyymi

        Onkohan sulla tuo tavanomaista suurempi sepalus auki?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onkohan sulla tuo tavanomaista suurempi sepalus auki?

        Just näin


      • Anonyymi

        Kondomia käytettävissä kaikki nähtävä ja koettava.


    • Anonyymi

      Pelkosenniemellä on aina tutkittu isoja asioita ! Moni tohtorin siemen on kylvetty näissä pienissä syrjäisissä kylissä ja kunnissa. Tämäkin tutkimus voi myöhemmin avata Nobelin-palkintoon johtavan tieteellisen tutkimuskentän julkishallinnossa virheellisesti tehtyjen muutoksenhaun vaikuttavuusarvoinnissa. Tämähän on suoraa jatkumoa jo muille oikeille tieteellisille saavutuksille; ilmasto, kirjallisuus, filosofian eri tieteenhaarat, luonnonlääketiede, subra- ja vetytalous, tähtitiede ja mitä kaikkea onkaan ...musiikkitiede.

      • Anonyymi

        Entä ne loput joilla jauhot on kastuneet?Entä ne viisaat jotka käyvät käsi kädessä hulluuden kanssa? Entä ne joille on lusikalla annettu, eivätkä täten voi kauhalla lappaa? Unohtamatta penaalin tylsimpiä kyniä! Vieläpä on he joilla ei kannettu vesi pysynyt kaivossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä ne loput joilla jauhot on kastuneet?Entä ne viisaat jotka käyvät käsi kädessä hulluuden kanssa? Entä ne joille on lusikalla annettu, eivätkä täten voi kauhalla lappaa? Unohtamatta penaalin tylsimpiä kyniä! Vieläpä on he joilla ei kannettu vesi pysynyt kaivossa.

        Noitakin olis hyvä tutkia, vaikkapa käänteisesti, mitä jos olisikin annettu kauhalla, mutta vain lusikkaa käyttää jne..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noitakin olis hyvä tutkia, vaikkapa käänteisesti, mitä jos olisikin annettu kauhalla, mutta vain lusikkaa käyttää jne..

        Ei noitia ole olemassa!! Etkö ymmärrä? Syö hevosen kuivalihavelliä niin ymmärrät paremmin miten asiat sujuu !


      • Anonyymi

        Viinan polttaminen,kiljukeittiö,hampoarikukka.Nömökbnmñ muu


    • Anonyymi

      Älkää valittako koko ajan vaan maalitaanko talojanne

    • Anonyymi

      Nämäkin asiat olisi voitu sopia aiemmin ja päälle sitten olisi tarjoiltu koko kylälle hevosen kuivalihavelliä!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe