Li sai yksin lähes tuplasti ääniä verrattuna kaikkiin persuihin yhteensä. 😂😂😂😂😂😂😂
Mitäs palstapersut tähän?
Mitäs palstapersut tähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 106
Vanhimmat
Vihervasurien ulinaa on mukava kuunnella. Putinisteille ruplat kelpaa.
persuille mijoonien rahoitus
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2014112618870314?fbclid=IwAR3kgF9TShRlNXKJY1KvLF784p8nnb4m_028k4rw82VTqrG6987cGg4ZFFA_aem_Ac9zelhAbt_7scjRaNC1O9Jluev2DC3itDB63OFl_D6V43nKc0S-J3c5W9x-68pJTtA
7% Persu ulina ❤️❤️❤️❤️
...vähästä tulee höperölle hyvä mieli ... ja toiseksi ; paljonko se "viisauseläkettä" korottaa jos joku häirikkö saadaan pois kotimaan politiikasta ...
Tynkkynen siis?
Näin 👍
Vain homo persu meni läpi
Li ja muut vihervassarit tulee olemaan hyttysepaska valtameressä Eurovaaleissa oikeiston kannatus on murskaava monessa maassa 😂🤣
Oikeisto= putinistit
persuille mijoonien rahoitus
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2014112618870314?fbclid=IwAR3kgF9TShRlNXKJY1KvLF784p8nnb4m_028k4rw82VTqrG6987cGg4ZFFA_aem_Ac9zelhAbt_7scjRaNC1O9Jluev2DC3itDB63OFl_D6V43nKc0S-J3c5W9x-68pJTtA
Vasemmisto Euroopan parlamentissa eli Gue/ NGL 52 edustajallaan on venäjämielinen.
Ainahan kommaritvon olleet.
Oikeisto tulee romahtamaan, kun ihmiset saavat tarpeekseen. Käy niin kuin Suomessa.
Ei ole. Europarlamentin ryhmissä ei ole ryhmäkuria tms., joka pakottaisi äänestämään samoin kuin muut ryhmän edustajat. EU:n parlamentissa jokainen äänestää itsenäisesti.
Oikeisto romahtaa kun maahanmuuttajat lisääntyy. Ja ne maat myös. Eikä vasemmistokaan selviä.
Li Anderssonin EU-kommariryhmä on jakaantunut kahtia EU-parlamentissa, Putinin kannattajiin ja Putiniin kriittisesti suhtautuviin.
Kovaa työtä se vaati, mutta päästiinhän me eroon Listä. Seuraavaksi Purra brysseliin.
Pienpuolueet Brysselissä uusi TV-sarja😂🤣
Purra ulos eduskunnasta kelalle tukia nostamaan
Persut on pienpuolue 7% kannatuksella, jopa vihreät voitti petossuomalaiset...
Kyllä nautin 😍😍😍😍
❤️❤️❤️😍😍😍😍
Äänestystuloksesta päätellen osa vihreistä ja persuista siirtyi Li :n kannattajaksi.
Persut tipahti ihan kivasti. Saisivat tippua vielä reippaasti lisää.
Ei seiskasta enää voi kovin reippaasti tippua. Tulee nolla vastaan.
Ihanaa ❤️❤️❤️❤️
😂😂😂😂😂
Nauti kun voit. Äänestysprosentti oli ennätyksellisen alhainen, siinä riemua. Mutta jos sopii että alkaa valua ukkoa ja teroa itärajan yli niin tämä oli tällä haavaa onnesi.
Ihanaa ❤️❤️❤️
Andersonia äänestettiin että päästiin siitä eroon. Hyvin tiedetään että Suomen pienellä edustajamäärällä ei ole mitään valtaa eu:ssa joten Li:n piipitys on turhaa Brysselissä.
Li on asia poliitikko. Orpolla tuli hiki a studiossa kun li latoi faktoja tiskiin. Kun jatkaa samaa linjaa eu parlamentissa niin on sillä jotain vaikutusta.
