En oikein ymmärrä mikä paperimiehiä riivaa. Hoetaan vain saavutettuja etuja kuin jotain kaiken ratkaisevaa mantraa. Juttu on niin että mitä vaikeammaksi firmojen asiat Suomessa tehdään sitä nopeammin ne siirtyvät Kiinaan, Viroon, venäjälle jne. Paperimiehillä tuntuu olevan ihme käsitys työnantajasta, ihan kuin se olisi itse pääpiru jota vastaan pitää taistella hulluuteen asti. Nykyinen sosialistinen AY malli ajaa firmoja lähes päivittäin maan rajojemme ulkopuolelle. Tästä on jo paljonkin esimerkkejä. Ja vaikka ei ajaisikaan ei Suomeen enää tulla investoimaan latiakaan ja kun tehtaat on loppunkäytetty niin siinä meni työpaikatkin.
Jos työnantajalla menee huonosti, menee myös tekijällä huonosti ja sen tietää jokainen kuinka siinä lopulta käy. Ja palkkaa paperimiehet saavat hyvin sitä ei voi kukaan kiistää.
Jos työnantajalla menee huonosti, menee myös tekijällä huonosti ja sen tietää jokainen kuinka siinä lopulta käy. Ja palkkaa paperimiehet saavat hyvin sitä ei voi kukaan kiistää.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lähes suurin osa näistä kirjoituksista, mitä keskustelu foorumeissa olen lukenut on suorastaan aika hanurista. No mun puolesta voivat viedä ne tehtaansa sinne kiinaan ja brasiliaan, mutta ihmetyttää miksi niin ei ole tapahtunut.
Ajatelkaas että kiinalainen paperimies tienaa kuukaudessa 50-150 egee kuussa. Ei ole mikään ihme jos yleisesti ottaen kaikki länsimaailman teollisuus
haluaa siirtää tuotantonsa tuollaisiin maihin missä on ILMAISTA kaikki, niin raaka-aineet kuin verotus ja tietysti työvoima. Tää on sairasta niin sairasta kuin vain voi olla. Hävettää olla suomalainen, kun meillä keskipalkka taso liikkuu siinä 1500-2000 egee. Ja tää p***an pullämössö kansa vaatii, että oman teollisuusväen pitäis mennä itseensä ja alentaa etujaan. Kun taas yritysmaailman johtajat nostavat palkkapussiaan ja politiikot. 85% tästä kansasta on kieli ruskeena hitto!!!
...