Ökyilin ja ostin moista. Todellisuus on toki hieman eri. Olivat nimittäin halvimpia teepusseja.
Katsoin netistä, niin huonolastuisimmat laitetaan teepusseihin, kun ei muualle kelpaa. Siitä yllätyin, että tietyissä piireissä korkealla kasvaneet teelehdet ovat erittäinkin arvossaan.
Kannattanee siis jättää kertomatta, että osti halvinta teetä. Sanoo vain, että meidän piireissä on ruokailun jälkeen ollut tapana nauttia Ceylon teetä.
Silläkin voi tehdä vaikutuksen, eikä edes tarvitse valehdella.
>simiti<
Ostin Ceylon teetä
11
265
Vastaukset 11
- Anonyymi
Minäkin ostin teepaketin. Vuosikymmeniä sitten. Ceylonilaista. En vain ole raskinut avata. Pidän aarteenani. Se on tahty paikassa nimeltä Katukitula.
Saattaa olla hyvinkin oikeaan osunut nimi.- Anonyymi
Olethan kuitenkin joskus nuuhkaissut? Kyllä sekin lasketaan aristokraattiseksi ökyilyksi.
Kunnia olkoon suuri Katukitulan omistajalle🙇♂️
>simiti<
- Anonyymi
mikä olisi Cylon tee eli noisdwn Battlestar Glacrika eoborrien le3mpijuoma?
..niin oikeampi nimi tuollaise3ssa mitä tein AMD:n radeoneille koodia Hardware Vide3o Overlay... tarkoittaa että öpelkästään grafiikkamuistissa tekemään jutrujqa. Tarkennus tuohon, että heikkolaatuisin tee käytetään sekalaisiin teetä sisältäviin tuotteisiin.
Esimerkiksi ne kylmäkaapista myytävät teejuomat ovat sellaisia.
(asialla ei ole muuten valtavaa merkitystä, mutta jos noita tuotteita käyttää paljon ja jatkuvasti, niin voi saada liika Fluoria ja se aiheuttaa ongelmia luihin)
((Japanilaisessa teessä ei ole juuri Fluoria, siillä sikäläisessä maaperässä on sitä vain hyvin niukasti, mutta intilaisessa ja kiinalaisessa teessä sitä on))scrg kirjoitti:
Tiedätkö mitä teenvalmistuksen guruksi aikovan pitää opiskella ihan ensimmäiseksi?
Teen valmistus alkaa veden keittämisellä, eli todennäköisesti se.
buddy-love kirjoitti:
Teen valmistus alkaa veden keittämisellä, eli todennäköisesti se.
Perusteet.
scrg kirjoitti:
Perusteet.
Zeniläisempi lähestymistapa on aloittaa yhden yksityiskohdan täydellisestä hallinnasta ja edestä siitä.
- Anonyymi
Minusta on outoa että kun juon mustaa teetä niin näen yleensä joka kerta ihan kamalia painajaisia. Tekis mieli itkeä sen jälkeen. En tajua mistä johtuu😒
- Anonyymi
Kokeile kiinalaista teetä.
Eli kuppiin yksi kuiva vihreän teen lehti. Sitten kuppi täyteen kuumaa vettä. Saa sekoittaa, jos on oma lusikka mukana.
Tällaista se oli yli 40 v sitten jossakin keskisen Kiinan kaupungin nähtävyyden tervetuliaistilaisuudessa.
- Anonyymi
Nuorena join Lipton teetä, en ole juonut Lipton teetä enää vuosikymmeniin.
Roobiois teetä olen välillä juonut, maistuu hyvälle.
Ceylon teetäkin olen joskus juonut!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132486
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2741142Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671128- 79907
- 87853
- 63818
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24755Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69711- 65691
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142681Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?137680- 47670
- 53614
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32608Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46604Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25593Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.44584- 40554
- 55548
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20528