Parisuhteessa ollessaan voi hyvin mielin etsiä korvaavan suhteen entisen rinnalle, se ei ole uusi suhde, vaan se täydentää jo olemassa olevan suhteen toteuttamatta jääneitä asioita ja sovittuja toimia.
Tämä on erään kuuluisan naisen logiikan mukaisesti ihan ok. Hyväksyisivätkö palstan naiset miehen selityksen jos mies sanoisi, ei tämä uusi suhde ole pettämistä, se on korvaava suhde.
"Valtiovarainministeriö esittää budjettiehdotuksessaan yli sadan miljoonan euron edestä korvaavia säästöjä. Korvaavat säästöt täydentävät jo sovittuja toimia, jotka eivät ole toteutuneet täysimääräisesti aikataulussa.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi, että ministeriöiden tekemät ehdotukset säästöpäätöksistä eivät täysin vastanneet hallituksen tekemiä säästöpäätöksiä.
Korvaavia säästöjä on etsitty muun muassa sosiaali- ja terveysministeriön ja opetus- ja kulttuuriministeriön sektoreilta".
AV
Tämä on erään kuuluisan naisen logiikan mukaisesti ihan ok. Hyväksyisivätkö palstan naiset miehen selityksen jos mies sanoisi, ei tämä uusi suhde ole pettämistä, se on korvaava suhde.
"Valtiovarainministeriö esittää budjettiehdotuksessaan yli sadan miljoonan euron edestä korvaavia säästöjä. Korvaavat säästöt täydentävät jo sovittuja toimia, jotka eivät ole toteutuneet täysimääräisesti aikataulussa.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) totesi, että ministeriöiden tekemät ehdotukset säästöpäätöksistä eivät täysin vastanneet hallituksen tekemiä säästöpäätöksiä.
Korvaavia säästöjä on etsitty muun muassa sosiaali- ja terveysministeriön ja opetus- ja kulttuuriministeriön sektoreilta".
AV
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä nuo korvaavat säästöt ovat vain noloa rääpimistä.
Vilma
Onhan se noloa rääpimistä jos leikkaamalla saa 1.8 miljardin loven tulopuolelle, eikä sitä ole huomioitu.
Ja tätä lajua pitää sietää vielä muutama vuosi.
Vilma
Uusi nimike ei muuta uusien leikkausten olevan uusia.
Seehän on jokaisen parin oma asia. Oletettavasti molemmilla on sama oikeus, että varmasti monille kelpaa. Itselleni olisi hyvin oleellista, että mitö siinä nyt sitten koetaan tarpeelliseksi täydentää ja miksi. Jos toinen haluaa vaikjapa itselleen seuraa oppeeraan ja lavatansseihin, niin siitä vaan. Ja ainahan sitä voi tarpeen mukaan ihan vain korvata. Sekin käy kyllä.
Mitä säästämisen vaikeuteen tulee, niin asiantuntijoiden kuunteleminen olisi auttanut. Eihän tämän tilanteen pitäisi olla yllätys kenellekään, kun nämä ongelmat jo etukäteen useammalta taholta ennakoitiin.
21:20
Niinpä.
Mutta kun jokaisen valitun pitää saada näyttää, että minä ratkaisen tämän tai nämä.
Meillä noita asiantuntijoita on pilvin pimein.
Mielenkiintoisinta on, mihin ja milloin pyydetään vakuudeksi ja kaikki on niin läpinäkyvää - tendenssi. Olla päättäjät keitä tahansa. Eilen sitä, tänään tätä.
Vilma
Juu, joku ihme tarve noilla on aina kehitellä omia "luovia ratkaisujaan", vaikka todellisuudessa tuokaan nyt ei niin hirveän vaikeaa lainalaisuuksineen ole. Kai ne sitten ajattelevat, että jos onnituisivat jollain ihan omakeksimällään idealla, niin olisivat sitten suurempia sankareita tai jotain. No siis Suomen talouden ja koko systeemin suurin ongelma on jo vuosikymmeniä ollut jatkuvuuden puute ja liiallinen aateiden sotkeminen päätöksentekoon. Meillä tarvittaisiin sitä, että isoja päätöksiä tehtäisiin järjellä, parlamentaarisesti, yli hallituskausien menevillä suunnitelmilla. Se osattiin aikanaan, kun tätä yhteiskuntaa luotiin. Enää ei osata, vaan jokainen hallitus vetää omaan suuntaansa ja seuraava sitten taas eri suuntaan, eikä mikään niistä suunnista ole kokonaisvaltaisesti järkevä.
Ei ole ok.
Menopuoli avattava, verrattava vuoteen 2022.
Mihin rahaa nyt ohjataan, leikkauksia on tehty jo paljon, silti velkaannutaan lisää.
"Ehkä karmeinta 12,2 miljardin euron alijäämässä on se, että hallitus on tehnyt ensi vuodelle 3 miljardin euron säästöt ja veronkorotukset.
Kun ei ole kasvua eikä kunnon tuottavuutta, niin ei ole paljon mitään muutakaan."
Eipä sitä kasvua niin paljoo tartte, meillähän jo kaikkea on. Mutta tuottavuutta sitäkin enemmän. Me ollaan käytännössä lahjoitettu suurin osa tuottavasta teollisuudestamme ulkomaille. Eikä nyt ole edes siitä paluuvirrasta onnistuttu saamaan mitään. Esim. Viro pienenpänä ja nopealiikkeisenä valtiona on onnistunut saamaan osansa tuosta tärkeästä tuotannosta. Siitähän pitää lähtee, että kaikki pitäisi työllistää ja kukin omien vahvuuksiensa mukaan. Vähän liian utopistisia suunnitelmia suomen päättäjillä ollut. Ensinnäkään kaikilla ei ole halua eikä mahdollisuutta korkeakoulututkintoihin ja toisekseen, kun menetetään teollisuus jää näistä korkeakoulutetuistakin jäljelle lähinnä hoitoala. Ja se kun ei ole vientiä, vaan joudutaan itse maksamaan, niin ei tule tuottajakaan. Suomessa on kyllä tehty takavuosina hyviä innovaatioita, mutta ne on myyty pois sen sijaan, että olisi itse hyödynnetty, niin jää tuototkin pieniksi, eikä hyöty leviä suuremmalle kansanosille tai valtion talouteen verotuloina.
Mun kommentti siis
Palveluissa olisi sitä kannattavuutta saatavissa sisämarkkinoille, mutta mistä ihmiset vähentävät aivan ensimmäisenä, kun taloutta kurjistetaan? Jokainen maallikkokin tietää vastauksen tähän, mutta ilmeisesti ministereille tämä tieto tulee yllätyksenä. Ihmiset karsivat aivan ensimmäisenä palveluiden käytöstä ja seuraavana kaikesta muusta ylimääräisestä kulutuksesta. En ole vielä koskaan nähnyt sellaista esimerkkiä, jossa kotimarkkinoiden kurjistaminen on auttanut tuottamaan säästöjä tai edes pitämään menotason samana.
Oma naiseni hyväksyy täydentävän suhteen.
Ja minä hyväksyn hänen, jos hän sellaisen jostain syystä joskus haluaa.
Näistä sovitaan tietysti jo etukäteen.
Nämähän ei ole sitten mitään korvaavia suhteita, vaan täydentäviä, kun yhdestä ei saa tarpeeksi :)
Näin naisena totean tähän jotta sittenhän minäkin voin lähteä hakemaan korvaavia kokemuksia kun tuo kotona oleva mies on yks kädetön mulkku.
Itse joskus laadin budjetin junnujoukkueeseen ja se oli silloin helppoa, kun pojat pelas tyypilliseen tapaan vaan kaikki mahdolliset pelit ja joukkueita oli 1.
Mutta eräs vuosi junnuja tuli ovista ja ikkunoista ja toinen porukka pääsi jatkopeleille, niin silloin piti kerätä kolehtia välissä.
Parisuhteeseen huono vertaus ulkoistamisesta, mutta toisaalta sehän on ehdotus tuo Purrankin veto kaiketi... suhteessa ulkoistajahan voi lähteä litomaan, jos ehdotus ei mene läpi.