alavatsa!

Elikkä mitkä olisi tehokkaita liikkeitä juuri alavatsalle?? Pitäisi saada tämä "ihana" pömppö pois =) Ylävatsaan on helppo saada liikkeet tuntumaan, mutta alaosa onkin pulmallisempi...Pikaisesti apua kaivaten!!
3988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuntuu että näihin saa vastata monta kertaa viikossa (samaan kysymykseen siis), mutta pömppö on läskiä eikä lähde lihasliikkeillä vaan aerobisella liikunnalla, eli esim. juoksemalla.

Äänestä
  • Vatsa voi pömpöttää myös, jos syvät vatsalihakset ovat heikot/niitä ei osaa käyttää.
    Aina vatsoja tehdessä tulisi keskittyä litistämään alavatsaa-> napaa vedetään ikäänkuin aavistus ylöspäin ja painetaan kohti alustaa. Tällöin aktivoidaan poikittainen vatsalihas, tärkein korsettilihaksemme ja selän tuki etupuolella.

    Suorien vatsalihasten alaosan ja poikittaisen vatsalihaksen saat töihin lantion nostoilla.
    Hyvin pieni nosto lattialla maaten polvet tai jalat kohti kattoa.
    Staattiset pidot, erilaiset lankkuasennot (Hover) kyynärvarret ja polvet/varpaat lattiassa tai kylkiasennossa, pakottavat myös poikittaisen vatsalihaksen aktivoitumaan.
    Sivutaivutukset käsipainon kanssa tai selkäpenkissä tekevät hyvää paitsi vinoille vatsalihaksille ja alaselälle (nelikulmainen lannelihas erityisesti), myös sille poikittaiselle vatsalihakselle.

    Pelkkä vatsojen tekeminen ei auta, selkää on treenattava myös.

    Kireät lonkankoukistat saattavat vetää selän notkolle ja pistää vatsan pömpöttämään.
    Venytystä lonkankoukistajille ja vahvistusta vatsaan ja selkään.

    Nopea kuidun lisäys ruuassa pistää vatsan pörisemään.

    Sokerittomat/makeutusaineilla makeutetut tuotteet ne vasta pörisemään pistävätkin.

    Äänestä

  • Pitäskö munkin juosta vatsojen teon sijasta, että saisin ton "pelastusrenkaan" pois? Olen eläny 2 kuukautta linnun ruoalla ja pientä kuntoilua harrastanu ja tuntuu että paino lisääntyy ja pelastusrengas kasvaa. Ja toi linnunruoka ei tarkoita mitään siemeniä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kira kirjoitti:

Elikkä mitkä olisi tehokkaita liikkeitä juuri alavatsalle?? Pitäisi saada tämä "ihana" pömppö pois =) Ylävatsaan on helppo saada liikkeet tuntumaan, mutta alaosa onkin pulmallisempi...Pikaisesti apua kaivaten!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu