Lentäisikö keihäs pidemmälle jos hän pysyisi pystyssä loppuun asti eikä heittäytyisi mahalleen ?
Tukijalka pitäisi työntää suoremmaksi eteen vedon aikana. Ja saada vartalon kiertoa mukaan.
Tietenkin jos ei oikeaoppista tekniikkaa osaa niin turha sitä on yrittää.
Oliver Helanderin tekniikka
22
604
Vastaukset
- Anonyymi
Latvian Janis Lusiksen heittotekniikka oli oikeaoppista. Jäi mieleen hänestä.
https://www.youtube.com/watch?v=nSrQ0TRoRhs- Anonyymi
Tukijalka pitää ja on vartalon kiertoa vedon aikana.
- Anonyymi
Janis Lusis on kuollut, joten on rumaa pilkata häntä.
- Anonyymi
Minähän kehuin Lusiksen heittotekniikkaa. On niin oikeaoppista kuin voi olla.
- Anonyymi
Sukeltaessa osa voimasta suuntautuu alaspäin. Kaikki voima pitäisi saada tukijalan päältä suuntautumaan yläviistoon eteenpäin.
- Anonyymi
Keihäs irtoaa kädestä kylläkin ennen sukellusta. Muistaakseni mm. voimassa oleva ME on heitetty "sukeltaen", juuri Tokiossa A- ryhmän karsinnassa heitettiin "sukeltaen" jotain noin 86 metriä.
Kysehän on siitä kuka mitenkin vauhdin tappaa jotta ei tule yliastuttua.
- Anonyymi
Kovat puheet taas täl juntil, katotaas mitä seuraa!
- Anonyymi
Nuorissa on tulevaisuus. Voi kun ihana Eemil pääsisi finaaliin. Se olisi iso yllätys mutta ainahan toivoa saa ja pitää.
- Anonyymi
Lentäisikö pidemmälle, jos Helander heittäisi sen keihään kapeampi pää edellä. Hidas veto ja surkea allkunopeus riittäisi voittamaan ilmanvastuksen.
- Anonyymi
Kokeile miten lentää se ja tämä pää edellä tai takana....
- Anonyymi
Kannattaisi tehdä vielä kärrynpyörä.
- Anonyymi
Voi mikä lammas! Ei voi muuta sanoa! Uhot oli taas kovat ja tulos surkee!
- Anonyymi
ollut liikaa pitkämäen seurassa. aina heittäydytään makaamaan. mites jatkoon päässeet, moniko siellä makoili. mut kun korjus sanoo saa lisää kiertoa heittoon. ja paskan marjat.
- Anonyymi
Veltto mikä veltto! Ei sankarainesta. Mitä tämä mies on voittanut? Ihanko kalevan kisat! Hip hurraa!
- Anonyymi
Siis PALJON enemmän kuin SINÄ olet voittanut!
- Anonyymi
Aivan hyvinhän on viihtyneet turistina,paljo kuvia tookioosta
- Anonyymi
Helander ei oppinut Pitkämäeltä kuin tämän mahalleen heittäytymisen ja vähät osallistumiset kisoihin. Eteläaholle pitäisi maksaa, vaikka en ymmärrä miten se vaikuttaisi näin sairaille urheilijoille. Liian helpolla valitaan näitä muutamia jokaiseen arvokisaan ja nuoret jätetään rannalle ja estetään kisakokemuksen haut. Valinnat ovat menneet täysin p:stä ja joitakin valmentajia suositaan, jolla on omia muksuja kilpailemassa. Mitä Korjuskin on saanut aikaiseksi Kuortaneella, muuta kuin ison palkan ja ilmaiset kisamatkat.
- Anonyymi
Mutta nyt sataa NIIIN paljon jälkiviisauksia...
Mitkä valinnat SINÄ olisit tehnyt, muistathan että kisajärjestäjällä on pelisäännöt joilla mennään?
Suomen joukkueessa oli tasan kaksi urheilijaa joiden kohdalla valinta olisi voinut olla toinen, ketkä he olivat ja miten loistavan lupaavia ne kaksi vaihtoehtoista urheilijaa olivat... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta nyt sataa NIIIN paljon jälkiviisauksia...
Mitkä valinnat SINÄ olisit tehnyt, muistathan että kisajärjestäjällä on pelisäännöt joilla mennään?
Suomen joukkueessa oli tasan kaksi urheilijaa joiden kohdalla valinta olisi voinut olla toinen, ketkä he olivat ja miten loistavan lupaavia ne kaksi vaihtoehtoista urheilijaa olivat...Vain 100 m aidoissa ja miesten keihäässä oli neljä kisoihin tulosrajan tehnyttä tai rankingin kautta valittavissa ollutta kun enintään kolme sai osallistua. Ne "neljännet" olivat Kuusela ja Hurske ja varalla ollut Hurske olisikin päässyt kisaamaan mutta luonnollisesti ei parin vrk varoitusajalla lähtenyt pitkän lentomatkan ja ison aikaeron johdosta Tokioon.
Turha sikäli kitistä valinnoista sillä tämän parempia yleisurheilijoita ei meiltä löydy ja sitä paitsi, vitossija maratonilla on erinomainen suoritus eikä huonosti ole suoritettu siinäkään jos teki SE:n naisten 3000 esteissä.
- Anonyymi
Tämä mies on yhtä surkea selittelijä kun iso krisse mäkelä! Naisten sarjaan vaa!.
- Anonyymi
Tämä poika on aina puhunut että nyt ollaan kunnossa ja niin edelleen! Paljon tän vauvan enkat on? Ei taida olla edes 90 heittäny! Kerrassaan surkea!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982757Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20859Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka292827Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719