Askarruttaa miksi niin upeat melodian lahjat saaneen säveltäjän, kuin Jack Mattssonin suurempia kuoro-ja orkesteriteoksia ei kuule missään ja kaikki mistä hänet levytysten perusteella tunnetaan ovat jotkin harvat soolourkukappaleet sekä kevyempi mozart tyylinen cavatina ja vivace huilulle ja uruille, sekä merkittävä Musiikkiteatteri tai musikaali Katrina, jotka on sentään levytetty, mutta säveltäjästä näiden teosten perusteella muodostuva kuva on kovin yksipuolinen, sillä tuotantoon kuuluu myös mm. neljänkymmenen minuutin mittainen "oratorio" ahvenanmaalainen sielunmessukin ym. ja säveltäjän tuntien uskoisin sen sisältävän erittäin vaikuttavaa, kaunista ja tyyliltään ennen kaikkea melodista musiikkia, joka nykymusiikissa on todella havinaista, mutta kieltämättä myös anakronistista. Requiemia hallitsee kirkkain keveys ja vaimea äänimaisema, kuten eräs kriitikko kirjoitti, kutsuen sitä suureksi läpimurtoteokseksi. Jo Beethoven sanoi, että requiemin tulee olla levollista musiikkia eikä vainajien muisteluun tarvita mitään pauhua.
Jack Mattssonin ahvenanmaalainen Requiem
4
377
Vastaukset
- Anonyymi
Haluaisin vielä kertoa sen, että olen ateisti ja tiedän, että musiikki on äärettömästi uskontoja suurempi voima, mutta teosta voi kuunnella sen uskonnollisesta sisällöstä huolimatta puhtaana säveltaiteena.
- Anonyymi
No ei hän nyt niin suuri säveltäjä ollut. Tunsin hänet erittäin hyvin juuri Kartrinan sävellyksen aikoihin. Hän soitti sitä minulle sitä mukaan kun sävelsi ja pidin kyllä todella paljon. Silloin ajattelin että hänestä olisi vaikka mihin. Luulen että ei sitä ennen eikä sen jälkeen tullut sen kummempaa.
- Anonyymi
Ja vielä lisään äskeiseen, ettei Jack mikään uskovainen ollut. Hän piti paljon urkumusiikista ja ylipäätänsä kauniista musiikista. Mutta Beatles-fani oli henkeen ja vereen:)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen234173Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233744SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot402704Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242689Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92609Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132406"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita402374Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642306Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801