Ettekö ikinä kyllästyisi kaiken siirappisuuteem ja yltiöpositiivosuuteen Jeesuksen saarnoja kuunnellessanne.
Kysymys taivaaseen pyrkijöille.
Anonyymi-ap
51444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Ei seksiä koska ei genitaaleja.
Pissiminenkään ei tuota mielihyvää paineesta irtipäästäessä.
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/hot2024
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Sinulla on uskoaksemme aivan väärä käsitys perille päässeiden pyhien elämästä.
Sen voin kuitenkin sanoa, että olemme kyllä täällä maan päällä lopen kyllästyneitä teidän ateistien jatkuvaan suunsoittoon ja yltiönegatiivisuuteen.
Seksikielteisyytenne on Raamatun totta.
Millainen se sitten on?
On ihan asiallinen kysymys, eikö siihen kyllästy ikuisuudesta. En sitten tiedä onko ikuisuuden kuvittelu liaan monimutkaista joillekin.
Ilmeisesti ateistit ovat sitten oikeasti miettineet väitteitä. Kristinuskoisille tekisi ihan hyvää myös pohtia mihin uskoo. Kun mainostaa kuinka sinne taivaaseen pääsy on elämän tarkoitus, niin olisi vähimmäisvaatimus, että osaa kertoa mitä siellä on. Asiaa ei helpota jos ei ole edes mitään yhteistä näkemystä koko paikasta. Eikö se kovasti mainostettu pyhä henki voisi kertoa kaikille kristinuskoisille suoraan ja selvästi mitä taivaassa odottaa?
Kukaan ei ole Raamatun mukaan vielä päässyt perille kun se Jeesus ei ole tullut ja haudat ei ole auenneet ylösnousemusta varten.
Paratiisi ei ole tosiaan auki.
Mutta myydäänhän jo kuustakin tontteja halukkaille ihmisille, että ei kai siinä mitään.
Vaikene saatana...
Olet hetero sata %:sti.
Paratiisi ei ole auki kun se teidän Jeesus ei ole tullut ja maailmanloppua mukanaan tuonut ?
Haudat ei ole auenneet.
Paratiisissa ei siis ole ketään.
Teitä on huijattu sadulla.
Niin tämähän usein unohtuu että ei sinne taivaaseen heti mennä. Miksi sanotaan: sieltä se isä katselee jostain "pilven päältä", kun ei tämän uskonnon mukaan mennä taivaaseen vasta kuin sitten kaikki kerralla?!?!?
Pääseeköhän Suomen kunniakansalainen taivaaseen, kun tappoi sisarensa näin sanoen ...
""Tapoin juuri siskoni" - somalimies puhelimessa poliisille murhattuaan ensin siskonsa pitkällä keittiöveitsellä
"Voin elää ilman tulevaisuutta, mutta en ilman kunniaa"
Vankilaa varten tavarat olivat jo pakattuna"
Muslimeilla on oma taivasjörjestelmänsä kuten juutalaisilla niistä jotka uskovat kuoleman jälkeiseen elämään.
Eivät kaikki!
Ja ahhhhh
Tuli mieleen julkkis homoseksuaalit.
Mmmmm mmmm taivas miten ihanaa...😹
Jeesus Saarnasi sitä ja tätä kuukausitolkulla putkeen 🥺
Sit Usko Toiviainen tuskaisena toteaa miljardin vuoden kuluttua.
En kestä Jumala vapauta minut olemattomaksi perkele.
onko tuo rukous?
Teillä ateisteilla on kummallisia käsityksiä. Ettäkö Jeesus saarnaisi uskoville taivaassa? Saarnaa tarvitaan vain täällä maan päällä. Tai ehkä helvetissä saarnataan ateisteille, siis rangaistuksena, ei enää sen takia, että ihminen uskoisi Jeesukseen, saisi syntinsä anteeksi ja pääsisi taivaaseen. Helvetistä kun ei pääse enää pois.
Meidän käsityksiä 🤤🤤
siis kenen meidän?
Teidän käsitykset 😏
En elä niin että odottaisin taivaaseenpääsyä, vaikka niin kai se on tarkoitettu, että maallinen matka on vain matka iankaikkisuuteen, taivaan valtakuntaan tai kadotukseen. Elän oikein tässä ja nyt enkä muuta voi tehdä. En koe Jeesuksen sanoissa ylipositiivisuutta, armoa koen.
sitä niissä kyllä on
Palstan mielestään taivaaseenmenijät eivät Jeesusta kuuntele. Homot niillä mielessä eikä mikään muu. Jeesusta homot ei taas kiinnostaneet pennin jeniä.
Kokeneelle kristityllekin avautuu jatkuvasti uusia hyviä olvalluksia Jeesuksen puheita ja tekoja tutkiessaan. Raamattu avautuu kuin sipuli, Pyhän Hengen johdatuksessa. Jeesus nostaa omassa sonnassaankin rypevät, ylös takaisin lapsuutensa puhtauteen. Mutta teidän on itse tajuttava tilanteenne ja omasta vapaasta tahdostanne haluttava päästä Jeesuksen näyttämälle tielle.
Pitää siis muistaa"joka nai hyljätyn tekee huorin"
Ei riitä että katuu. On tehtävä parannus ja lopetettava syntielämässä rypeminen.
Joosef ei katunut!
Jeesus on maailman kuuluisin ateisti ja tapettiin jumalanpilkkasyytteellä, sanottuaan uskovaisten Jumalaa Saatanaksi.
Todellisuudessa tarina on hilpeä - jotakin juutalaisten mustaa huumoria. Viaton ihminen kidutetaan kuoliaaksi julmalla tavalla Jumalana, ja kun palvot tätä, niin pääset taivaaseen.
Juutalaiset tappoivat Jeesuksen kun Jeesus ei viettänyt juutalaisten pyhää juhlaa sapattia ja eikä pitänyt sitä arvossa, vaan sanoi tekevänsä työtä alati. Sairaan parantaminen sapattina oli viimeinen pisara ja sen jälkeen fariseukset alkoivat tavoitella Jeesusta tappaakseen Hänet kuten Herran sana kertoo. Se perustui siihen, että sapattirikkomuksesta oli rangaistuksena kuolema.
Tilanteesta kehkeytyi oikeudenkäynti jossa Jeesus vietiin vallassa olleiden roomalaisten eteen ja heidän edessään ei voinut esittää sapattisyytöksiä eikä jumalanpilkka mennyt läpi, vaan Pilatus pesi kätensä sanoen ettei tässä miehessä ole mitään syytä. Juutalaiset sitten huutoäänetyksellä ottivat Jeesuksen veren päälleen ja totisesti niin onkin käynyt.
Tarina ei ole juutalaisille huumoriaa, vaan tragedia.
Sapattimania on henkilöllä, joka pelkää paljustuvansa saatananpalvojaksi paljastamalla, että Jeesuksen todellinen kuolinsyy olikin jumalanpilkkasyyte, kun sanoi hänen jumalaansa saatanaksi.
Ei se ole siirappimaista.
Autuasta iloa, ei enää sairauksia, kuuroina oleet kuulevat, mykät puhuvat, raajarikot juoksevat jne. Ei enää syntiä.
Jeesuksen läsnäoloa , kaunista musiikkia, jossa saadaan palvoa häntä, joka kuoli edestämme ja valmisti tien taivaaseen. Jokaisen ääni lopultakin soi harmoniassa muiden kanssa.
Jumalan pyhät kaikkina aikoina on paikalla.
Voi kysellä heiltäkin raamatun ihmeistä heidän ajallaan. Lukemattomia kertomuksia heidän elämästä. Ja niin paljon enenmän kuin pystyn kuvittelemaan on taivaassa
Syövän takia leikatut tissit palautetaan?
niin . siis , taivaassa sitten ei ole sairauksia , ei syntiä , eikä kuolemaa .
jotkut tosin kuvittelee , että uskovainen on jo taivaassa , kunhan vaan on uskossa . . .
Tämä synnin puuttuminen taivaasta on ollut aina outo konsepti minulle. Kun se on oletuksena maassa ollessa jokaisessa ihmisessä automaattisesti. Mihin ja miten se katoaa matkalla? Miksi se on maassa ihan lähtökohtaisesti?
Jotkut sanovat synnin olevan vapaan tahdon takia olemassa. Olisiko tälläisessä tapauksessa vapaa tahto poistettu taivaassa?
Minulle tuo kyllä kuulostaa painajasmaiselta siirapilta palvoa Jeesusta ikuisesti jonkin musiikin säestyksellä. Tehän voisitte seurakunnassa testata tätä jo nyt ja tehdä vaikka vaatimattoman 12 tunnin ylistyslauluputken Jeesukselle. Sitten pohditte kuinka kivaa olisi tehdä sitä ikuisesti.
Hmm... eipä siellä olisi paljoakaan porukkaa Jeesuksen ajoilta. Raamatun VT ajalta ei pitäisi olla ketään.
Jos sinua oikeasti kiinnostaisi millaista oli elämä noin 2000 vuotta sitten, niin siitä löytyy tietoa. Se on ollut sen verran julmaa ja vaatimatonta, ettei oikein oma kiinnostus jaksa olla yllä kovinkaan pitkään sitä opiskellessa.
Koko synti-ideahan liittyy vain Saatanaan perisyntivalheella, kun Paavalin Raamatun mukaan pitää saada heidän jumalalleen (saatana) uhreja itsensä, siis juutalaisten puolesta, tarinan (Gal.3:13 'tuli kiroukseksi meidän edestämme') mukaan.
>>>"yltiöpositiivisuuteen"<<<
"HE lupaavat näille vapautta , vaikka itse ovat turmeluksen orjia"
2 Piet: 2: 19
joissakin lahkoissa luvataan ummet ja lammet , ikäänkuin emme enää olisikaa
luonnollisia inhimillisiä ihmisiä,
"Niinkuin me NYT olemme maallisen ihmisen kaltaisia , niin me tulemme
kerran taivaallisen ihmisen kaltaisiksi." 1 Kor: 15: 49
kaikki ei ymmärrä erottaa maallisia taivaallisista , menevät siis asioiden edelle ja
"sitä rataa" . . .
Teidän taivaassanne palaa tuli 1.Kor.3:13 edelleenkin.
Mistä valo tulee sinun taivaasta,?
Jumalasta?
Jos taivasten valtakunta on Jeesuksen sanoin meissä ja meidän ympärillämme Jumalan valtakunnan ollessa sisällisesti meissä eläessämme, niin kiistatta kyllä auringosta.
Lisäystä, tanan kele, että pitäisi Jeesuksen opetuksin tähän keksiä - täysin yksinkertaiseen asiaan - uskovaisten mielestä jälleen jokin merkillinen sykkyrävääntö, jollakin kivalta kuulostavalla hurskastelulla itse valollekin!
Kuulkaapa, Jeesus - toisin kuin teidän Paavalinne - oli simppelin suora ja konkreettinen opettaja, jonka opetuksen helposti tiivistää lauseeksi 'sitä saa mitä tilaa'.
Johtunee siitä, ettei hänen tarvinnut saada korulausein ketään ohjattua helvettiin valehtelemalla Jumalan nimestä.
Mutta se sammuu about 5 miljardin vuoden kuluttua.
Sitten elätte tuhansia miljardeja vuosia pimeydessä sekä ikuisesti.
Katellaan ja koetellaan, ei juuri kummempaa. Kyllästyyhän ihmisiin https://www.tv7.fi/arkki/usko-koetuksella/tunnista-vaara_p92219/
Kristinuskossa - miljoonasensimmäinen kerta - ei ole taivasta ollenkaan, vaan fyysinen ylösnousemus koko maailman viimmeisenä päivänä, kun kaikki fyysinen palaa maailman lopun liekeissä.
Ja kaiken lisäksi tietysti ilman sielua, kun tuli Paholaisen houkuttelemana Jeesuksen nimeen myyneeksi sen palvomalla itse tosi Jumalan uhraamista omien pahojen tekojensa puolesta.
"...Jeesuksen saarnoja kuunnellessanne."
Kuka on siis kuunnellut näitä "saarnoja"?
No ei tietysti kukaan, mutta ne on tallennettu aika tarkasti evankeliumeihin oikein neljän todistajan voimin. Kysymys on vain siitä, että kuka uskoo niihin.
Joh 5
" Sillä jos te Moosesta uskoisitte, niin te uskoisitte minua; sillä minusta hän on kirjoittanut. >> Jakeen lisätiedot
Mutta jos te ette usko hänen kirjoituksiaan, kuinka te uskoisitte minun sanojani?"
Eikös sitä tarvitse lisää aina, kuten muissakin addiktioissa ?
ei kun käy kerran viikossa sunnuntaina kirkossa pappia kuuntelemassa niin ei kyllästy🤣 ovelasti suunnitelleet tämän niin aivan kuten alkoholisti odottaa viikonloppua 🤣🤣🤣
Kyllä. Sellainen, joka on maistanut Jeesuksen hyvyyden ja Pyhän hengen kosketuksen, kaipaa aina vain lisää kokemuksia Jumalan läsnäolosta:
Ps 42
" Niinkuin peura halajaa vesipuroille, niin minun sieluni halajaa sinua, Jumala.Minun sieluni janoo Jumalaa, elävää Jumalaa. Milloin saan minä tulla Jumalan kasvojen eteen? "
Pyhä ehtoollinen uhrin verta, maisk maisk 🍷🍷🍷
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😋 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://nbw.fi/sexygirls?18371581
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