Olen alkanut pelastamaan vanhoja CD-levyjäni.

Monet aika naarmuisia, niin huomasin että tietokeen sisäinen Bluray osaa aika hyvin lukea tosi naarmuisia alkuperäisiä CD-levyjä... irrallisiakin jotain kun löytyy arkistoista, saa otettua talteen itselle kuunneltavaksi vielä kalliill aitse ostetut musiikit.
3110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ihan johtuu laser-säteen aallonpituudesta, sininen laser on paljon ppienempi ja tarkempi lukemaan jotain virheellisiä bittejä varsinkin jos on tietokoneessa.

Äänestä

Mul oli semmonen "tekniikka" yhessä vaiheessa että kun ostin CD-levyjä ja ne alko kuulumaan huonosti soittimista niin tein sellaisen toimenpitteen että ostin kaupasta tyhjän CD-levyn ja sitten tietokoneelle siirsin huonostitoimineelta CD:ltä musan sinne ja sen jälkeen poltin tietokoneelle siirretyn musan tyhjälle uudelle CD:lle. Näin musa toimi taas eikä tarvinnu ostaa uutta kalliimpaa levyä kun laskin lyhyellä matematiikalla että rahallisesti hyödyin siitä kun jos oisin ostanu uuven CD;n niin se olis voinu maksaa esim 10-20 euroo niin ostinkin tyhjän CD-levyn jonne siirsin huonostitoimivalta musan.

Äänestä
  • Soundi voipi vaan olla huonompi. Vai mikäs näissä rippailuhommissa on nykyään päivän totuus?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monet aika naarmuisia, niin huomasin että tietokeen sisäinen Bluray osaa aika hyvin lukea tosi naarmuisia alkuperäisiä CD-levyjä... irrallisiakin jotain kun löytyy arkistoista, saa otettua talteen itselle kuunneltavaksi vielä kalliill aitse ostetut musiikit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu