Mikä on kaveri- ja parisuhteen ero?

Anonyymi-ap

Voiko ilman vahvaa paloa seurustella? Tai toki voi, mutta kannattaako?

Voiko se liekki syttyä vielä myöhemminkin? Tai tarvitseeko sen edes syttyä, jos muuten viihtyy toisen seurassa?

13

417

Äänestä

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo(kin) on täysin yksilöistä kiinni. Ihmiset ovat niin erilaisia, että on täysin turhaa edes yrittää pohtia jotain yleispätevää.

      Itselleni ystävyys on parisuhteen kantava pilari, mutta se ei tarkoita sitä, että lähtisin parisuhteeseen kenen tahansa ystäväksi laskettavan kanssa. Kyse on oikeanlaisesta tasapainosta, sillä en lähtusi parisuhteeseen myöskään kenen tahansa sellaisen kanssa, jonka kanssa on seksuaalista vetovoimaa. Vahvinkaan seksuaalinen vetovoima ei minulla kanna parisuhteeseen saakka, jollei siinä ole mitään muuta. Tasapaino eri osa-alueiden välillä on minulle oleellisin juttu.

      • Anonyymi

        Ai niin ja vaikka olisi millainen tunteiden roihu, niin minulla se ei kanna parisuhteeseen saakka, jos mitään muuta ei ole kuin se roihu.


    • Anonyymi

      Varmasti riippuu henkilöstä. Itse muistan alkuseurustelusta että se kiintymys oli niin voimakasta että sitä itki silmät päästään kun piti pari päivää olla erossa.

    • "Voiko ilman vahvaa paloa seurustella? Tai toki voi, "

      Ei voi seurustella ("courtship", myöskin: kosiskella). Se on silloin jotain muuta kuin seurustelua, kun kummaltakin, tai toiselta, puuttuu vahva seksuaalinen vetovoimaa, eli himo, kumppania kohtaan.

      Ennen kuin ryhdytään vakituisesti peuhaamaan, on tapana pitää seurusteluaika jonka aikana käydään hetekalla satunnaisesti testailemassa pitempiaikaisen suhteen onnsitumismahdollisuuksia.

      Näillä palstoilla, usein tarkoitetaan tapailua, jossa miestä vedätetään mm. maksamaan kahvila- ja ravintolamärehtimiset.

    • Anonyymi

      Mulle on sinällään ihan normaalia se, että tunteeni syttyvät hitaasti. Se ei ole lainkaan ennenkuulumatonta, että alan pitää jostakusta sillai, vasta tunnettuani hänet jo pitkään. Tosin en mä lähtisi parisuhteeseen odottelemaan tunteiden syntymistä. Ei mulla ylipäänsä ole mitään pakkoa pyrkiä parisuhteeseen.

      • Anonyymi

        Avauksessa esitetty kysymys (joka ei ole minun) oli "Voiko ilman vahvaa paloa seurustella?" Tuo kysymys on lepsu.

        Se että seurusteleminen ("courtship") voi lainkaan alkaa, se että ryhdytään seurustelemaan, edellyttää kipinän joka sytyttää kuumana palavan roihun, eli edellyttää seksuaalista himoa. Eihän niin käy ikimaailmassa että mies ja tyttö jotka eivät tunne yhtään mitään toisiaan kohtaan, vaan satunnaisesti ryhtyvätkin seurustelemaan.


    • Anonyymi

      Taitaisin mieluummin hypätä kalliolta alas kuin aloittaa parisuhdetta kenenkään ystäväni kanssa, vaikka heitä kovasti kaverimielessä rakastankin. Eiköhän noilla joku ero ole.

    • Anonyymi

      Kaverit eivät pane niinkuin nämä kaksi lajinsa poikkeavaa yksilöä tekevät salassa kumppaneilta

    • Usein tätä aihetta käsiteltäessä ilmenee metafyysisiä selityksiä sekä -väärinkäsityksiä. Esimerkiksi minun lähipiirissäni olevista kaunottarista saattaa moni ajatella, että kaunottaret olisivat pelkkiä kaverityttöjä. Mutta minä en ikimaailmassa ole ajatellut niin, että kukaan kaunotar olisi pelkkä kaverityttö, vaan hän on aina ensisijaisesti flirttikaveri ja mahdollinen seksuaalinen leikkikaveri, riippumatta siitä kuinka tai mitä kautta tuttavuutemme/"ystävyytemme" on alun alkaen muodostunut.

      • Anonyymi

        Jep ja siksi sinulla ei olekaan yhtään naispuolista kaveria ja kokemuksesi naisista ovat nollatasoa. Jos olist kehittynyt ikätasosi mukaisesti niin saatraisi ollakin. Nyt se lienee jo myöhäistä ja viet itsesi koskemattomana hautaan saakka.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep ja siksi sinulla ei olekaan yhtään naispuolista kaveria ja kokemuksesi naisista ovat nollatasoa. Jos olist kehittynyt ikätasosi mukaisesti niin saatraisi ollakin. Nyt se lienee jo myöhäistä ja viet itsesi koskemattomana hautaan saakka.

        Oletpa yksinkertainen, niinhän minä kirjoitin, he ovat ensisijaisesti flirttikavereita ja potentiaalisesti seksuaalisia leikkikavereita.

        Aina kun laitetaan miehiä ja tyttöjä yhdessä samaan tilaan tai saman tehtävän äärelle, niin pian alkaa kehittymään kemiaa ja syntymänä kipinöitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletpa yksinkertainen, niinhän minä kirjoitin, he ovat ensisijaisesti flirttikavereita ja potentiaalisesti seksuaalisia leikkikavereita.

        Aina kun laitetaan miehiä ja tyttöjä yhdessä samaan tilaan tai saman tehtävän äärelle, niin pian alkaa kehittymään kemiaa ja syntymänä kipinöitä.

        Se, että sinulle on täysin nollekokemus naisista, näkyy kaikesta kirjoittamastasi. Ainoa nainen, jonka tunnet (ja hänetkin selvästi huonosti) on äitisi.


    • Anonyymi

      Kukin tyylillään. On pareja, jotka "rakastavat" niin, että esim. väkivalta hyväksytään, samoin toisen juoppous ym. Sitten on rakastavaisia, joille hyvä toimiva arki on tärkeintä jne. jne, ja kaikkea tältä väliltä.

      Itsellä oli hyvä onni kun löysin miehen, joka vieläkin vie jalat alta, yli 40 yhteisen vuoden jälkeenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2371
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      47
      823
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      59
      804
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      224
      661
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      587
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      7
      569
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      548
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      16
      534
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      532
    10. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      530
    Aihe