miksi yksin???

haluttu ex

Olen seurustellut kahden miehen kanssa, ensin 2,5v ja reilun vuoden kuluttue erostani tapasin toisen, jonka kanssa olin melkein 2v yhdessä.

Kumpikin suhde alkoi siitä, että mies kiinnitti huomiota kauneuteeni, hurmaantui luonteestani ja huomasi minun olevan lisäksi fiksu ja hauskakin.

Ongelmat ovat molemmissa suhteissa alkaneet vallanjaosta, olen sen verran vahva persoona etten aina luovuta kun tiedän olevani oikeassa, ja tästähän miehet eivät pitäneet.

Olen kummassakin suhteessa tehnyt arjesta värikkään, keksinyt kaikenlaista tekemistä ja yrittänyt muutenkin piristää tunnelmaa ettei toisella ole tylsää. Toinen piirre on ollut yliampuva (?) uhrautuminen eli olen auttanut kumpaakin exääni isoissa asioissa kuten asunnon hankkiminen takuurahojen saaminen, kuukausitulojen ja -menojen budjetointi, duunipaikan menetyksen aikana olen ottanut taloudellisen vastuun ja tukenut toista.

Kumpikaan mies ei oikein tuntunut arvostavan ja kunnioittavan minua. Paitsi sitten kun lähdin lopullisesti, ensin yritettyäni sada mies puhumaan ja suhde toimimaan. Lopulta en vain jaksanut enää olla kaikkien kulujen maksaja, asioiden ja talouden hoitaja, vastaava, ja melkeinpä äitihahmo.

Kumpikin ex yritti saada mua kaikin keinoin takaisin, mutten palannut enää. Ensimmäinen haikailee minua vieläkin takaisin (suhteemme loppui 3v sitten), ja toinen elättelee toiveita siitä, että muutan mieltäni. Kumpikin sanoi: "Olet parasta mitä mulle on sattunut ja olin idiootti kun en kohdellut sua oikein".

Ensimmäisen ätin rakkauden loputtua, toista rakastan vieläkin mutten halua palata enää helvettiin, jossa saan hoitaa kaiken.

Miksi näin? Mikseivät he huomanneet arvostaa minua aikanaan? Enkö olisi saanut tehdä parastani heidän ja suhteemme eteen? Vai mikä pilasi kaiken?

Enkä vieläkään usko saavani "normaalia" miestä, vaan seuraavakin on jonkin sortin äitihahmoa etsivä, ihan varmasti. Mutta onko reilua olla egoistinen suhteessa, vaikka voisi auttaa toista vaikeuksien läpi ja ohi?

6

1007

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silja

      Soisin, että löytäisit sen oikean. On oikein lopettaa suhde, jos ei ole siihen tyytyväinen.

    • olla

      noille miehille liian pätevä nainen, he eivät pääse toteuttamaan tarvettaan olla "herra talossa". Miesten huonoa itsetuntoa lienee. Ja ihan oikeasti, miehet eivät halua naisessa olevan "äitimäisiä" piirteitä paitsi lapsia kohtaan.

      • haluttu ex

        etteivät miehet halua naisensa olevan äitimäinen. mutta kun voin ja haluan auttaa isoissa asioissa, kokevatko he senkin äitimäiseksi ja mitä tulee tuohon pätemisjuttuun, niin en vain osaa olla hiljaa tai esittää tyhmää jotta he tuntisivat itsensä fiksummaksi kertoessaan minulle, että 2 2=4.


    • samma här

      Voisin sanoa, että tunnistan puolet tekstistäsi itsekseni. Olen hyvin paljon samanlainen persoona, nätiksi kehuttu ja älykkääksikin.

      Suuresta rakkaudestani tuli ero juuri tällaisella elämällä, mutta palasimme yhteen. Siinä vaiheessa tilanne rauhoittui, en enää tehnyt kaikkea miehen eteen vaan keskityin itseeni ja aloin kuuntelemaan myös hänen mielipiteitään. Olemme olleet eron jälkeen yhdessä 1,5 vuotta ja oikein mainiosti on mennyt. Tavallaan kasvatin miestä ja hän tajusi mitä menetti. Ongelmia ei ole sen jälkeen ollut ja on kunnioittanut minua aivan eri valossa.:)
      Ja itsestänikin on tullut seesteisempi ja en ota elämää enää turhan rankasti.
      Olet selvästi hyvällä itsetunnolla varustettu nainen, älä kuitenkaan jyrää sillä miestä. Ota käyttöön se naisellinen pehmeys, jotta luonnon lakien nimissä mies saa kuitenkin tuntea olevansa se mies.
      Tarvitset rinnallesi kypsymiskelpoisen älykkään miehen. Vaikka alku olisi hankalaa, niin talla pohjaan vaan. Itse en ole katunut uudelleen takaisin palaamista hetkeäkään, sillä pääsimme kehittämään suhteemme täysin toiselle tasolle. Muuri kovaa maailmaa vastaan yhdessä.

    • entinen tommoinen

      ja miettiä mitä mieheltä tahdot, ja mitä teet asian eteen. ja mitkä ovat keinosi saada ja pitää mies.

      Miksi ihmeessä rupeat järjestelemään kenenkään aikuisen ihmisen asioita hänen puolestaan? Maksamaan kenenkään menoja tai muutakaan? Kumpikin existäsi on ollut äitihahmoa kaipaava luuseri ja aivan asiallisesti epäilet että seuraavakin saattaa olla.

      Kun olen joskus ollut tuontapainen neitonen itsekin voin kovin hyvin samaistua tilanteeseesi. En epäile ettetkö olisi kaunis, älykäs, hauska ja pärjäävä; sellaisia täällä on paljon. Olet ehkä vielä toistaiseksi kuitenkin myös vähän epävarma itsestäsi ja naiivi, kun rakastut ja rakastat vain näitä jotka ripustautuvat sinuun ja ylistävät maasta taivaaseen. Harvempi terveellä itsetunnolla ja kohtalaisella selviytymiskyvyllä varustettu aikuinen mies lörpöttelee mokomaa liirumlaarumia kauneutesi ja luonteesi hurmaavuudesta... heidän ei ole tarvis varmistella itselleen elättäjää keinolla millä hyvänsä.

      Luuserit taivaanrannanmaalarit ja ikuiset lupaukset ovat viehättäviä mutta rasittavia ihmisiä. voithan vielä elää elämääsi niiden kanssa; niitä piisaa. Tai sitten voit alkaa katsella muita vaihtoehtoja, jos egosi kestää sen että et pidäkään jonkun maailmaa pystyssä.

      • Rakastava mies

        Kyllä sitä "liirumlaarumi" sanoo myös omilla jaloillaan seisovat ihmiset, jotka sattuvat rakastamaan kumppaniaan. Itse olen elänyt suhteessa jo kuusi vuotta, kihloissakin ollaan ja häitä suunnitellaan. Tuloni ovat aina olleet hieman naistani suuremmat, kotitöihin osallistun jne. Kehun naistani uskomattoman kauniiksi, fiksuksi, upeksi luonteeltaan jne, koska ajattelen niin! Tässä maailmassa sanotaan aivan liian harvoin positiivisia ajatuksia ääneen. Ole ystävällinen, ja älä jaa lisää tätä pahaa hiljaisuuden tapaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      110
      891
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      278
      675
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      648
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      603
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      546
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      510
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe