elikkäs, olen ajattellut mennä kampaajalle tekemään värinpoiston/värinpoistot ja värjäyttämään hiukseni vaaleaksi, ihan mahdollisimman platinablondiksi kuin mahdollista. onko ihmisillä kokemuksia tuloksesta? oma värini on keskiruskea jonka värjäsin muutama kuukausi sitten tummanpunaiseksi [schwarzkopf black red] kestovärillä. nyt kun olen soitellut kampaamoihin, on sieltä sanottu, että yksi värinpoisto ei riitä, vaan että värinpoisto täytyy tehdä useammin kuin kerran. tehdäänkö nämä kaksi kolme värinpoistoa samalla kerralla, vai täytyykö niiden välillä pitää viikon, parin tauko? ja sitten että sattuuko se värinpoisto/blondaus ihan hirveästi? kun itselläni tuo punaisen kestovärin laitto ei tuntunut yhtään missään, mutta jotkut ovat kertoneet, että se värinpoisto/värjäys sattuu ja polttaa todella paljon. tiedän, että se on yksilöllistä ja joskus olen kuullut, että se riippuu väristäkin, mutta olisi kiva tietää jos jollain jotain kokemusta asiasta on.
kiitos jos joku viitsii vastata! :)
kiitos jos joku viitsii vastata! :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaupan värejä on vaikea poistaa, varsinkin kun haluat punaisesta platinan vaalean... Kovalla hapetteella poisto on tehtävä jo hiusten kunto vaan kovan hapetteen kestää. Kaupan kestovärit on kovaa kamaa joten tuskin värinpoistokaan hiuspohjassa tuntuu. Eikä sitä tartte ihan hiuspohjassa tarvi pitääkkään kun sitten vasta kun pituudet on valkaistu. Useampi värinpoisto tehtävä ehdottomasti. Punapigmentti lähtee viimeisenä hiuksesta. Osta jo valmiiksi hopeashampoota =)
Sattumisesta; jos värinpoisto tehdään useamman kerran peräkkäin, on hiuspohja putipuhdas ja jo valmiiksi ärtynyt "ekasta" käsittelystä, joten siinä kohtaa yleensä alkaa kirvellä... Tosin useinkaan toista tai kolmatta käsittelyä ei tarvitse aivan hiusten tyviin asti laittaa (tyvi usein luonnonvärinen ja vaalenee riittävästi eka käsittelyssä) mutta se edellyttää huolellista levittämistä.
Voiko käsittelyt sitten tehdä samalla kerralla, riippuu aivan hiustesi kunnosta (pituudestakin) ja sen näkee varmimmin vasta, kun ensimmäinen käsittely on tehty. Lyhyessä hyväkuntoisessa hiuksessa voi usein kolmekin käsittelyä tehdä samalla kertaa. Muistettava kuitenkin on, että tällaisen operaation jälkeen hiukset ovat varmasti huonokuntoiset, ja mahdollista on, ettei voimakasta punaista ollenkaan saada "platinablondiksi".
Itselläni oli joskus aikoja sitten mahonginpunaiset hiukset jotka halusin vaaleiksi.
Kampaaja suositteli aluksi käyttämään shampoota, joka kulutti väriä syömällä hiuksista metallia, jota siis kestoväreissä ainakin on. Haalensin väriä muutenkin käyttämällä paljon tehohoitoja ja oliiviöljyä kunnon vaikutusajalla sekä syväpuhdistavaa.
Selvisin 3 värinpoistolla sekä 1vaalennuksella. hyvä tuli, eivätkä hiukset kovin huonoonkuntoon menneet.