Ette päässeet. Varmasti ehdolla seuraavissa eduskuntavaaleissa. Todnäk Stadissa tai Uudellamaalla.
Onpa nekin äänet sitten pois demareilta ja vihreiltä.
Mitä faktoja Anderssonilla oli laittaa tiskiin kun ei ole hallitusvastuussa? Pelkkää vaikutelmaa suun soitolla. Tiedetään nuo tyypit muissakin yhteyksissä, puhuvat mutta johonkin jää klappia, mutta ei anna tulla väliin. Järkevät luopuu väittelystä.
Ei vaan persuilta ha ha haaaa 🤣🤣🤣🤣
Aijai kun persuja nyt kiukuttaa, kun tulikin näin naurettavan säälittävä tappio. Kupla puhkesi ja pilvistä pudottiin kovaan asfalttiin. :D
No Tybastian Sönkkönen pääsi sentään sinne
Nyt Purra sai sitä mitä saksilla ja leikkuulaudalle teki. Hyvä Li, nainen paikallaan.
Li teki historiaa, näytti Purralle närhen munat
Kansan kyykytys riittää, saksikäsipurra on ulkona
Purra se on tehnyt ja saa haukut. Li liihottelee toisten vaikeuksilla voittoon. Ei se ole hänen syynsä, vaan äänestäjien jotka ei ole ihan kartalla. Jäädäänpä katsomaan mitä se saa aikaan.
Ei Anderssonin äänimäärillä EU:ssa tee mitään, hyvä kun päästiin Suomessa eroon. Enemmän ihmettelen sitä, että miten modernissa länsimaassa marxilainen kultalusikka suussa syntynyt saa noinkin suuren kannatuksen. Luulenpa että surin syy tuohon äänimäärään onkin mistään tietämättömien nuorien ja vanhojen kommunistien herääminen.
Nuoret eivät tunnu edes tietävän minkälainen kauhistus maailmalle marxilaisuus on ollut, ja se ei ole tuonut minekään hyvää, mutta näillä mennään, ja marxilaisten äänimäärä on paremminkin todellinen mainehaitta Suomelle!
Uskonkiihkosi on aina vain yhtä tragikoomista.
Hihhulit on kovin aktiivisia politiikassa. Puolet energiasta kuluu omientekemien mokien selittelyyn ja loput vastustajiksi kokemiensa haukkumiseen.
Yhtäläisyys persuihin on suorastaan pervessin tarkka.
Sitten joku Sebu sekoittaa pakan ja aiheuttaa puolelle omista pahoinvointia ja lopuille vähintään päänsärkyä.
Älähän touhuusi tukehdu, lasketaanpa ensin hieman. Elikkä sinne valittiin 720 meppiä ja 15 Suomesta, eli suomalaisia siellä on vain 2,08 %...Ja sitten Li:n osuus suomalaisista on vain yksi viidestoista osaa....
Pääasia on se, että oikeistovoimat EU:ssa olivat voittajia, mikä tietenkin harmittaa suomalaisia anarkisteja ja marxilaisia...
Se, että persut eivät äänestä EU-vaaleissa selittyy kyllä yksinkertaisella laskutoimituksella, kuten ensimmäisessä kappaleessa näkyy...
Tulos kertoo vain sen että elokapinalliset, anarkistit, kommunistit, äänioikeuden ja kansalaisuuden saaneet matut ja anarkistit löysivät Herttansa.
Persu ulina ....kyllä nautin ❤️❤️❤️
Upeaa ❤️❤️❤️❤️
Persun itku 🎶🎶🎶🎶 korvilleni
Persuilta pääsi vain homo EU parlamenttiin,alkaako homoilu yleistymään persujen keskuudessa vaalimenestyksen takaamiseksi,saadaanko sillä kannatus nousuun?
Näin 👍👍👍
Li Andersson lähes 250 000 ääntä!!!!!
