https://www.karjalainen.fi/kotimaa/y0t91ks1o3
Lopetuksista päätettiin vain suomenkielisillä alueilla, kun persut halusi suosia ruotsinkielisiä
Virkamiehet olisi lopettaneet hiljaisemmat ruotsinkieliset yöpäivystykset, persu teki toisin
8
436
Vastaukset
- Anonyymi
Henrikson on ministeri joka puolustaa omiaan. Milloin me saatais tänne sellainen ministeri.
- Anonyymi
Onhan meillä tuo juuso >:(
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan meillä tuo juuso >:(
Raaseporin ruotsinkielisen sairaalan päivystyskäyntejä keskimäärin 2 yössä, mutta persu-Juuso ei lopettanut tuon sairaalan yöpäivystystä. Persujen lellikeille, suomenruotsalaisille jaetaan perskokkareiden toimesta etuoikeuksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raaseporin ruotsinkielisen sairaalan päivystyskäyntejä keskimäärin 2 yössä, mutta persu-Juuso ei lopettanut tuon sairaalan yöpäivystystä. Persujen lellikeille, suomenruotsalaisille jaetaan perskokkareiden toimesta etuoikeuksia.
Pakkohan se jakaa sillä muuten hallitus kaatuu ja sitten ollaan entisiä ministereitä. RKP on vaaankieli asemassa Orpon hallituksessa.
- Anonyymi
On asiassa muutakin takana kuin RKP:n pysyminen hallituksessa. Suomi on virallisesti kaksikielinen maa, terveyspalveluissa kieli on tärkeä asia. Soinin aikana PS oli ruotsinkielivastainen, tuskin enää.
- Anonyymi
Paksu poikako se teki puolueesta kielivastaisen? LOL
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paksu poikako se teki puolueesta kielivastaisen? LOL
Se oli sitä "paksun pojan" strategiaa kerätä ääniä. Tosin ruotsinkieli haluttaisiin vapaaehtoiseksi. Asiat ovat muuttuneet. Ehkä sekin on vaikuttanut, että Halla-ahon isoisä oli ruotsinkielinen. Kaikki vaikuttaa.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370