Valistusfilosofien vallanjako-oppi uudistettuna modernia demokratiaa varten

Wikipedia: Vallanjako-oppi on valtioteoria, jonka mukaan toimeenpano-, lainsäädäntö- ja tuomiovallan on kuuluttava eri elimille. Se on vaikuttanut useimpiin nykyaikaisiin valtiosääntöihin. Opin on kehittänyt ranskalainen Montesquieu.

Vallanjako-oppia kehittelivät muutkin valistusfilosofit kuin Montesquieu, mm John Locke. Valistusfilosofit katselivat aikaa taaksepäin. Siellä takanapäin oli tapahtumat Englannissa. 1600-luvun Englannissa vastakkain olivat lainsäädäntövalta ja toimeenpanobalta eli parlamentti ja kuningas. Vallasta taisteltiin verisesti. Parlamentti voitti sisällissodan ja kuninkaalta katkaistiin kaula. 1700-luvulla Englannissa tilanne oli jo rauhoittumaan päin eli oli siirrytty parustuslailliseen monarkiaan. Ranskassa samaan aikaan kasvoi vastustus itsevaltaista monarkiaa kohtaan. Valistusfilosofit olivat vastustuksen kärjessä. Lopulta vastareaktio itsevaltiudelle johti suureen vallankumoukseen, missä kuninkaalta katkaistiin kaula. Näinhän historia kertoo.

Vallanjako-oppi on siis peräisiin 1700-luvulta eli on aika vanha. Paljon on vettä virrannut Thamesissa ja Seinessä sen jälkeen. Maailma on muuttunut. On syntynyt moderni demokratia johon tuo muinainen vallan kolmijako ei sellaisenaan istu. Se pitäisi siis uudistaa. Tää on nyt meikänoomin omaa funtsimista, en ole tätä mistään lähteestä poiminut. mutta mielestäni vallan kolmijako pitäisi muuttaa vaikkapa vallan viisijaoksi sen perusteella miten moderni demokratia käytännössä toimii.

Modernissa parlamentarismissa toimeenpanovalta ja lainsäädäntövalta toimivat yhdessä joten niitä on turha erottaa toisistaan. Yhdessä parlamentti ja hallitus muodostavat hallintovallan jonka takana pitäisi olla kansanvalta. Kansanvalta toteutuu vapaissa vaaleissa. Käytännössä hallintovaltaa toteuttavat poliittiset puolueet. Tuomiovallan voi katsoa olevan edelleen olemassa ja sen pitäisi vallanjako-opin mukaisesti olla riippumaton hallintovallasta.

Modernissa demokratiassa on uusia elementtejä, uusia vallankäyttäjiä. Niitä on kolme. On informaatiovalta eli media ja on kaksi työmarkkinaosapuolta, rahavalta ja työntekijöiden järjestövalta (marxilaisittain pääoma ja työ). Näin syntyy modernin demokratian vallan viisijako: hallinto, oikeuslaitos, media, pääoman omistajat ja työntekijälärjestöt. Niillä kaikilla on oma tehtävänsä yhteiskunnassa. Koska hallintovalta edustaa kansanvaltaa niin sen pitäisi olla ylinnä. Hallintovalta kattaa koko yhteiskunnan, valtion ja kansalaiset. Muiden valtaa käyttävien instituutioiden valta rajoittuu kunkin tehtävään, mutta silti niiden pitäisi olla riippumattomia hallinnosta jos vallanjako-oppia noudatetaan. Oikeuslaitoksen pitää olla riippumaton hallintovallasta ja median pitää olla vapaa. Kun puhutaan rahavallasta niin riippumattomuus on vähän kinkkisempi juttu. Sen pitäisi toteutua molempiin suuntiin, mikä on jatkuva aatteellinen kiistanaihe modernissa demokratiassa. Jotta kansanvalta toteutuisi niin rahavalta ei saisi mielin määrin ohjailla hallintovaltaa, mitä rahavalta kovin mielellään tekisi. Jos nyt kuitenkin rahavaltaa tasapainottaa työntekijöiden järjestövalta niin se auttaa hallintovaltaa säilymään riippumattomana ja samalla myös kansanvaltaa eli demokratiaa toimimaan käytännössä.

2

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääasiassa on vain kaksi puoluetta TYRANNIT ja UUDISTAJAT. Tyrannit ovat väkivaltakoneistoa käyttäviä kyvyttömiä johtajia. Kuitenkin heitä pitää seurata ja totella uusia puolueita perustamatta.

      Toinen mahdollisuus on kuninkaiden valta. Heille Jumala antaa valtuuden mielivaltaan ja hankkia suuri varallisuus muiden kustannuksella. Kuninkaiden valta on enemmän aikaan saavaa kuin Puolueiden valta.

      Ranskan vallankumous kestää 300 vuotta. 1800-2100 jkr. Sen jälkeen on edessä teokratia joka perustuu Intian pyhiin teoksiin. Kaikki eivät pääse mukaan teokratiaan, vaan myöhästyvät 100-200 vuotta. Suomi kuuluu myöhästyjiin koska luopui pyhistä kirjoista.

      Emme ole kärjessä kun mietitään tulevan teokratian suuntaviivoja. Intia ja Arabia johtavat tietä kohden teokratiaa.

      Suomi on ajautumassa ateistiseen materialismiin eikä Hengen valta pääse voimaan vaikka sitä on noin 25 vuoden ajan yritetty.

      Demokratia ja vallan kolmijakoa tuskin sovelletaan teokratian aikana vaan kuninkaat palaavat jonkin verran valtaan. Intiassa onkin meneillään kiistaa tulevien kuninkaiden esi-isät kun ovat jo keskuudessamme.

      Demokratia oli renessanssin ja humanismin ajan valokeilassa. Vaan sitä ollaan korvaamassa teokratialla. Kirkko tosin näyttää menettävän jäseniään, mutta sitä kautta se tulee kelvolliseksi aikanaan globaalin kirkon yhteyteen palaamiseen.

      Lyhyesti: On vähän vanhanaikaista pohtia kolmijakoa ja demokratiaa. Niitä ei kyetä uudistamaan vaan hallitus, valta ja voima lakastuvat Euroopassa tyystin. Jäämme jalkoihin ja elämän välttämättömyyksistä huolehtivien valvojien alaisuuteen.

      Vuodesta 2013 alkaen neuvoteltiin siitä jatkuuko kuitenkin vielä 70 vuotta valtava industrialismi ja nousu. Sekä palautetaanko hallinto korkealle tasolle. Mutta neuvottelut olivat epätoivoisia. Resursseja ja sopivia henkilöitä ei ole.

      Eurooppa vajoaa kurjuuteen. Arabia ja Intia siirtyy johtoon ja teokratian nostajiksi ensi sijalle demokratian sijaan.

      Sori että tämä ei ole filosofiaa vaan lähinnä poliittis-uskonnollinen uutiskatsaus.
      Mä oon kahden vaiheilla. Jatkaako 70 vuotta demokratian kehittämistä vai lähteäkö mukaan teokratiaan. Taleban on teokratiaa viemässä poluilleen kun taas demokratian kehittäjistä sinä olet ensimmäinen joka Suomessa uskalsi avata suunsa.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😍 ­­­N­­y­­m­­­f­­o­­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7537
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      242
      7443
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5143
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4829
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      47
      4583
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4282
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1812
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      257
      1460
    Aihe