Mitään apua keskitysvaikeuteen?

Kun koko päivän oon väsänny tätä esseetä ja yhen sivun vaan saanu aikaseksi. Kolme sivua pitäs vielä tekstata, nii sitten on täydet kahdeksan. Ja sitten lähetän tän tohtorille tarkastukseen. Oisko joku stressipallo.

7

208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla on samaa ongelmaa. Siis en nyt ole mitään esseetä kirjoittamassa, mutta noin yleensä kun opiskelen myös.
      Hyvät yöunet täytyy olla takana ja ravinto sellaista mikä virittää aivoja, raitis ilma, säännölliset tauot… noista ainakin on apua ja koita eristää kaikki häiriötekijät pois ympäriltä. Mulla yleensä lähtee käyntiin, kun saan sen vaan alkuun. Aloittaminen on kaikista vaikeinta mulle.

    • Mutta se että saat edes yhden sivun valmiiksi päivässä, niin on jo oikein hyvä. Sitten jos tuntuu, että et vaan saa aikaiseksi enempää, niin jatka seuraavana päivänä. Ajatukset kehittyy ja uusia ideoita voi syntyä sillä välin.

      • Kiitos, oon ollutkin tämän päivän poissa täältä ja kirjoittanu. Nyt on jo lähes 9 sivua, niin on varaa karsia. Torstaina on palautuspäivä.


    • Anonyymi

      Siihen paksujen reisien väliin vaan voimalla, kyllä se siitä keskittyy.

    • Anonyymi

      Keskitys?

      Vaiko keskittymis?

    • Anonyymi

      Olisiko jotain leirejä jossa opetettaisi keskitystä?

    • Anonyymi

      Sanovat että hengitysharjoitukset auttavat keskittymisvaikeuksiin, mutta ei minulla tai sitten en jaksa tarpeeksi keskittyä siinä tilassa mihinkään. Menee ohi vain kun menee, silloin kun aivot jauhaa jotain muuta kuin sitä mitä pitäisi, pitäisi vain lopettaa esseen teko ja odottaa seuraavaa päivää. Kun aikansa ajattelee, aivot rauhoittuvat, niille on annettava aikansa. Kokemusta on yksin opiskelusta, se on kohtalaisen vaativaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      79
      5953
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      124
      2391
    3. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      25
      2178
    4. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      71
      2161
    5. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      2148
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      65
      1576
    7. Oliko se peppu

      Vai älykkyys mikä enemmän viehätti?
      Ikävä
      74
      1510
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1305
    9. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1291
    10. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1279
    Aihe