Soinin aikaan persut oli vielä keskustaoikeistolainen konservatiivipuolue. Vain yhtenä kesäisenä viikonloppuna vuonna 2017 persuista tuli fasismia tukeva äärioikeistopuolue.
Persut muuttuivat äärioikeistonatseiksi 7 vuotta sitten
Anonyymi-ap
46223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Uuvatit lähtivät itse puolueesta ja alustivat oman tuhonsa. Tavallaan persujen linjakin selkeytyi ja se oli helpompi äänestäjien sisäistää.
Ne ovat olevinaan jotakin liberaalikonservatiiveja ja markkinaliberalisteja, ei siitä kukaan tavallinen ihminen saa mitään otetta. 😂
Ja nyt ne sisäistää puolueensa roskikseen. Mikä on erittäin hyvältä tuntuva asia.
Täytyy vähän selkeyttää. Uuvatit tarkoittaa Uutta vaihtoehtoa, josta tuli Sininen tulevaisuus ja myöhemmin Korjausliike. Ne ovat jo sisäistäneet itsensä roskikseen. Persut sen kuin porskuttaa.
Persut lähinnä räpiköi kunnes pää painuu pinnan alle ja maallinen kärsimys heiltä ohi.
En voinut sietää Soinia. Halla-ahon linja on paljon lähempänä suomalaisia.
Ei todellakaan ole.
Joku aborttia äänekkäästi vastustava katolilainen, joka kouhottaa Italian oikeudesta pitää krusifikseja koulujen seinillä.
Mitä perussuomalaista siinäkin on?
Konservatiivit ovat usein myös uskonnolisia. Ja Suomessahan on uskonnonvapaus.
Ajattelepa vaikka jos joku matulauma joukkoraiskaa suomalaisen tytön ja hän tulee raskaaksi. Joku ihrapallo kieltää tältä vielä oikeuden aborttiin. 😣
Suomalainen Italiassa asuva nainen koki krusifiksit loukkaavina, koska hän oli ateisti. Hävisi Italiassa oikeudessa.
Näinköhän Suomessa olisi hävinnyt, kun matujen takia ei saa Suvivirttäkään laulaa?
Eivät persut ole paljonkaan muuttuneet, vaan viherkommunismi, intersektionaalinen feminismi ja muu haitallinen mädätys on noussut ihmisten asenteissa.
Hyi s**tana.
IKL
Soinilta paha moka päästää kaiken maailman räkänokat äänestämään. Olisi pitänyt puolueenn sääntöjä rukata jo aikaisemmin estämään putinistien vallankaappaus.
Silloin se tapahtui, ja silloin alkoi mamuviha sekä viha jokaikistä puoluetta ja se n äänestäjiä kohtaan. Silloin se pahimmin koski kokoomusta ja kepua. Sen jälkeen Marinin hallituksessa olleet. Alkoi trolliarmeijan sanoinkuvaamaton haukkumi mis ja valekampanja.seiskan skandaali toimittajien sekä Suomen uutisten ja ylilaudan siivittämänä. Onneksi trollitehdas on paljastunut. Vielä jokunen yksityinen kouluttamaton tänne yrittää tikkukirjanin kirjoitella. Purralle kokoomus oli kirosana öennen vaaleja myös. Kokoomus haluaa leikata ,meille se ei käy. Ja työmarkkinoihin ei kosketa
Sen jälkeen vain leikataan ja irvitään ja kokoomus käykin oikein hyvin. Velkaa otetaan tuhottomasti , konkurssit lisääntyy ,Kelan ovi käy entistä tiukasti uhemmin. Ja mikään ei ole korjaantunut.ei mikään. Ketään ei ole laitettu eikä laiteta takaisin. Ja länsi rajalta lappaa porukkaa niinkuin 2015.
Persiit on unohtaneet länsirajan sekä lentoliikenteen.
Laita nyt ne tekarit takaisin suuhun ja rauhoitu.
Aloittaja ei usko itsekään mitä koettaa vedättää. PetosKokPersut on aina ollut, veroparatiisi-teekutsuliikkeen, AutokratiaUsna äärioikeiston, isoimpien talous-pörssirikollisten keksintö ja tuotos, jolla Suomen yksinkertaisimpia, vedettiin höplästä ja saatiin rasismikortilla huijattua, äänestämään demokratian ja oikeusvaltion romuttamisen puolesta, kansalaisten perusoikeuksienkin viemisen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16694097/quothyvantekevaisyysquotvaltio-on-demokratian-ja-oikeusvaltion-vastakohta-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18504199/maahanmuuttajien-maarat-2023-ovat-ennatyssuuret-tiedottaa-tilastokeskus#comment-129538535
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/halla-aho-esittaa-ulkomaalaisille-tyontekijoille-3000-euron-minimipalkkavaatimus-halpatyovoima-tulee-kalliiksi/417062cc-e1ab-4268-befb-b34f5e66ee9c
Itsestään liikoja luulevia, perintö- ja verosuunnittelijanassikoita, oli helppo huijata ja sumuttaa, rasismikortti-vedätyksellä, jolla nyt valtavaa maahanmuuttoa äärioikeistohallituksesta toteuttavat.
https://www.reuters.com/breakingviews/trumps-rich-backers-normalize-criminal-behavior-2024-05-30/
Mutta mitä on käynyt Orpolle ja Kokoomukselle? Seitsemän vuotta sitten Perussuomalaiset kapanneiden halla-aholaisten "ihmiskuva" (suomennettuna rasismi) teki Orpon mielestä Persujen ja Kokoomuksen yhteistyön mahdottomaksi.
Missä vaiheessa Perussuomalaiset ovat muka tehneet jonkin uudelleenarvion Halla-ahon rasistisen ihmiskuvan suhteen? Vai onko Orpon ihmiskuva muuttunut?
Orpolle riittää ettei Halla-aho ole kekkuloimassa hallituksen kokouksissa. Pois silmistä – pois mielestä.
Rydman viestitti tyttöystävälleen mm. "...me natsit emme tykkää juutalaisista" ja Purra on kertonut netissä unelmoineensa maahanmuuttajalasten ampumisesta.
Siinä Orpolle perussuomalaista ihmiskuvaa.
Hyvin on taas vääristelty yli 15 vuoden takaisia somejuttuja. Ettehän te paljon muuhun kykene.
No Suomen kansa äänestää täst edes, niin Vasemmalle, kuin vain yksipuoluejärjestelmässä voi päästä. Se ei ole paljon, mutta tyhjää parempi.
https://www.swissinfo.ch/eng/swiss-politics/pension-swiss-switzerland-vote-protest/73323356
Kuitenkin vasta Natsi-Antin jälkeen?
Suomen Sisu kaappasi perusuomalaisten puolueen. Nyt se näkyy selvästi, ei mitään empatiaa Suomen kansalle!
Te haluatte itse tuhota Suomen ottamalla kiihtyvällä tahdilla LISÄÄ VELKAA.
Sillähän saa hetkeksi jauhoja nokkaan ja biletettyä vähemmistöjen kanssa, mutta ei se kovin kaukonäköistä ole. 😂
Ei muuta kuin lisää pikavippejä vaan! Valtion ei koskaan tarvitse maksaa velkojaan pois, vaan se voi velkaantua loputtomasti! Vasemmistolainen.
Jussi Halla-aho oli avoimesti äärioikeistolaisen Suomen Sisun kunniajäsen.
Riikka Purra oli myös ahkerasti mukana Suomen Sisun toiminnassa.
Mitä sinäkin Iahopää mitään velasta tiedät.
Olet kyllä persuksikin harvinaisen vatipäinen.
Kun kerran koko ajan valitatte RASISMISTA, niin kertokaa nyt jo vihdoin, että mitä hyvää on maahanmuuttajien väkivaltaisissa ja vaatteet päältä ryöstävissä jengeissä, joukkoraiskauksista, kunniamurhissa jne.
KERTOKAA NYT, MITÄ HYVÄÄ NIISSÄ ON, KUN ETTE KYKENE NIITÄ TUOMITSEMAAN!
Ei varastelussa ja puukotuksissa ole mitään hyvää. Ei niin maahanmuuttajien kuin Suomen äärioikeistolaisten puukotuksissa.
Eikös kuitenkin mamun suorittama suomalaisen puukotus ole sentään vähän parempi?
Ja joukkoraiskaukset ovat ihkuja, niitä eivät äärioikeistolaiset juurikaan tee. Puhumattakaan kunniamurhista, joka puhdistaa tekijän maineen kun hän murhaa oman sukulaisnaisen.
Niin, pikku varastelut ja puukotukset... mutta ÄÄRIOIKEISTOLAISEN puukotus pitää erikseen mainita, vaikka sitä ei edes kysytty!
Kuka ja mikä tämänkin aloittaja oikein luulee olevansa kaiken laisine nimittelyineen!
Oikeinko niin sanottua "asiantuntija"!!!
Te jotka ette pidä Sisun ajatuksista ja periaatteista.
Muuttakaa vaikka Iraniin tai Afganistaniin! Hyvää matkaa!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Sisu
Niissä maissa ei tarvitse TAUKOAMATTA kitistä persuista ja rasismista.
Kuka enää luottaa persuihin?
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/riikka-purra-kokoomus-haluaa-leikata-pienituloisten-etuuksista-se-ei-meille-kay/32df6afc-3f38-4bf4-9dd1-6f372ec557ca
👍👍
Ääripää lähti eteenpäin persuista.
Kuva leviää: Nuori Antti Lindtman mukana porukassa, jossa tehdään natsitervehdyksiä – näin Lindtman selittää
Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman (sd) painottaa, ettei hän ole itse tehnyt koskaan minkäänlaisia natsiviittauksia. ”Vaikka kuvat ovat nuoruusvuosilta, en ole järin ylpeä niistä”, Lindtman kommentoi IS:lle.
Ääripää jäi johtaa sdptä.
👍👍
👍👍
👍👍