Yksin nuorena ihmisenä konsertissa käynti, voi olla kivuliasta.

Anonyymi-ap

Päätin tuossa vihdoinkin yrittää rentoutua ja nauttia hetken elämästä kaiken muun keskellä. Menin eräälle keikalle Helsinkiin. Tähän väliin kerron että olen nuori mies 20v, näytän sen ikäiseltä vaikka partaa ei olekaan enkä käyttäydy lapsellisesti vaan enemminkin tosikkomaisemmin sosiaalisissa tilanteissa, jotta minut otettaisiin myös todesta. Tämä ei kuitenkaan toimi, mutta yritän tätä vaikka vanhuuspetiini asti. Ansaitsen mielestäni saman kunnioituksen ja ihmisarvon kuin kaikki muutkin ihmiset.

Voisin kertoa vaikka ja mitä mulkkauksia ja virnuiluja mitä Helsingissä sain ennen keikkaa. Keskiajalla jos eläisimme olisin haastanut kaksintaisteluun, mutta nykyään kurittomat, itseään täynnä olevat ja asiatonta käytöstä omaavat pääsevät kuin "koira veräjästä".
Sitten itse keikkaan, siinä odotellessa oli mukavia ihmisiä, mutta jokainen heistäkin katsoi minua oudosti. En tiedä tietävätkö he että katse voi satuttaa, eli en tiedä ovatko sadisteja vai pitävätkö minua kakarana joka ei saisi tulla rock-konserttiin. Nämä nykyajan keski-ikäiset ja mummot luulevat että metalli on ainoastaan heidän genrensä. Se oli ennen se nuorten juttu, heidän nuoruudessansa kyllä, ja jos minä pidän siinä mielessä perintöä yllä - miksi en saa kärsimyksen sijaan kunnioitusta? Kunnioitustakaan en tarvitsisi, haluaisin yksinkertaisesti olla ja elää rauhassa ilman että minua katsotaan vinoon jne..
Pelkällä tupakalla käynti saa aikaan sellaisia katseita "kuin olisin kakara joka on eksynyt vääriin juhliin" ja kuin "yrittäisin jotenkin olla kova polttamalla röökiä" - EI, vastaus on musiikkimaku, elämänhalu metallissa ja nikotiiniaddiktio.

Kuten sanottu, käyttäydyn usein tosikkomaisesti uusissa sosiaalisissa tilanteissa mutta kohteliaasti. Yritän olla kohtelias vaikka muut eivät olisi. Kirouksena kuitenkin tulla itse loukatuksi - usein ilman sanoja.
Fiilis meni, en pystynyt nauttimaan koko konsertista. Muiden ilkeät ja vähättelevät asenteet saivat minut sellaiseen mielentilaan. Olisin halunnut elää sen 2 tuntia hyvin ja konsertista nauttien mutta jopa se että seison siellä lavan edessä saa ihmiset katsomaan minua oudosti! Siellä oli yli tuhat ihmistä mutta minä päädyin omituiseksi silmätikuksi tekemättä yhtään mitään – muuta kuin olutta siemaillen ja lavaa katsoen. En enää ikinä haluaisi astua ovesta ulos ja jos astun, kärsin.

Haluaisin olla tavallinen ihminen jota ei katsota vinoon tai vähätellen. Haluaisin että tämä olisi itsestäänselvyys. Ikävä kyllä, ei ole.

1

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja se keikka oli Bruce Dickinsonin soolokiertue Helsingissä! Tänä vuonna oli/olisi tarkoitus mennä Helsinkiin ja Budapestiin Maidenin 50-vuotis kiertueen keikoille - mutta saa nähdä viitsinkö enää edes ulos mennä.
      - Keskustelun aloittaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5097
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3446
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      34
      2785
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1800
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      241
      1331
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      945
    Aihe