Upeaaaa ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Li pesi persut saamalla Yksin lähes tuplaten ääniä, kuin kaikki persut sai Yhteensä.
Voidaan siis sanoa, että Li on tuplasti suositumpi, kuin kaikki persut yhteensä.
Mahdottoman kova tulos Anderssonilla. Seuraavaksi eniten ääniä Heinäluomalla.
Li sai nyt kannatusta persuilta ja vihreiltä jotka hävisivät eniten.
Onnittelut Anderssonille. Minusta on hyvä, että on poissa meidän päivänpolitiikasta ja vei mennessään myös sen varapuheenjohtajan.
Kun ajatellaan, että vain 42% äänesti, niin vasurit putoavat ensi vaaleissa siihen omaan kannatukseensa.
Persut on nyt pienpuolue, jopa vihreille tuli tappio, luvut eivät valehtele vaikka persu kuin inttäisi, fakta on faktaa
Olet oikeassa👍
Persujen kortit on nyt nähty, historian pahin takinkääntö, palkansaajiiin kohdistunut vaalipetos näkyy nyt kannatuksessa, oppositio kutsuu petossuomalaisia ensi vaaleissa
Riikka Purra, Näin se meiltä käy,persu petos on faktaa
https://twitter.com/Dimmu141/status/1671488006283247617
Persujen ponteva vaalimainonta osoitti, että paineet pärjätä olivat kovat. Joka euro valui kuitenkin hukkaan, ja tulos tuskin olisi ollut huonompi pelkällä kadunvarsimainonnallakaan.
Ylen yli 16 prosenttia näyttänyt eurovaaligalluptulos asettuu kyllä nyt aika outoon valoon. Samassa yhteydessä julkaistu 14,8 %:n eduskuntavaalilukema on hiukan järkevämpi.
Hyi saatana....
En jaksanut seurata EU-vaalikeskusteluja, joissa Li Andersson kuulemma pärjäsi hyvin. En siis tiedä millä eväillä Li äänikunigattareksi nousi. Li on kuitenkin liberaali vasemmistolainen, joten oletan hänen kannattavan kaikkia vasemmistoliberaalien teemoja, joihin kuuluu myös EU-integraation edistäminen eli Suomen kansallisen demokratian vähittäinen alasajo ja EU:n muuttaminen "liberaalin" eliitin keskitetysti hallitsemaksi imperiumiksi. Suomen mepeistä on nyt vähintäin 12 imperiumin pystyttäjää ja 1 kansallisen demokratian puolustaja (kaksi keskustalaista ei kai edelleenkään tiedä kumpaa ovat). Jotenkin tuntuu, että ei Suomen kansa nyt ihan niin voi jakaantua. Persut ovat möhlineet mahdollisuutensa pahemman kerran.
Itse äänestin EU:ta aikoinaan turvallisuusopoliittisista syistä. Yhteinen talousalue luo verkkoja ja suhteita ja toisen vaaltion kansalaisia ei nähdä niin helposti vihollisina. EU on tuonut Suomelle paljon hyvää. Erityisesti tiedeyhteisölle, kansainvälisen opiskelijavaihdon Erasmuksen kautta. Toki myös elinkeinoelämälle.
USA on liittovaltio, mutta 'vanhasta maailmasta' ei koskaan voi tulla sellaista. Kuinka voi hallita maata, jossa on 365* lajia juustoa, ihmetteli aikoinaan kenraali ja presidentti Charles de Gaulle.
Siis yhdestä maasta. Joka maassa on oma kulttuuri, missään ei ole etnisesti yhtenäistä kansaa. Ja etnisten ryhmien sisällä, esim Suomessa on rikkaita ja köyhiä, konservatiiveja ja liberaaleja.
Mutta yhteistyöllä pärjätään paremmin. Erityisesti nyt kun Venäjä sotii Euroopassa. Putin varmasti loi enemmän yhtenäisyyttä kuin parlamentit siihen asti! Toki se myöskin käy sotaa länttä eli meitä vastaan. Silloin ystävät ovat erityisen tarpeellisia!
