Olen töissä Helsingin kaupungilla ja aloittaessani vein alkuperäiset( kopiot eivät kelvanneet) työtodistukseni näytille ja ne jäivät työnantajani haltuun.
Olen niitä vuosien varrella kysellyt, melkein 15 vuotta, mutta selityksiä olen vain saanut takaisin.
Nyt olen lähtemässä pois kaupungin hommista huonon johtamisen, palkka sotkuja ja suoranaisen valehtelu takia.
Nyt tarvitsisin työtodistuksiani hakiessani uutta työtä, enkä voi todistaa työhistoriaan ilman todistuksia.
Jos kaupunki on hukannut työtodistukseni, ( osa firmoista, joissa olin työskennellyt ovat lopettaneet), miten tässä tilanteessa olisi toimittava?
Työnantaja hukkasi vanhat työtodistukseni
21
510
Vastaukset
- Anonyymi
Haasta oikeuteen.
- Anonyymi
Se taitaa olla edessä, mutta muita ajatellen nämä kaupungin kiusaajat olisi saatava pois.
- Anonyymi
Käytä kopioita.
- Anonyymi
ei varmastikaan ollut ensimmäinen kerta. Kaupunkien arkistointi on aina ollut leväperäistä. Kuinka monet tärkeät paperit onkaan hukattu. Olin 80 luvun alussa erään pienemmän kaupungin (ei Helsinki) palveluksessa apulaiskanslistina. Juuri työni aloittanut merkonomi. Tein kiinteistöjen arvojen ja poistojen määrityksiä. Yhtenä päivänä kaupunginjohtaja tarvitsi välittömästi 5:den kiinteistön tiedot. Sanoin että asiapapereista täytyy ottaa kopiot. Ei kuulema ollut aikaa. Oli kiire. Annoin vastentahtoisesti dokumentit. Viikon päästä kyselin dokumenttejani takaisin. Arvaa oliko niitä enää missään. Johtaja oli ne kadottanut. Mistään ei löytynyt. Varmaan paperiroskiin menneet. Arvatkaa vetuttiko. Erosin muutaman kuukauden päästä ja lähdin raksahommiin. Päänuppi ei kestänyt kaupungin puupäiden kuvioita.
- Anonyymi
Hyvä veli järjestelmä pyörii ja kaikilla on suun ympärys ruskeana.
- Anonyymi
työhistorian tiedot löytyy työeläkeotteestasi.
Työantajat ja päivämäärät.- Anonyymi
Ne eivät käy työpaikkahaastattelussa, vaan tarvitsisi olla alkuperäiset paperit.
Työtodistukset voi pyytää takautuvasti, mutta siinäkin on 10 vuoden aikaraja, joka on ylittynyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne eivät käy työpaikkahaastattelussa, vaan tarvitsisi olla alkuperäiset paperit.
Työtodistukset voi pyytää takautuvasti, mutta siinäkin on 10 vuoden aikaraja, joka on ylittynyt.Jos entisiä työnantajia ei enää ole, niin olet menettänyt paperisi. Mikään oikeus ei niitä palauta.
Kaupunki voi kirjoittaa todistuksen, missä kertoo tapahtuman ja ottaa syyn kontolleen. Asia on helppo hoitaa ellei siinä ole mitään riitaa, kuten se, että kiistetään työtodistusten vastaanotto.
- Anonyymi
Hell sink!
- Anonyymi
Muka maailman paras kaupunki, kenelle?
- Anonyymi
Miksi annoit alkuperäiset todistukset työnantajallesi. Eihän niitä todistuksia tarvinnut kuin näyttää ja tarvittaessa samantein ottaa niistä kopiot.
- Anonyymi
Tyhmyys
- Anonyymi
Niinhän se yleensä menee mutta ei Helsingin kaupungilla.
Haastattelija kerää kaikki paperit ja sitten niitä tutkivat työhönottajat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhmyys
Tyhmä luottaa, ettei kaupungin töissä kuseteta.
Mutta meillä maalla on erilaiset arvot.
- Anonyymi
Aivan ihme tarina. Itse pitää huolehtia, että saa alkuperäiset takaisin. Kopiot otetaan työhaastattelun yhteydessä, koskaan ei ole mitään alkuperäisiä otettu, enkä usko, että he mitään työtodistuksia säilyttelee.
Nythän sinä sitten pyydät niiltä aikaisemmilta työnantajilta uudet työtodistukset. Tuskin sinulla niitä niin monta on, kun olet 15 tuollakin ollut. He sitten päättävät kirjoittavatko.- Anonyymi
Kaikki firmat eivät ole enää toiminnassa/vaihtanut omistajaa.
- Anonyymi
Eikö se niihen ongelma ole selvittää?
- Anonyymi
voiko näyttää toteen että on alkuperäiset todistuksensa silloin aikoinansa työnantajan edustajalle luovuttanut. Omiin muistikuviin perustuen on varmasti vaikeata näyttää toteen. Toiset ihmiset eivät jaa samaa muistikuvaa. Ihmisetkin vaihtuneet matkan varrella.
Hyvä puoli on se että 15 viimeisestä vuodesta saa työtodistukset. Sen vanhemmilla työtodistuksilla ei paljoa painoarvoa olekaan,
Täytyy olla jotenkin erikoinen tyyppi, jos ei itse ota kopioita työtodistuksistaan ja antaa alkuperäiset pois jossakin hämärässä työhaastattelussa. Ei ole ihme, että nigerialaiskirjeillä tienataan vieläkin.
- Anonyymi
Eikö se ole ihme tyyppi , joka ne hukkasi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö se ole ihme tyyppi , joka ne hukkasi?
Hämärä työhaastattelu oli staran toimistolla toukolassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999