Työnantaja hukkasi vanhat työtodistukseni

Anonyymi-ap

Olen töissä Helsingin kaupungilla ja aloittaessani vein alkuperäiset( kopiot eivät kelvanneet) työtodistukseni näytille ja ne jäivät työnantajani haltuun.

Olen niitä vuosien varrella kysellyt, melkein 15 vuotta, mutta selityksiä olen vain saanut takaisin.

Nyt olen lähtemässä pois kaupungin hommista huonon johtamisen, palkka sotkuja ja suoranaisen valehtelu takia.

Nyt tarvitsisin työtodistuksiani hakiessani uutta työtä, enkä voi todistaa työhistoriaan ilman todistuksia.

Jos kaupunki on hukannut työtodistukseni, ( osa firmoista, joissa olin työskennellyt ovat lopettaneet), miten tässä tilanteessa olisi toimittava?

21

523

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haasta oikeuteen.

      • Anonyymi

        Se taitaa olla edessä, mutta muita ajatellen nämä kaupungin kiusaajat olisi saatava pois.


      • Anonyymi

        Käytä kopioita.


    • Anonyymi

      ei varmastikaan ollut ensimmäinen kerta. Kaupunkien arkistointi on aina ollut leväperäistä. Kuinka monet tärkeät paperit onkaan hukattu. Olin 80 luvun alussa erään pienemmän kaupungin (ei Helsinki) palveluksessa apulaiskanslistina. Juuri työni aloittanut merkonomi. Tein kiinteistöjen arvojen ja poistojen määrityksiä. Yhtenä päivänä kaupunginjohtaja tarvitsi välittömästi 5:den kiinteistön tiedot. Sanoin että asiapapereista täytyy ottaa kopiot. Ei kuulema ollut aikaa. Oli kiire. Annoin vastentahtoisesti dokumentit. Viikon päästä kyselin dokumenttejani takaisin. Arvaa oliko niitä enää missään. Johtaja oli ne kadottanut. Mistään ei löytynyt. Varmaan paperiroskiin menneet. Arvatkaa vetuttiko. Erosin muutaman kuukauden päästä ja lähdin raksahommiin. Päänuppi ei kestänyt kaupungin puupäiden kuvioita.

      • Anonyymi

        Hyvä veli järjestelmä pyörii ja kaikilla on suun ympärys ruskeana.


    • Anonyymi

      työhistorian tiedot löytyy työeläkeotteestasi.
      Työantajat ja päivämäärät.

      • Anonyymi

        Ne eivät käy työpaikkahaastattelussa, vaan tarvitsisi olla alkuperäiset paperit.

        Työtodistukset voi pyytää takautuvasti, mutta siinäkin on 10 vuoden aikaraja, joka on ylittynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ne eivät käy työpaikkahaastattelussa, vaan tarvitsisi olla alkuperäiset paperit.

        Työtodistukset voi pyytää takautuvasti, mutta siinäkin on 10 vuoden aikaraja, joka on ylittynyt.

        Jos entisiä työnantajia ei enää ole, niin olet menettänyt paperisi. Mikään oikeus ei niitä palauta.

        Kaupunki voi kirjoittaa todistuksen, missä kertoo tapahtuman ja ottaa syyn kontolleen. Asia on helppo hoitaa ellei siinä ole mitään riitaa, kuten se, että kiistetään työtodistusten vastaanotto.


    • Anonyymi

      Hell sink!

    • Anonyymi

      Muka maailman paras kaupunki, kenelle?

    • Anonyymi

      Miksi annoit alkuperäiset todistukset työnantajallesi. Eihän niitä todistuksia tarvinnut kuin näyttää ja tarvittaessa samantein ottaa niistä kopiot.

      • Anonyymi

        Tyhmyys


      • Anonyymi

        Niinhän se yleensä menee mutta ei Helsingin kaupungilla.

        Haastattelija kerää kaikki paperit ja sitten niitä tutkivat työhönottajat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tyhmyys

        Tyhmä luottaa, ettei kaupungin töissä kuseteta.

        Mutta meillä maalla on erilaiset arvot.


    • Anonyymi

      Aivan ihme tarina. Itse pitää huolehtia, että saa alkuperäiset takaisin. Kopiot otetaan työhaastattelun yhteydessä, koskaan ei ole mitään alkuperäisiä otettu, enkä usko, että he mitään työtodistuksia säilyttelee.

      Nythän sinä sitten pyydät niiltä aikaisemmilta työnantajilta uudet työtodistukset. Tuskin sinulla niitä niin monta on, kun olet 15 tuollakin ollut. He sitten päättävät kirjoittavatko.

      • Anonyymi

        Kaikki firmat eivät ole enää toiminnassa/vaihtanut omistajaa.


    • Anonyymi

      Eikö se niihen ongelma ole selvittää?

      • Anonyymi

        voiko näyttää toteen että on alkuperäiset todistuksensa silloin aikoinansa työnantajan edustajalle luovuttanut. Omiin muistikuviin perustuen on varmasti vaikeata näyttää toteen. Toiset ihmiset eivät jaa samaa muistikuvaa. Ihmisetkin vaihtuneet matkan varrella.
        Hyvä puoli on se että 15 viimeisestä vuodesta saa työtodistukset. Sen vanhemmilla työtodistuksilla ei paljoa painoarvoa olekaan,


    • Täytyy olla jotenkin erikoinen tyyppi, jos ei itse ota kopioita työtodistuksistaan ja antaa alkuperäiset pois jossakin hämärässä työhaastattelussa. Ei ole ihme, että nigerialaiskirjeillä tienataan vieläkin.

      • Anonyymi

        Eikö se ole ihme tyyppi , joka ne hukkasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö se ole ihme tyyppi , joka ne hukkasi?

        Hämärä työhaastattelu oli staran toimistolla toukolassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      330
      9239
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      84
      5751
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      345
      5298
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      81
      3706
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3142
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      66
      2713
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      65
      2670
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2472
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2408
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2376
    Aihe