Utopiaa känkätti, kuin papuräkätti, josta ei saanu puoliakaan selvää.
Siksi pöljät äänesti sitä.
Marxilainen anarkisti Suomesta, mikä mainehaitta!
Kusetuksen maksaa lopulta kuitenkin kusettajat.
Riikka Purra;
Spermaa saa kunhan imee tarpeeksi. Slurps 💦
Seksiä, seksiä, seksiä. Viestijällä jotain muutakin sanottavaa?
Suomalaiset haluaa lisää pakoloisia, kansa on puhunut!!!
kiäh kiäh, kaavut liehuu tuulessa
ei hyvää päivää
Suomalaiset eivät halua enää petospersuja
Persu kannatus 7% liehuu tuulessa ,kiäh,kiäh 🤣🤣🤣🤣
Vasemmistoliitto on tyhjä joukko, kun tähti lähti.
Komukka vihannes turttimaho tulee paikkaamaan. Persukset eivät menneet äänestämään eu-asioista.
Upeaa vasemmisto 👍👍👍
Persut hävisivät vihreille 🤣🤣🤣🤣
🤣🤣🤣🤣🤣
Ha ha haaAaaaaaaaa
Upeaa Li
😍😍😍😍😍
Persut milloin saadaan bensaa 1e/L ????
🤣🤣🤣🤣🤣
Kysy kokpersuilta.
Me Vasemmiston vakiäänestäjät eläkeläisköyhiksi tehdyt, odotamme Anderssonilta ja Vasemmistolta kiitosta, konkreettisia parin tonnin minimieläkkeitä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18510399/elakelaiskoyhien-vakiaanilla-vasemmisto-ja-li-andersson-voittoon#comment-129617150
Odottamiseni sikseen heitin ja kehitin elämästä paremman leikin.
Johannes Yrittiaho tulee Li:n tilalle eduskuntaan, mitäs siihen sanot?
Mistä stallareita vielä löytyy, jaa niin Turusta tietenkin!
Hyvää se että vihannes, ilmetty vara-Lenin, tulee tilalle eduskuntaan,
No ei yksi Lii EU:ta mihinkään hetkauta repikää siitä vassarit.
Mainehaitta on vasemmistolaisuus. Investoinnit jäihin. Putinistit lähestyy, pitää paluuna vanhaan itäblokkiin. Mutta ei ole koko kansa, joku marginaaliporukka sai äänestää kuten demokratiaan kuuluu.
Siksi Li ❤️❤️❤️❤️
Purra ❤️
Rahan perässä roikkuvat moraalittomat setalaiset lössit äänesti vasemmistosa, kun eivät tajua, valtion lompsan pohja ei paljon kilise, kun on pakko maksaa vihervassujen tekemiä huumevelkoja vähemmäksi, joten tyhjän rysän vetäisivät.
Sitä ei Lii eikä ohisalo muuksi muuta.
Kiljua ryystävät peräkammari persut äänestivät 7% edestä petossuomalaisia, loput äänestäjät katosivat,revi siitä
Olihan Li ainoa ehdokas jolla oli munaa laittaa Orpo ja Purra ruotuun.
Orpo ja Purra nyt vaan eivät yhdessäkään riittäneet Anderssonille jolla on aivan valtava tietomäärä ja kyky tuoda se esiin.
Kyllähän kansalaiset osaavat erottaa populismin ja asiapuheen.
Varsinkin persut kusivat ihan itse omiin muroihinsa.
No Li puhuu kaikilla vastuuttomuuden tuomilla valtuuksilla. Tarkemmin kuunnellen ei ole pätevää tai toimivaa asiaa. Hölpötihölpöti. Kerrassaan hurmaavaa.
Klani persu miltä nyt tuntuu?
🤣🤣🤣🤣🤣
Ääntenlaskennassa Lii Andersonin ja Tynkkysen äänet ovat menneet tietokonelaskennassa keskenään sekaisin.
Vapaamielisen ja sodomiittisen Tynkkysen oli määrä saada se 250.000+ ääntä, ja Lii Anderssonin vain joku vajaa 30.000 ääntä Turun seudulta.
Vasemmiston kantava ajatus on kansallisten rajojen poistaminen hengessä kaikki maailman työläiset yhtykää, kun taas perussuomalaiset ajavat suomalaisten etua eubyrokratiaa vastaan jopa siinä mitassa että ero tuosta hulluudesta olisi paikallaan. Joten kovin ymmärrettävää ettei eurovaalit ole heidän ominta alaansa. Mitenhän Suomessa sitten suu pannaan kun maksuosuudet vaan kasvaa jos uudet itäiset jäsenet vaatii tukea loputtomiin, ja sotkee lisäksi maatalouspolitiikan.
SomaLi Anderssonin vaalitulos, on kommunismin ja islamismin voitto!
ALLAAAAAH AKBAR!
Päihtymys juopumuksessa on vakava asia
https://www.hs.fi/talous/art-2000010489384.html
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e4cd26da-97df-4e4d-aca6-b1cee5ec18da
Protestiäänillä voittoon.
Ihana Liiiiii ❤️❤️❤️❤️❤️
Oikeistolaiset tekevät syrjäytyksiä omaan itsevarmaan tyyliinsä välillä mahdollisimman huolellisesti leikatun ja permanentatun tukan kanssa. EU:n syrjäytys 90-luvulla oli kuuluisa Turun tukkakapina-liike eli kenellä oli Turun paras tukka. Parturi-kampaajat saivat päättää, kuka on oikeistolaisten EU-johtaja. Pelkkä tukka ei edes riittänyt ja EU koki syrjäytyksen farkkupeppu-kilpailussa, jota oli käyty selän takana Turun kaduilla.
Turun tukkakapina-liike pyrki saamaan yrityksille enemmän oikeistolaista imagoa. Vihreiden aiheet eivät heitä kiinnostaneet yhtään. Maataloustuotanto oli agraari-ruraalia ja ulkomailla olevien tehtaiden aiheuttamien ongelmien pohtiminen todella säälittävää. Turun tukkakapina ei varsinaisesti pyrkinyt muuttamaan Turkua, vaan he halusivat oikein näyttää, ettei niin pystyssä olevien hiusten kanssa kehtaa edes käydä missään.
Turku on muotivaatekaupunki ja hiustyylit sen mukaisia. EU oli oikeistolaisten mielestä jotain niin hienoa, että se piti saada siirretyksi Turusta Tukholmaan. Tosi monet olivat kiinnostuneita EU:n johtamisesta, mutta ei Turussa.
Elokapina on nyt heidän ongelmana. Elokapinan mielenosoittajat käyttävät sellaisia vaatteita ja hiuksetkin ovat sellaisia, että nyt vasta mahdollisimman huolellisesti leikattu ja permanentattu tukka on alkanut näyttämään ihan kammottavalta.
Miksi media ei nyt puhu taktiseasta äänestämisestä?
Kiitän kaikkia Anderssonia äänestäneitä! Nyt saatiin kolme kommunistia viideksi vuodeksi Brysseliin. Hyvä kun ovat poissa Suomesta. Toivottavasti saavat viiden vuoden kuluttua myös jatkopestin.
Li Andersson pyyhkäisi persut käytännössä Suomen kartalta
Miksi vasemmistopuolueen kannatus on niin alhainen?
Miksi kansa ei kannata entisiä Skp:ta ja Skdl:ää, eli nykyistä vasemmistopuoluetta enemmän? Kannatus laahaa ihan pohjamudissa.
Se oli kosto persuille. Äänestettiin Li. Turha itkeä.
Liii❤️❤️❤️❤️