Mitkä tekijät mahdollistavat luovan säveltäjäneron eksistenssin?

Anonyymi-ap

Nerous on Schopenhauerin mukaan sitä, että äly on kasvanut paljon voimakkaammin mitä tahdon palveleminen edellyttää, jota vasten se alkujaan on syntynyt. Tekojen miehet, joilla objektit vilkkaasti kiihdyttävät tahtoa tutkiessaan herkeämättä suhteitaan ja yhteyksiään, on älyä täysimäärä, mutta Schopenhauerin mukaan useimmilta sekin puuttuu.

Nerouteen kuuluu siis todellinen älyn ylimäärä, jollaista mikään tahdon palveleminen ei edellytä ja tästä älyn ylimäärästä ja neron hengen voimien valtavasta keskittämisestä syntyvät nerouden tuotteet, joiden jäljillä jälkipolvet etsivät virvoitustaan.

Olisi upeaa olla joku nero, jolla todellinen vakavuus kohdistuu yksilön ulkopuoliseen, objektiiviseen ja teoreettiseen, ja joka on ihmisluonnolle jotakin vierasta, oikeastaan yliluonnollista, mutta vain se tekee ihmisen suureksi, kun pientä on kaikki persoonallisiin tarkoituksiin tähdätty puuhastelu.

Schopenhauerin mukaan useimmat tarkoittavat täydellä todella vain oman itsensä ja omiensa hyvää kykenemättä edistämään mitään muuta, sillä mikään tarkoituksellinen tai mielivaltainen aikomus ja ponnistus ei luo syvää vakavuutta, ts. vaihda sitä muuhun, vaan se pysyy siinä, johon luonto on sen juurruttanut, eli omaan napaan ja hyvinvointiin, mutta josta nero kuten Beethoven ei välittänyt, eikä edes huomannut kuinka rasittunut oli pitkiltä kävelyretkiltä tultuaan, ryhtyen pianon ääressä sävellystyöhön uhraten persoonallisen hyvänsä objektiiviselle päämäärälle ja musiikin teoreettisiin saavutuksiin.

Neroudesta on kiva puhua, mutta luonto ei anna sijaa varsinaisen ja todellisen vakavuuden painopisteen siirtymiseksi yksilön ulkopuoliseen, jotta nerouden edellyttämästä vakavuuden focusoitumisesta objektiiviseen tulisi täyttä totta, sillä luonto on juurruttanut sen persoonalliseen, älyn palvellessa useimmilla vain tahtoa, siis minuutta.

Lohdutukseksi vain persoonallisia tarkoitusperiä kykenemään edistävälle voi sanoa, että taidetta voi harrastaa myös pieni ihminen voidakseen edes hetken kokea nerouden henkäyksen aitoine taiteen tuotteineen jollaisia Schopenhauerin mukaan oma ihmislajinsa, nerot, ovat luoneet ja ymmärtää maailman syvin olemus.

Tarkasti ottaen se on luonnistunut minultakin vain joitakin kertoja nuoruudessa, jolloin rakastin intohimoisesti säveltaidetta hohtaessaan uutena ja tuoreena edessäni.

Tekojen miehillä äly on juurtunut lujasti tahtoon, kun nerolla näiden välinen side on katkennut ja tätä pistettä kiertää ero tekoihin ja aitoihin hengentuotteisiin kykenemisen välillä. ensin mainittu edellyttää tiedon käyttöä ja valppautta kun jälkimmäinen edellyttää syvää ja objektiivista

5

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😍😋😍😋😍😋😍😋😍

      😋 K­­u­u­­m­a­­t­­ ­­­t­y­­­t­­ö­­t­­­ ­o­­d­­o­­t­t­­­a­­v­­­­­a­t­­ ­s­i­­­n­­­u­a­­ -> https://us4.fun/kissgirl?18349009

      🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        ❤️ ­­N­­y­­­m­f­­­o­­­m­­­a­a­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Epäajanmukaisuus. Meidän aikamme ei enää tuota neroja. Vain noroja.

    • Anonyymi

      "Lohdutukseksi vain persoonallisia tarkoitusperiä kykenemään edistävälle voi sanoa, että taidetta voi harrastaa myös pieni ihminen voidakseen edes hetken kokea nerouden henkäyksen"

      Muuten hyvä amatööriavaus, mutta kaamea pieru tuossa lopulta. Taidetta ei pidä kenenkään suuren tai vähäpätöisemmän sielullisen kappaleen "harrastaa". Taide ei ole mitään jälkieollista "harrastamista" vaan ikuista schopenhoijerilaista Totuutta!

    • Anonyymi

      *jälkiteollista, tai jälkielollista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      174
      5008
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1620
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1451
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1283
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      48
      1036
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      181
      901
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe