Yks oli käynyt tutustumassa Ivalon uuteen vankilaan.

Anonyymi-ap

Kysyin ensimmäisenä, että : Oliko hienot sellit?
Oli kuulemma ja vessat kuulosti olevan vielä ANKEAMMAT mitä OULUN VANKILAN SELLISSÄ jossa olin ensimmäisen yön!

Mietti vaan, että mistähän saavat vangeille vartijoita.
Sanoin, että : Eihän tuonne tarvi olla, kuin osapäivä vartija jos tuollainen vankila kerta on.

Kerran päivässä käyttää heitä ulkona tupakalla, mutta heti kun tupakat loppuu niin ei vangit halua edes ulos lähteä.
En muistanu kysyä, että oliko niille oma kauppa vai käyköhän he SOTKUSSA valtion MASTERILLA hoitamassa kerran viikossa ostokset, kunnes siirtyvät oikeaan vankilaan!

Vangeilla on oikeus käydä vaikka SOTKUSSA kerran viikossa ostoksilla jos ei muualle pääse, mutta he joutuu kyllä menemään RAUDOISSA koska he saattaa karata muuten.

Minä oon kyllä niin huonossa kunnossa, että vangeilla menee hermot minun kanssa jos minun pitäs alkaa vartijaksi!
Minähän joutusin sanomaan heille, kun ulos pitää lähteä että : Voi vittu! Unohin laittaa silimälasit päähän joten oottakaapa sen aikaa vielä niin minä käyn hakemassa ne niin minä NÄEN VIEDÄ TEIDÄT ULOS!

Jos minulla huono kuulokin niin KUULON LAITTEEN niin kuulen SEINÄN LÄPI ja vartijoilla on mikrofoni josta voivat ilmottaa osastolle, että : Äläpä jauha paskaa siellä vaan kannattas alkaa rehelliseksi eikä tukkia kaikkia tutkintoja tällä tyylillä, että junttaat ittes tutkinta vaiheessa 10vuodessa vankilaan ja luulet vielä että saat hyvät koppikorvaukset! Auerin temput on tiedossa!

Minähän olis kyllä vähän niin, kuin tehty tuohon tehtävään.
Jos on semmonen työ jota tykkään tehdä niin minä kyllä teen tuota työtä HAUTAAN ASTI!
En tiiä tarviiko edes sijaista, koska vankien kanssa pääsen VALTION AUTOLLA vaikka hillaan!

8

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei he sinne jänkään tipu, koska minähän kyllä kätevänä tiedän miten kahleet jaloissa kävellään jängällä ja poimitaan hilloja vaikka kahleet olis käsissäkin.

      Valtion varastosta kyllä löytyy kaikkea ja mitä ei löydy niin sitä ei tarvita!

      Silloin, kun minä olin vankilassa niin mulla oli aikaa vain miettiä, että mitenkähän nämä KORVAUS ASIAT OIKEESTI KUULUU HOITAA, koska tällä tyylillä tehdään vaan tappiota ja ruokitaan rikollisuutta.

      En varmasti valehtele, koska monet on olleet ainaki 20 kertaa vankilassa. Yks ryösti ensin pankin ja istu vankilassa ensin tuon ja sen jälkeen ei tarvinnut, kuin RYÖSTÄÄ KAUPASTA KALJAA niin pääsi vankilaan takasin!

      Vartijat sano mulle, että : Tästä, kun lähet kohti vapautta niin ryöstä tuo kauppa niin pääset heti takasin.
      Sanoin : Ei minun hyödytä kauppaa ryöstämään koska en minä ryöstöstä ole vankilaan edes tullut vaan kirjoittamisesta!

      En valehdellut edes tuota!

      • Anonyymi

        Minulla on yllättävän paljon semmosia kykyjä mitä monilta puuttuu.

        Vangit valehtelee mutta heidän ajatus tavan pystyy muuttamaan sillä, että mitätöit hänen tekoa ja kaivelet vähän niin kuin lapamato hänen sisuksia ja hän avautuu.
        Minä sanoin vankilassa piri-puli naisille jotka oli tehneet raakoja väkivalta rikoksia, että : Et sinä kyllä oikeesti voi olla tuollain vaan joku on saanut aikaan sen, että sinusta on tullut tuollainen!

        Sanoin molemmille, että : Teosta joudut vastamaan, koska teit tuon. Et voi olla niin tyhmä, että päästät hänet luiskimaan jolta oot kamaa saanut joka on johtanut siihen että oot joutunut kuseen!

        Kumpikaan heistä ei ollut ilmottanut keneltä he oli kamaa saaneet jonka takia he oli joutuneet vankilaan.

        Kama kauppias vipeltää menemään ja hänet olis pitänyt saada kiinni, koska hän on vielä suurempi ongelma mitä he jotka jäi kiinni!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minulla on yllättävän paljon semmosia kykyjä mitä monilta puuttuu.

        Vangit valehtelee mutta heidän ajatus tavan pystyy muuttamaan sillä, että mitätöit hänen tekoa ja kaivelet vähän niin kuin lapamato hänen sisuksia ja hän avautuu.
        Minä sanoin vankilassa piri-puli naisille jotka oli tehneet raakoja väkivalta rikoksia, että : Et sinä kyllä oikeesti voi olla tuollain vaan joku on saanut aikaan sen, että sinusta on tullut tuollainen!

        Sanoin molemmille, että : Teosta joudut vastamaan, koska teit tuon. Et voi olla niin tyhmä, että päästät hänet luiskimaan jolta oot kamaa saanut joka on johtanut siihen että oot joutunut kuseen!

        Kumpikaan heistä ei ollut ilmottanut keneltä he oli kamaa saaneet jonka takia he oli joutuneet vankilaan.

        Kama kauppias vipeltää menemään ja hänet olis pitänyt saada kiinni, koska hän on vielä suurempi ongelma mitä he jotka jäi kiinni!

        Minä lupasin yli 90vuotiaalle koltansaamelaiselle OPETTAJALLE, että MINÄ ISTUIN JO SINUN SEKÄ ITSENI PUOLESTA KUNNIANLOUKKAUS VANKINA ja ISTUN TOISENKI KERRAN, koska en minä kyllä sinua vankilaan pistä joka sentään opetat minua, kun kysyn asioita.

        Hän kerto minulle, että koltan kieleen on tullut uusia sanoja joita hän ei ollut ikinä edes kuullut vaikka koltan kieli on ensimmäinen kieli mitä oli oppinut puhumaan.
        Lapset oli kuulemma oppineet koulussa puhumaan koltan kieltä ja edes heidän vanhemmat ei osanneet koltan kieltä tuon jälkeen.

        Onhan se kyllä kunnianloukkaus, kun saamelaiset ja koltat ei osaa omaa kieltään joten SUOMALAINEN onneksi ymmärsi alkaa opettamaan.


    • Anonyymi

      Ai onko Ivalossakin vannkila. Mitä tällä vankilalla tekee. Ei ole enää taskuvarkaita eikä porovarkaitakaan.

      • Anonyymi

        Vastahan tuo on valmistunut ja nehän on alkaneet tutkimaan vanhoja rikoksia uudelleen.

        Hanhivaaran katoamisesta on pidetty meteliä, kun eivät ole puhutelleet heitä.
        Nyt voivat tutkia kaikki asiat uudelleen, koska tutkintavankilasta ei tarvi päästää pois jos on epäilty ja sekä pystytään näyttään toteen, että on sotkenut tutkintaa alusta asti.
        Tutkintahan loppu siihen, kun joku oli ilmoittanut että Antti Hanhivaara oli nähty kylällä.


    • Anonyymi

      Harmi vaan, että minun ei välttämättä tarvi edes Ivalon vankilaan mennä!
      Meidän suvusta on nimittäin minun ÄITI käynyt Ivalon vankilassa ja minä olen käynyt OULUN VANKILASSA molemmilla vankila osastoilla mitä LÄÄNIN VANKILASTA LÖYTYY!

      Ehdin sentään käydä vielä Ivalon vanhimmassa kusiputkassakin ja vielä Rovaniemelläkin.
      Pääsin vielä Ouluunkin vanhaan LÄÄNIN VANKILAANKIN molemmille osastoille eli vanhalle sekä uudelle puolelle.

      Nuo kaikki lakkautetaan ja tulee uudet tilalle.

      En tiedä olinko viiminen nais vanki Ivalosta joka pääsi vielä vanhaan Läänin vankilaan sakko vankina.

      Sakon saa valita eli maksaako vai ottaako vankeutena.
      Laki muistaakseni muuttu niin, ettei sakkoja voi istua enää vankeutena pois vaan nuo pitää työllä korvata nykysin.

      Aika varmasti olin viiminen SAKKO VANKI IVALOSTA joka pääsi vielä istumaan ULOSOTTOMIEHEN perimättä jättämän sakon pois!

      • Anonyymi

        Minusta tuo työllä sakon maksaminen on parempi, koska yrittäjä voi palkata töihin sen jälkeen kun sakon saanut maksettua pois ja oppinut tekemään työn.


    • Anonyymi

      Kyllä käy sääliksi kun lukee tätä. Ei ole varmaan parhaat eväät tullu matkaan kun on maailmalle laitettu.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      147
      3942
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3491
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      47
      2943
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2872
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      144
      2531
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2194
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1428
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      100
      1400
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1314
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      38
      1179
    Aihe