Milloin TE virkaloiset määrätään työhön

Järjetöntä elättää loispummivirkailijoita, jotka eivät tee mitään työtä. Työnteko ei ole verovaroin kustannetuissa toimistoissa loisimista ja pullan mussuttamista. Se on palkan varastamista.
9231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Juu, turhaa porukkaa. Valekarensseja vain keksivät. Isot puhdistukset olisi hyvä aloittaa puoskaripummivirkailijoista.

Äänestä

Taas samaa skeidaa, vali vali hanki elämä. Ei ketään kiinnosta nämä sun ulinat

Äänestä
  • Kai sitä hetken helpottaa kun saa vollottaa suoli24 forumilla

    Äänestä

olen TE-hallinnon palveluksessa ns. asiantuntijana. Pian 10 vuotta ollut näissä etulinjan hommissa. On viimeisen päälle kovaa työtä . Toisaalta koen tekeväni yhteiskunnallisesti arvokasta työtä. Siksipä teen työtä tuntejani laskematta. Varmaan tunti päivässä teen ilmaistyötä josta en laskuta palkkaa. Menee täysin omaan piikkiin,. On ilo löytää pitkään työttömyyden kurimuksessa kituneelle pitkäaikaistyöttömällä vakityöpaikka josta hän voi saada oikeata palkkaakin.Sydäntä lämmittää , kun näkee onnistumisensa tulokset ja hedelmät. Ihminen nousee räpiköiden turvekuopasta ja hänestä sukeutuu parkettien partaveitsi. Ihmeitä tapahtuu, On toki niitäkin työttömiä joita en voi auttaa vaikka kuinka voimiani säästämättä yritän patistaa heitä vapauttamaan itsensä työttömyyskorvauksen kahleesta irti ja työllistymään ja nousemaan omille siivillensä kuin uljas kotka. Riittämättömyyden tunne on silloin suuri kun tarjottu apu ei kelpaa vaikka hopealautasella olisi tarjolla hieno duunipaikka hyvällä liksalla ja ison kaupungin paraatipaikalla bulevardin laidalla.

Äänestä
  • Onko sinun mielestä kuntouttava työtoiminta hieno duunipaikka😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣

    Äänestä

Olen alkoholisti, enkä ole koskaan tehnyt mitään työtä. Työpaikkani sain sukulaisen avulla.
TE asiantuntija

Äänestä

Koko julkisen sektorin tilakanta on yhteensä noin 70 miljoonaa neliötä: kunnilla on tiloja yhteensä noin 55 milj. neliötä, ja hyvinvointialuella noin 11 milj. neliötä.

Paljon on kallista tilaa virkapummien päivähoitoon.

Äänestä
  • 7000 hehtaaria, 70 neliökilometriä, enemmän kuin Raision tai Järvenpään koko, seitsemän kertaa Maarianhaminan pinta-ala.

    Tuo on valtava määrä kallista hukkatilaa.

    Äänestä

Virkailijat voisi osoittaa risusavottaan 9e/pv palkalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Järjetöntä elättää loispummivirkailijoita, jotka eivät tee mitään työtä. Työnteko ei ole verovaroin kustannetuissa toimistoissa loisimista ja pullan mussuttamista. Se on palkan varastamista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu