On se ko ettithään mihin rahat juoksee kolarissa... No joutu kunnon kunnan mies pois? Toivottavasti rotilla on nyt hyvä.. on varmasti.
Kolarin kunta
Anonyymi-ap
111401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kukas sieltä on pois joutunu?
Eikhän OV ja jamppa sutkaa nekki rahat
Hienoa , aivan tyhjän päiväinen mies , täytynee olla kyllä todellinen syy.......Ps. Aivan oiken
Kolarin kunta tuo pieni paikka suomi neidon kainalossa mihin ei aurinko paista. Lompolon kylmyys ja vihamielisyys muita kohtaan on kammottavaa katsoa. Luullaan että tunturin 1000 asukasta ruokkii rahoillaan koko kylän. Kunnan suurin työnantaja on kunta. Jo niistä tulevat verotulot kattavat tuon tuottoisan poronhoidon aiheuttumat sosiaalikustannukset. Jo näille muutamalle maansa myynneelle ja tukirahoja keränneille matkailu yrittäjälle koitaa aika uusi kun kaivos pelastaa heidänkin päivänsä. Mikä kumma viha ja ahdasmielisyys vaivaa Kolarilasita viherpiipertäjää.. Muuttasivat pois jos ei tahdo asua ja tuntee kipua..siis henkistä ei täällä ole pakko olla
Nuku välillä ja avaa tarkemmin miten poronhoito aiheuttaa sosiaalikustannuksia.
varmaan tarkoittanut että nämä porohoitajat luukuttavat.. tukiaisia avustuksia ym...
harmaa se porokin on ja niin kuin raha sen ympärillä...
Kolarin kultakaivos matkailun ohella tuo tuottava poronhoito kunnalle..
liekkö sitä tarkoittanut... mutta asiaa oli viherpiiperrys ja lompololainen ahdasmielisyys...
Täällä ahdasmieliset kolarilaiset ne vain tappelee ja jakaa kuntaa kahtia
Eikhän lammasfarmarit saa suurimmat tukiaiset.
Matemaattisella ajattelulla olis kuntapäättäjien jo tovi sitten pitänyt tehdä ratkaisuja koko kunnan hyväksi. Näin ei ole kuitenkaan käynyt ja kai se koko kunnan asia olis ollut äänestää jotenkin toisin. Eli enää ei kannata valittaa. Tätä on jatkunut jo niin pitkään että mitkään toimet eivät tule Kolaria ahdingosta pelastamaan. Ihan huoletta voi valita kunnanhallintoon seuraavallakin kiekalla samat tutut istujat.
Aika moni jo nostanu käet ylös ja kytkintä
Kuka sieltä nyt on joutunu pois. Jännä aloitus, kun pitäisi lukijallakin olla sisäpiiritietoa, että tietäis mistä puhutaan.