muistaako vanhempi väki?

Anonyymi-ap

Tämä ei ole holon juttuja!siis muistaako kukaan onko ja koska ollut ivalon komppaniassa ampumistapaus joskus että upseerikerholla??tms olisi joku ammuskellut joku kiho?

10

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On tapahtunut sellainen tapaus. Kymmeniä vuosia sitten.

    • Anonyymi

      Ei nämä kaikki ole muutenkaan minun juttuja vaan kyllä täällä kirjoittelee YLI 2 000 000 ihmistä ANONYYMINÄ joten VEDÄ VITTU PÄÄHÄN JA SUKELLA ÄITIS KOHDUN KAUTTA ISÄS KIVESPUSSEIHIN TAKASIN!

      • Anonyymi

        Holo se vain viisastuu.


      • Anonyymi

        Minähän olisin syntynyt norjalaiseksi jos Suomen valtio EI OLISI määrännyt sukujani palaamaan pakolaisina Suomeen takaisin Norjasta!

        Minusta tuo on KUNNIANLOUKKAS sekä SYRJINTÄÄ, kun pidetään TYHMEMPÄNÄ MITÄ INARIN SAAMELAISET ja muualta Inarin kuntaan muuttaneita!

        Eivät osaa EDES LAKIA LUKEA, mutta kyllä lukua taitoa löytyy ja muka lakiakin osaavat LUKEA kun heistä tekee juttua FACEBOOKIIN ja lainaa 7-päivää lehden uutisointia!
        Suomi24.fi yksi omistajankin voi olla myös ALLERS lehtiä, koska ei mainittu erikseen City Digital Groupin omistajista.

        Harjoittelin vain uutisten kirjoittelua FACEBOOKISSA!
        Paikallisiuutisia ja kaikki henkilöt oli REKISTÖITYNEET Facebookiin.
        Ei minun uutiset näkyneet muualle, kuin Facebookiin käyttäjille eli TOIMIN SÄÄNTÖJEN mukaan!

        Minä pidin Inarin kunnan 7-päivää lehteä facebookissa ja ihmiset oli käyneet kuulemma lukemassakin uutisia joita olin harjoitus mielessä kirjoitellut!
        Taitaa ihmisillä ikävä, kun Inarin kunnan 7-päivää juttuja eivät pääse lukemaan, koska HARJOITUS JAKSO päättyi ja ALKOI KÄRÄJÖINNIT!

        Minä olen sentään syntynyt IVALOSSA sekä Inarin kunnassa ja köyhälläkin oli vara lukea minun tekemiä UUTISIA ja sehän on ihan normaalia, että muualta muuttaneita pitää vähän kalauttaa niin pitävät turpansa kiinni eivätkä ala TÄÄLLÄ PÄTEMÄÄN ja esittämään PAREMPIA IHMISIÄ MITÄ ME JOIDEN SUVUT ON SODAN JÄLKEEN IVALON KYLÄNKIN RAKENTANEET SODAN TUHOJEN JÄLKEEN!
        Minulla on vittumainen suku koska minun isovanhemmat asui Kaamasessa sekä Ivalossa sodan jälkeen, mutta EI HE JOIDEN KANSSA minun isovanhemmat oli SAVOITOILLA Inarin kunnassa ole syytelleet kunnianloukkauksesta!

        Savotat on yksi syy miksi Inarin kuntaan on TEITÄ tehty, koska puut kuljetettiin teitä pitkin!
        Isän isä oli automies ja hän oli ajossa Utsjoella, kun olin lapsi. Hän ajo Kiviniemen ja Rensujeffin autoja ainakin, mutta on toki voinut ajaa myös muidenkin autoja.
        Rensujeffille vaari ajo silloin, kun minä sain tahtoni läpi ja pääsin vaarin työautoon. Meillä on valokuvan jonka varmaan minä olen ottanut, koska kuva on aika outo ja siihen aikaan ei noin turhan päiväsiä valokuvia ole otettu!
        Vaarini kävelee työautoa kohti ja se on Rensujeffin koppi-auto ja muistaakseni se on vielä harmaa!

        En saanut koskea kameraan, koska kamerat oli kalliita siihen aikaan ja niin oli myös valokuvat.
        Sanovat mulle, että minä muka rikon kamerat! Kyllä kameran rikkojat on olleet he jotka on ottaneet kamerat pois ja valokuvat kertoneet, että minä olen osannut käyttää kameraa sekä ottaa kuviakin mutta joku ottanut kameran pois ja sanonut : Sinä rikot sen!


    • Anonyymi

      Onkohan kyseessä Vornanen 🤣

    • Anonyymi

      Isoisä taisi olla. Oli nähnyt venäläisen pirun seinällä.

    • Anonyymi

      Yhden ministerin isä istu elinkautisen,arvatkaa mistä?

    • Anonyymi

      Porovarkaudesta ilmeisesti.

    • Anonyymi

      muistanki yhden tapauksen. Hyvä kaverini oli suorittamassa joskus 70 luvun loppupuolella varusmiespalvelusta tuossa sissikomppaniassa. Kaverini kertoi kuinka lähes jokainen normaali mies oli ihastunt ja jotkut jopa rakastuneet kauniiseen sotilaskodissa töissä olevaan naiseen ; Näitä kaunokaisia oli ainakin kaksi joita varusmiehet kävivät mielellään katselemassa kun munkki kahveella kävivät. Kaverini oli ihastunut ja jopa rakastunutkin, mutta saikin tietäää tämän kauniin naisen olevan kantahenkilöstöön kuuluvan ammattisotilaan naisystävä. No kaverini oli lopulta päässyt naisen asuntoon ja siellä sitten yöllä ollessaan taas totumaansa tapaan ammuyön tunteina olikin vakitunen ammattisotilas tullut tapaamaan naistaan olikin teko paljastunut ja naisen miesystävä oli ampunut käsiaseella ainakin yhden laukkauksen ja tämä varusmies oli peloissaan ainoasta ulospääsy reijästä asunnon ikkunasta n. 5 m, korkelta hypännyt ulos ja pakoon. Sitten olikin tulleet poliisit ja rajan päälliköt ja ammattisotilas oli taltutettu. Että tämän on minulle kertonut hyvä kaverini joka on ilmeisesti nykyään jossakin etelässä. Asiasta oli aikanaan pikku uutinen lehdissä ja ammattisotilas taisi saada loppupelissä varmuuden vuoksi pikkusakon kun sisällä kehtasi ammuskella ja kait siinä on joku vaaran paikkakin voinut jolla kulla olla.

    • Anonyymi

      Juu olis se sun sukulainen se Tantta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      34
      5137
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      278
      4985
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4456
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      15
      1571
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe