Mitä ajatuksia herättää?
Kouluampuminen
Anonyymi-ap
9727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hirveitä.
Kuin paljon Muonion koulussa on kiusaamista ja jonain päivänä se voi sattua täällä. Täällä vain vähätellään ongelmaa, se ongelma on todellinen myös täällä. Päät pensaasta pois ja ongelman ratkaisuun. Kaikki lapset on arvokkaita.
Ylen uutisten mukaan kiusaaminen syy..
Pelottavaa erityisesti Muonion oman kiusaamismäärän vuoksi. Ja senkin kun tietää, miten paikallinen väestö aseitaan säilyttää.. Tällä yhtälöllä tämä on vain ajan kysymys. Ihmiset voisivat oppia säilyttämään aseita oikein, mutta kiusaamistilanteelle ei ole tehty eikä tulla tekemäänkään mitään.
Ylipäätään koko maassa pahoinvointi tulee lisääntymään. Leikataan jopa lapsilta mikä ehditään, lastensuojelustakin. "Oikea suunta", kuten lappilainen persu-Juuso sossuministeri tuumasi. Ei tähän voi vaikuttaa muuten, kuin pitämällä omista lapsista huolta ja opettamalla ne niin, että eivät oikeasti kiusaisi. Vaan miten sen teet, kun tilastoja katsomalla nähdään, että koko luokka kiusaa muutamaa oppilasta? Onko sillä omalla kultamussulla pokkaa mennä väliin, eli joutua itse kiusatuksi jatkossa?
Olihan meillä jo se koulukuristus vähän aikaa sitten!
Onko näin vieläkin asiat?
Tämä juttu on jo loppuun asti ruodittu. Nyt keskitytään Kokoomukselle niin kiusallisiin lakkoihin 👌
Mietitäänpä jos lasta ei olisi kiusattu tai siihen olisi puututtu. Nyt on pilattu monen lapsen elämä ja heidän läheisensä. Eikö tätä kiusauskultturia saada millään pois. Eikä tämä ole kuin jäävuoren huippu kiusaamisissa,ne vaan peitellään tavalla tai toisella. Tarttis tehdä jottain.
Näitä tulee lisää kun kukaan ei puutu kiusaamiseen. Kiusaaja saa jatkaa koulussa ja muut kärsivät.
Eikö lapin radiossa ollut juttu koulukiusaamiseata ja joku oli tarjonnut palvelua niin rehtori oli sanonut ettei ole tarvetta. Vähän ajan päästä vanhemmat ottaneet yhteyttä että ongelma on suuri. Mene ja tiedä miten on.