Ratikkaan nousi sopivasti ps-kansanedustaja, joka puhui äänekkäästi puhelimeen.
Tässä puhelussa hän kertoi, että YLEltä leikataan rahoituksella pois mahdollisuus esittää yleisurheilua ja talvilajeja (leikkaus 200 milj 4 vuoden aikana).
ns Matias Marttisen ryhmälle on asetettu pääministerin toimesta tuollainen valmistelutyö.
Onkohan nyt tullut se hetki, kun Orpo tekee vimosen temppunsa. Pitääkö hallituksen pyytää eroaan vai laitetaanko se vaatimaan sitä ja uusia vaaleja ?
Oikean urheilun siirto kokonaan esimerkiksi Viasatille 65 eur/kk, huonosti toteutetut lajien suoritusten esitykset sekä älyttömät mainokset ovat liikaa tämän kaiken maksaville kansalaisille. Yleveroa ei olla edes pudottamassa eli tämä ei ole säästötoimenpide vaan maksuansa.
Tässä puhelussa hän kertoi, että YLEltä leikataan rahoituksella pois mahdollisuus esittää yleisurheilua ja talvilajeja (leikkaus 200 milj 4 vuoden aikana).
ns Matias Marttisen ryhmälle on asetettu pääministerin toimesta tuollainen valmistelutyö.
Onkohan nyt tullut se hetki, kun Orpo tekee vimosen temppunsa. Pitääkö hallituksen pyytää eroaan vai laitetaanko se vaatimaan sitä ja uusia vaaleja ?
Oikean urheilun siirto kokonaan esimerkiksi Viasatille 65 eur/kk, huonosti toteutetut lajien suoritusten esitykset sekä älyttömät mainokset ovat liikaa tämän kaiken maksaville kansalaisille. Yleveroa ei olla edes pudottamassa eli tämä ei ole säästötoimenpide vaan maksuansa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Sellainen leikkaus on enemmän kuin tervetullut urheilulähetyksiä on jo liikaa ruudussa.
Kysynkin kuinkapaljon tuo pronssimitali maksoi veronmaksajille jota yle maksaa korkeina televisiolähetysmaksuina ja sen kaiken maksaa veronmaksajat, urheilu lienee eniten korruptoitunutta maailmassa.
Jaahas, EK käynyt taas kuiskuttelemassa Orpon korvaan ja Orponen niellyt kaiken.
Nyt puhutaan miljarditason tulonsiirrosta jonnekin ulkomaiselle toimijalle.
Tuskin Ruutu noita saa, Sanoma tai sen ilmeisesti venäläishollantilainen omistaja ei anna ostaa Suomen lähetysoikeuksia. Liian pieni peluri toteuttamaan tätä.
Viasat saattaa ostaa. Tosin heidän suoltama on täyttä paskaa.
Jalkapallon lähettäminen joka päivä useita tunteja seuraavan kuukauden ajan ei palvele suomalaisten katselutarpeita. Saa Ylenkin tarkastella hieman omaa napaansa. Mutta Yle on ylenantava, niin Hella Murrikin aikana kuten Reporadionakin.
Sitä täytyy kyllä ihmetellä, miksi hjallitus on kieltämässä kaapelioperaattoreita jakelemasta radiosignaalia. Ollaanko radiotoimintaakin myymässä ulkomaille, mahdollisesti Venäjälle. Digitahan myytiin jo ajat sitten ja nyt on katvealueet kasvaneet.
200 miljuunaa on kompromissi. PS vaati 300.
Demokraatin saamien tietojen mukaan Yleisradion budjettiin esitetään noin 200 miljoonan euron leikkauksia neljän vuoden aikajaksolla. Leikkaukset koostuisivat indeksijäädytyksistä ja Ylen alennetun 10 prosentin arvonlisäverokannan nostamisesta 14 prosenttiin, Demokraatti kertoo.
Leikkausten suuruutta pidetään kompromissina, sillä esimerkiksi perussuomalaiset ovat vaatineet jopa 300 miljoonan leikkauksia. Vasemmistoliitolle myös kompromissiesityksen leikkausten kerrotaan olevan liian suuria.
Sitähän tuo sekoomuspolitiikka on, humppoo ja hömppöö typerälle kansalle, joka äänestää itseään jalkaan ampujaa, jotka teloitettiin sota-aikana.
Perustetaan sote-piirit, nimitetään niihin muutama ylisuurella palkalla toimiva johtaja sekä ajetaan kaikki palvelutuotanto alas.
Ei voi kuin ihmetellä tätä typerää nykymenoa. Li Anderssonin vassaritkin tekevät vastuullisempaa politiikkaa. Ei tarvii ihmetellä Liin suurta äänisaalista.
Persujen kannattajat ovat jo hylänneet persuukset, lähellä on tilanne, kun sekoomuslaiset jäävät ilman kannattajakuntaa.
Saakos kans ed puhua julkisella paikalla puhelimeen, keskeneräisistä asioista, jotka on hjallituksen strategian tapaan, tuoda kansalle yllätyksenä.
Siihen päälle Purra vielä elämöi saksien kanssa ähäkuttia huudellen.
Onhan tuota jo uutisoitu ja Keskisarja meni eduskuntaan teemalla Yles Ales. Istuu myös kokoomuksen Marttinen työryhmässä.
Ei tuolla työryhmällä mitään virkaa ole. Ilmeisesti on jo päätetty rikkoa katsojspalvelulaki. Linnaan tuollaiset, ei 6.22, vaan Nokalle lusimaan, koko sakki.
Eikö olympialaisia eikä mm/em kisoja enää yle näytä ?
Isot YTt edessä, jos näin käy ja kokoomus teloittaa silloin omiaan, taas.
Jokos Yle on irtisanoutunut tästä sateenkaari tuputuksesta ? Se on myrkkyä persuille, joita nyt yrittävät nuolla kaikki organisaatiot operaattoreista alkaen.
Näin ne tuulet vaihtuu politiikasta, vain maalaisjärki karttaa Arkaadianmäkeä.
Heh, nyt teleoperaattoritkin tekevät natsismilla rahaa, tai onko tuo persuilu jotain putinismia...
Eikös se ylen kyllönen itse keksinyt nuo säästöalustat. Siksi työryhmä tarvitaan.
Keskisarja on perinteisten yu lajien kannattaja eikä tule sallimaan kyllösen listaa.
Maikkarin rotta Ylä-Anttila noita päästeli suustaas, onko sitten ministerien puhuttelut olleet niin katkerankovia.
Orpolla on kiivas tahti rahastaa mitä vaan. Suomen valtio ei saa siitä mitään hyötyä, hyödyt valuu jonnekin ulkomaille.
Kovastihan koko sekoomuskopla väittää etsivänsä säästöjä, mutta käytännön toimet ovat kokonaisuuden kannalta kustsnnuksia lisääviä ja rahavirrat kääntyy suuryritysten kautta VEROPARATIISEIHIN !!!
Tuntuu siltä, että kovan luokan huijarit liikkeellä hallitusta myöten.
Yhden puolueen puuhastelua, ns. Kolmen Suoran Saaneita
Pres
Päämin
Puolustusmin
Kanki, laita kankea rattaisiin !
Koti, Uskonto, Isänmaa, nuo kaikki orpokokoomuslaiset ovat häpäisseet !
patmanTavio ja oppipuppelinsa Ryyydmän, Puten perseennuolioita, Saudien kaakan imeskelijötä, MENOLIPULLA SIBIRSKAYAAN !! Suomi Suomalaisille!
Potkupalloa vähemmälle, tilalle yu:ta ja pyöräily takaisin ainakin sm kisat, samoin hiihtoa lisää.
kuule yleisöä kiinnostaa formulat ja kiekko
Yleisurheilu ja hiihto nähtävä kotisihvalta. Formulasta voi itse maksaa ja kiekkoa kännissä katsoa baarissa.
Vormulasta lähti mielenkiinto jo KekeKeken aikana, lopullisesti kun Bottas sai alleen potan. No, Valtsulla on kyllä näyttävä tyty, saisi herrakin vaihtaa polkemisen puolelle. Tuota fudis ei EI, viitsi kukaan seurata, hukkaan heitettyä aikaa.
Suomesta loppuu kalja näin Jussin alle kun kaikki ottelut juorhan
Ei auta etes kiliju, ei vain hotsita pallonpotkintas tolojottaa
Tuossa Sanomien masinoima kampanja, median pennoset taustalla. Surkeaa, mutta näin Suolla, kuten muuallakin Neuvostoliitossa. Ps Sanoma on nykyisin omistajilleen (flaamit/venäl) voittoa takova valeuutis vaikuttajalähde, ei se, joka se oli vielä 1900 luvulla.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010504859.html
Es Playerissä lopetusilmoitus. Nyt joku hämmentää taas liikaa.
Mistä TDF kannattaa katsoa, lineaareilta sitä ei taida enää tulla ja missä suomenkielinen sepustus sekä kenen toimesta ?
yle irtisanoo.
ai että
Kansanedustajille olisi pitänyt pitää muutosneuvottelut jo ajat sitten ja pudottaa määrä 200 -> 150.
IS näyttää Oloksen Tykkikisat, kauden alle mielenkiintoisin tapahtuma.
Testataanko fluorivoiteita?
Hyvin näkyy minun samsungista.
Kaikki lajit.
On pelit katsos.
Näin siinä sitten kävi