Nyt sallitaan jo polttoaineen jakelu ja seuraavaksi laitetaan tavarat liikkumaan. Suomen työläiset alkavat ymmärtämään, että omaa valtaansa pönkittävät lihavat ay-bandiitit ovat kansan syvien rivien vihollisia.
Punikkien lakko murtuu!
18
257
Vastaukset
- Anonyymi
Hitaastippa ne alkaakin tajuaan ihan perusasioita.
- Anonyymi
Kuka käyttää vielä sanaa "punikki"?
Etkö oo huomannut ettei eletä enää vuotta 1918?
Ällöttävää kielenkäyttöä.- Anonyymi
Eipä ole ihmiset tuosta ajasta miksikään muuttuneet, sama ääni on askelten...
- Anonyymi
Olen kuullut myös puhuttavan lahtareista,eipä ole näkynyt.Punaisia hihnanauhoja sen sijaan on esitelty.
- Anonyymi
Kohta alkavat joukkolomautukset sekä ilmoitukset suurten investiointien perumisista. Siitä sitä toverillista tunnelmaa wapunpäiväksi!
- Anonyymi
Vaihtelun vuoksi ketjun aloittaja näyttää soveltavan erilaista virettä viestinnässään, mutta vaikuttamispyrkimyksen lähtöilmansuunta näkyy edelleen käytetyssä sanastossa.
Aika ei ole vielä ehtinyt korjata harmillista vähemmistö vastaan enemmistö -asetelmaa, mutta riitaan käytännössä tarvitaan kaksi. Enemmistö kykenee toimimaan järjellä ja läpi yhteiskunnan edustaa sivistyneisyyttä ja vastuullisuutta. Vähemmistöllä on mahdollisuus oppia ja sopeutua, ja lainsäädännön päivittämisellä asetamme normit ajan tasalle. - Anonyymi
1.Vähästä on elämä kiinni; eka päivän sairaspäivän palkasta. Jos on noro tai kausiflunssa se on todistettavissa ,vain maanantain lintsarien palkka jää maksamatta kun ei tohtori kirjoita saikkulappoa.
2.ONko työnantaja niin tyhmä että sanoisi irti tuon tuosta työntekijöitänsä ...purisi omaan nilkkaan kun huono kello kuuluu kauas.
3.Paikallinen sopimus on kaikkien pahis, Ruotsissa kuitenkin toimii ,eikä ihme kun Ruotsin valtiolla pyyhkii hyvin. - Anonyymi
nämä punikit vois lähteä Venäjälle ja siellä viettää onnellista elämää.
- Anonyymi
Ei murru lakot.
Päinvastoin otteet kovenevat yleislakoksi asti ja sitten katsotaan kuinka porvari vapisee, mitä viimeksi nähty muutama vuosikymmen sitten.
Nyt on uusinnan aika. Hyvää tekee heille pieni palautus todellisuuteen kun koko maa pysäytetään totaalisesti.
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
Taavetille tiedoksi: punaluteet liiskataan saappaan alle!
- Anonyymi
Ennen valitettiin kun neukkulassa ei ollut lakko oikeutta, sitä oikeistossa paheksuttiin.
Nyt meillä oikeisto pyrkii samaa. - Anonyymi
Puolassa lakkoilu LOPETTI kommunismin.Ei suomessa ole punikkeja.Suurin osa liittojen jäsenistä ei edes ajattela politiikkaa,vaan etujaan.Ainoastaan diktatuureissa puututaan sanan ja kokoontumisvapauteen.
- Anonyymi
Töihin saa mennä. Sen estäminen on rikos.
- Anonyymi
Siinä alko jo lihavat liittopamput pelkään oman paikkansa puolesta!
- Anonyymi
Ahtaajat on mätäpaiseita.
- Anonyymi
Lakot vain keskeytetty. Uudelleen alkavat ja pitkään jatkuvat mikäli ei hallitus ala lupauksensa mukaan neuvotella.
Töihin pääsy estetään oli rikos tai ei. Kukaan ei ole koskaan oikeuksiaan tullut peräämään siitäkään huolimatta vaikka on tullut uitetuksi siankusessa jos on rikkuriksi pyrkinyt.
Talkoo-Taavetti - Anonyymi
Valtiovallan tulee selvittää ketkä toimivat lakkoagitaattoreina sekä annettava niille niskalaukas ratapenkalla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604776Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362179Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti541823- 1901792
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681560Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2831431Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881179
- 2071162
- 651124