Paljonkos muilta työpaikoilta löytyy ulkoista työvoimaa l. vuokraporukkaa. Meillä valtion omistamassa firmassa noin 40 hengen vakinaisen porukan lisäksi löytyy päivittäin n.10 henkeä vuokrafirman porukkaa (äkkiä laskien 20%). Lisäksi (ainakin) yhdeltä määräaikaiselta on hommat loppuneet, mutta vuokrafirman porukka porskuttaa.
Ja sokerina pohjana työnjohto väärentelee tiettyihin hommiin kuluneita aikoja oman kyvyttömyytensä takia. Eihän tällä tavalla voi muualla olla, eihän?
Ja sokerina pohjana työnjohto väärentelee tiettyihin hommiin kuluneita aikoja oman kyvyttömyytensä takia. Eihän tällä tavalla voi muualla olla, eihän?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Näinhän se menee. Yrityksillä on jo pitkään ollut pyrkimys keskittyä ydinosaamiseensa, oli se sitten mitä hyvänsä. Kaikki muu ostetaan monesti ns. avaimet käteen periaatteella. Meilläkin on ulkoistettu mekaaninen- ja sähkökunnossapito, sekä siivous. Kokemukset ovat ihan hyviä kun onnistuu löytämään sellaisen yhteistyökumppanin, joka haluaa aidosti onnistua palveluissaan. Tässä onkin olleet monesti pienet firmat parempia, kuin suuret yhtiöt!
eihän siinä mitään jos esim. mainitsemasi asiat ovat ulkopuolisten hoidossa, mutta entäs kun aletaan palkkaamaan varsinaiseen ydintoiminta-alueeseen vuokraporukkaa? Siirretäänkö riski kysynnän vaihtelusta firmalta työntekijöille?
Ensin hajoitetaan sitten yhdistetään.
Verottajaa vedetäöän höplästä tämmöisellä.
Niin, nythän minä katson asiaa kemianteollisuuden vinkkelistä. Siellä ei voida siihen varsinaiseen prosessin hoitamiseen ottaa ulkopuolisia, työn opettelu kun kestää vuosia... Mutta periaatteessa kaikki tuotantoa avustavat työt on ulkoistettavissa ilman tuota riskin pelkoa, josta mainitsit.
Riski kysynnän vaihtelusta on aina henkilökunnan vastuulla; miten osataan lukea tarpeita markkinoilla, miten laatu ja panos siihen on tasapainossa, jne... Nämä ovat asioita, jotka ovat johdon vastuulla ja johdon tulee pystyä pitämään narut käsissään, oli toimintaympäristö mikä hyvänsä.
varastopalveluja myyvä yritys, joka on valtion omistama yhtiö. Ainakin ne n. 500 henkilöä jotka yrityksessä työskentelevät tietänevät firman.
No kaikkea löytyy, markkinataloudessa kun eletään. Täytyisi vain pystyä erottelemaan jyvät akanoista. Kun yhteistyökumppania haetaan ja sen toimintaa mittaroidaan, niin työsarkaa kyllä piisaa. Mutta tuotoksena voidaan saada vuosia kestävä yhteistyö, joka palkitsee molempia osapuolia.
...joka tässä onkin jo kommentoinut. Tuon tapainen ulkopuolisen työvoiman hallinta on osoitus asiasta vastuullisen(..sten) kyvyttömyydestä ja ammattitaidon puutteesta. Tuolla tavalla hoidettuna palaa rahaa ja resursseja.
työvoimaa, hoitavatko veronsa. Näitähän rehdit työnantajat sitten suosivat/tukevat. Mutta ei onnustu paperimiesten kusetus, onneksi joku sanoo Ei kusetukselle.
ole, tietääkseni. Sehän tästä vielä puuttuisi.