Kunnassa on erilaisia viskaalia pilvin pimein. Kuka hoitaa tievottamista? Meitä on paljon vanhempia ihmisiä jokka emmä käytä nykyajan vehkeitä niinkö tietokonheita joko emmä ollenkhan tai vain vähän. Viikonloppuna oli tapahtumia niinkö kuninkhaan patsaan paljastus ja muutaki. Emmä olis tiehneet mithän jos ei joku kertonu. Oli hieno juhla. Nyt sitten ei ollu mithän koko juhlasta ees Luoteis-Lapissa. Eikö kunta ole tievottanu asiasta lehtiä ja ratiota. Kysyn vain. Voisko joku kertoa mitä se on tuo kunnan tievottaminen.
Vastaukset 12
- Anonyymi
Varmaan nämä jotka siellä töissä olettavan että kaikki tieto etitään netistä. Eikä vanhat tarvitsekkaan tietää?
- Anonyymi
Just niin. Emmähän met vanhat ole ko kuluerä, vaikka jätämä kaikki rahat kunthan ja ko jouvuma nuihin vanhainkothin otethan meiltä lopukki. Sitte on hyvä rakentaa kaikenlaisia pyöräreittiä pitkin mettiä ja rakentaa vaikka uusi kunnantalo. Viis meistä vanhoista. Emmä met tartte tietääkhän mithän.
- Anonyymi
Eriarvoista. Arvossaan ovat vain alle nelikymppiset. Semmonen näyttää olevan koko meininki.
- Anonyymi
Jep jep. Täällä netissä valitetaan, ettei saa tietoa, kun ei osata käyttää nettiä.
- Anonyymi
Me vanhat emmä ossakhan käyttää nettiä. Maailma on tässäki eriarvoistettu niinko Muonioki. Se on vain nuoria varten. Ihmekkös tuo ko kunnan viskaalit on nuoria ja tietokone ja kännykkä käessä syntynhet. Meilä oli kirvheet ja sahat mutta osasima lukea ja kirjottaa tai meile opetethin ainaki net taiot.
- Anonyymi
Äi net ossaa ithekään niitä atkoitaan käyttää, tieto hukkuu, kun kaik on nuin monen mutkan takan eikhä kukhan ossaa tahi välitä ennää mistää , huijarit, net viehlä ossaa,
- Anonyymi
Tottahan se on ! Kato netistä,seuraa sieltä. Varmin jaluotettavin on sanomalehti.
- Anonyymi
Netissäkin on vaikea löytää päätöksiä ja valintoja. Sitten on vielä, että valittujen nimiä ei kerrota. On että "xxxxx on valittu ...". Ei vissiin kansalaisten tartte tietää mitään. Riittää kun veroja maksaa.
- Anonyymi
Kuulema tietosuoja:) päivä menee kun selaa päätöksiä ja ensinnäkin löytää. Ennen ne tuli paikallislehteen ja pysyttiin ajantasalla. Maksut kyllä tulee ajallaan ja lisänä uhkaus perinnästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuulema tietosuoja:) päivä menee kun selaa päätöksiä ja ensinnäkin löytää. Ennen ne tuli paikallislehteen ja pysyttiin ajantasalla. Maksut kyllä tulee ajallaan ja lisänä uhkaus perinnästä.
Tietosuoja! Miten muut kunnat voivat kertoa päätökset ja miten pöytäkirjat saadaan heti näkösälle?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietosuoja! Miten muut kunnat voivat kertoa päätökset ja miten pöytäkirjat saadaan heti näkösälle?
Vaatisi hyvää paikallista toimittajaa,jota kiinnostaisi lehden tulevaisuus.Kuitenkin suurin osa on vanhempaa väestöä ja muualla entiset muoniolaiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaatisi hyvää paikallista toimittajaa,jota kiinnostaisi lehden tulevaisuus.Kuitenkin suurin osa on vanhempaa väestöä ja muualla entiset muoniolaiset.
Eikö vanhempi väestö ole tasa-arvoinen nuoremman väestön kanssa.. Tuntuu siltä, että tiedottaminen koskee vain nuorempaa väestöä. Kyllä meitä myös vanhempia kiinnostavat kunnan asiat. Olemme myös hyviä veronmaksajia vai onko näin, että me kelpaamme vain veronmaksajiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65968
- 69722
- 133646
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37635Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️35629- 69616
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43581- 43560
Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112525Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19500Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k172484Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18461Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto62396- 52383
- 17372
- 42368
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29364Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline96353YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22348Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9348