Mitä SAK luulee saavuttavansa vahingoittaessaan yrityksiä ja Suomen maakuvaa?

Anonyymi-ap

SAK:n lakot yrityksiä vastaan ovat haitantekoa ja Suomen maakuvan sottaamista.

Lakot johtavat työntekijöiden palkanmaksun keskeytyksiin, lomautuksiin ja irtisanomisiin. Monet yritykset harkitsevat jatkuvan lakkoilun takia investointeja ulkomaille Suomen sijaan.

"Poliittisiksi" nimitettyjä lakkoja yrityksiä vastaan on ollut SAK:n Elorannan aikana joka kerta SDP:n hävittyä eduskuntavaalit: ensin Rinteen puheenjohtajakaudella ja sitten Marinin/Lindtmanin puheenjohtajakaudella. On kysymys toimintamallista. Suorastaan kiusallisesta epidemiasta. Yritysvastaisuus ihmetyttää, Kaikki hyvinvointi on peräisin yrityksistä. Sitä kautta valtio saa tuloja ylläpitää hyvinvointipalveluja. Valtion palkat ja Kelan rahat ovat peräsin yrityksistä ja alunperin ne ovat vientituloja.

Mitä SAK luulee saavuttavansa tahallisella yritysten vahingoittamisella?

SAK on aloittanut lakot ja saanut työmarkkinat sekaisin. SAK voi lakot lopettaa. Se pitää tehdä heti.

Lakko on vaarallinen ase vastuuttoman kädessä.

14

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SAK:n pitää lopettaa lakot.

      • Anonyymi

        SAK ajaa vain omaa etuaan.

        Ei edes työntekijöiden etua.

        Heinäluoman hyppysissä koko touhu!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SAK ajaa vain omaa etuaan.

        Ei edes työntekijöiden etua.

        Heinäluoman hyppysissä koko touhu!

        Rinteen ja Marinin.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        😋 ­­N­y­­m­f­o­­­m­­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ei hallitus eikä tiettävästi kukaan hallituksen jäsenkään ole ollut päättämässä yhdestäkään lakosta.
      Sen sijaan maan asiat on halunnut saada sekaisin pöhöttynyt omaa vallanmenetystään pelkäävä parlamentarismia halveksiva lakkokiihkoinen ay-mafia jolle ei riitä että viimeistään kolmen voden päästä olisi taas valtiolliset vaalit joissa voisi valita uusien parempien lakien säätäjät.

    • Anonyymi

      Meneillään olevat lakot ovat olleet Aallolta, Kokolta ja Elorannalta suuri virhearvio. Pienillä lakkoavustuksilla suuri haitta? No, tehtaiden toimintoja ajetaan alas lakkojen takia, mikä johtaa palkanmaksun keskeytykseen. Se on SAK:n pomomiesten syy.

      Meneekö väki vaihtoon? Poliittisia lakkoja ei ollut ennen Elorantaa, joka tuli Lylyn jälkeen SAK:n johtoon. Lakoista elvistelyssä televisiossa on Aalto vallannut eniten ruutuaikaa. Hän nauttii siitä, Onko mitään muuta syytä järjestää lakkoja? Lakoissa ei ole kysymys asioista, vaan jostain ihan muusta. Miksi muuten niitä järjestetään vain silloin kun demarit ovat viltissä? Huutaja Tuppurainen ja takapirut Marin ja Rinne?

    • Anonyymi

      Kuka ay-johtaja saa lähteä ensimmäisenä?

    • Anonyymi

      Ei kukaan ja lakkoporteilla kusiruuttamme käyttövalmiina joka tilanteessa.
      Mutta hyvin on pitäneet että rikkureita ei ole ollut.

      Talkoo-Taavetti

    • Anonyymi

      Mitä jos joskus ajateltaisiin ihmistä!

    • Anonyymi

      Yleislakko mainittu.

    • Anonyymi

      Ammattiliitot eivät saavuta mitään, mutta niiden johtajat säilyttävät jättitulonsa ainakin vähäksi aikaa.

    • Anonyymi

      Kun ansiosidonnainen porrastetaan, niin se antaa motivaation ideologisesti työttömälle lähteä töihin ennen 400 päivän lomailua. Yhdessä ensimmäisen omavastuisen sairaspäivän kanssa, tulemme näkemään ennennäkemättömän työvoimapulan hellittämisen julkisella puolella. Hoitajia onkin ihan hyvin. Eikä ihme, koska hoitajia ja lääkäreitä on enemmän kuin ikinä. Kysymys on johtamisesta ja vilpillisestä toiminnasta. Sen takia lakeja pitää uusia.

      Kun tehy aikoi kävellä ulos teho-osastoilta ja jättää potilaat heitteille, niin piti säätää laki. Kun SAK:n vasemmistolaiset ammattiliitot lakkoilevat työrauhan aikana, niin pitää säätää sen kieltävä ja sanktioiva laki.

      Monet lait säädetään tarpeeseen, minkä vastuuttomat ihmiset ovat omalla toiminnallaan saaneet aikaan.

    • Anonyymi

      SAK pitää työntekijän oikeuksista kiinni ja valitettavasti hallitus on päättänyt tehdä Suomesta halpatyö valtion ja tuhoaa hyvinvointivaltion perusteet.
      Ei työtekijä puolella ole valitettavasti muuta mahdollisuutta kuin mennä lakkoon.
      Vain idiootti on muuta mieltä.

    • Anonyymi

      AINAKIN HULLUN MAINEEN.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe