Työpk kiusaaminen on sama kuin koulukiusaaminen. Ei niille mitään tehdä. Kiusatusta tehdään se kiusaaja. Niin se menee.
asia jolle ei korvaa lokasuteta
1
219
Vastaukset
- Anonyymi
Näin se menee. Perseilyn uhrille näytetään ovea. Sitten valitaan uusi uhri ja otetaan käsittelyyn.
Työnantaja on käytännössä aina tietoinen, että yhteisössä ei ole kaikki ok, mutta jostain syystä ongelmia ei haluta selvittää. Näin on erityisesti silloin, kun esimiehiä ja avainhenkilöitä on mukana epäasiallisessa toiminnassa.
Henkinen väkivalta työpaikalla aiheuttaa aina sairaspoissaoloja ja käyntejä työterveyshuollossa. Väkivalta vie huomiota pois itse pääasiasta, työnteosta, mistä myös on seurauksensa työnantajalle ja mahdollisille asiakkaille.
Jossain kohtaa uhri lähtee tai hänet heitetään ulos. Ylimääräisiä menoja tulee kela- ja työttömyyskorvausten ja lääkärikäyntien muodossa.
Jos uhri pääsee työeläkeyhtiön ammatilliseen kuntoutukseen tai työkyvyttömyyseläkkeelle, tämä aiheuttaa lisäkuluja eläkeyhtiölle. Toivon mukaan myös entinen kiusaamisen mahdollistanut työnantaja ottaa osaa kolehtiin hieman korkeampien työeläkemaksujen muodossa.
Kaikesta ylimääräisestä rahan menosta huolimatta myöskään yhteiskunta, ei tee käytännössä mitään työelämässä tapahtuvalle väkivallalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794