Olympia komitea joutaa lopettaa

Anonyymi-ap

Suomen olympiakomitea voidaan lopettaa. Byrokraattiinen aikansa elänyt organisaatio, jossa tärkeintä on hyvä veli systeemillä jaettavat johtajapestit.
Nekin rahat on parempi suunnata kansalaisten liikuntamahdollisuuksien parantamiseen.
Harvoja potentiaalisia lahjakkuusia voidaan tukea stipenteillä, stipentien jakamiseen ei tarvita kallista byrokraattista, valtiojohtoita organisaatiota.
Kansan kuntourheilun tuki on pidettävä erillään huippu-urheilun tukemisesta

21

832

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siellä se E. Niemikin touhuaa ja rahaa polttaa samalla kun laittaa judoliiton konkurssiin.

      • Anonyymi

        Urheilupomo Vapaavuori onnistui tuhoamaan Suomen mitaliketjun olympialaisissa.


    • Anonyymi

      Valkokauluspaidat nostaa kovaa palkkaa ja urheilijoille jaetaan roposia.

    • Anonyymi

      Mitä ajattelee olympiakomitea kun lähettä golf kisaan naispelaajat jotka rankingissa sijoillan 300 ? Että mahdollisuus johonkin. Sitten vielä onnettomat selostajat miksi alkupään lähtijät on pelanneet huonosti? Siksi kun ovat huonoja golfinpelaajia joilla ei ole kunnon kilpailuun asiaa. On kyllä väärin huippupelaajia kohtaan että noin puolet pelaajista on rupusakkia?

      • Anonyymi

        Ja toisella olympiaedustajalla golfissa enterovirus, mutta Pariisiin piti lähteä? Maanantaina oli kuulemma niin kipee että kävely vaikeaa? Ei voi olla totta muualla kuin Suomen joukkueessa. Olisiko voinut tehdä jotain kun sairaus ilmeni, vai tuliko se just Pariisissa?


    • Anonyymi

      Valtiomme velkaantuu ja siksi jokainen säästö on nyt tarpeen. Lopettamalla Olympiakomitea säästetään paljon, eikä menetetä mitään.

      • Anonyymi

        Joo kun kaikki joutuvat säästämään mutta miten "huippu" urheilussa varmasti ei ole tingitty centiäkään? Kyllä nämä Lasse Viren, Pertti Karppinen oli kovia jätkiä !!!


    • Anonyymi

      Rahat takaisin Suomelle "huippu" urheilusta ja hallinto portaikosta, lääkäreiltä, huoltajilta, hierojilta, psykologeilta, valmentajilta, väline kauppiailta, ravintokonsulteilta, majoituspalveluista...

      • Anonyymi

        Vapaavuori olisi kuulunut vip- aition sijaan breiktanssiareenalle.

        Muutama kusiainen housuihin, niin kyllä muuvit olisi olleet sellaisia , että mitalia olisi tanssista ropissut!!


    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Ex-urheilijoille järjestetään meseviä työpaikkoja ja annetaan valmentaa urheilijamme piloille. Kuortane on yksi huono esimerkki miksi Suomessa ei osata enää edes keihästä heittää.
      Politiikot ovat vallanneet olympiakomitean ja urheiluliiton johdon ja sen tietää jo muutenkin ettei siitä hyvä seuraa. Oma napa ja hyvät etuudet vievät urheilijoilta pohjan, sillä sinne ne veikkauksen rahat olisivat kuuluneet eikä työryhmien palkkoihin. Myös valinnoissa arvokisoihin pelattiin härskiä peliä eikä oikeudenmukaisuudesta ollut tietoakaan.
      Koko systeemi pitäisi romuttaa ja lähteä puhtaalta pöydältä urheilijat etunenässä ja ilmaiset kisaliput pannaan. Urheilulla pitäisi olla pääpaino eikä herrojen huvituksilla.

    • Anonyymi

      Peruskoulun ekaluokkalaisillakin on enemmän tulosvastuuta kuin olympiakomitean herroilla ja rouvilla.

      Kun Niskaset lopettavat hiihtämisen, ollaan talviolympialaisissakin lähellä nollalinjaa. Mitäs sitten tehdään? Tuleeko Vapaavuori taas selittämään medialle, että ”tarkastelemme kriittisesti toimintatapojamme ja pyrimme uudistamaan järjestelmää”?

    • Anonyymi

      Jan Vapaavuorikin aikoo pyrkiä jatkokaudelle, vaikka hänelle pitäisi antaa heti POTKUT!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kyllä se taitaa olla niin, että Vapaavuori ja muutenkin kevyin perustein positioon valittu Matti heikkinen saavat lähteä. Valentin Kononen, joka oli Heikkisen kanssa loppusuoralla pomopaikkaan, olisi paljon parempi vaihtoehto realistisin mielipiten. eri asia haluaako hän enää lähteä tuonne puuhasteluun mukaan.

      Olympiakomiteassa on satavarmasti tehostamisen paikkaa. Iso osa tehtävistä ei palvele huippu-ureheilua tai edes urheilua millään tavalla. On kaikenmaailman projektia ja vastuullisuusohjelmien vääntämistä. Iso osa on etätöissä eikä kukaan tiedä mitä ne tekee tai missäne menee. Tuolla talossa töissä olleena, ennen eräässä keskisuuressa lajiliitossa, voin sanoa myös että tuskin liittojen vastuuihmiset oikeasti tietävät mitä ne liittojen ns. työntekijät siellä tekevät, jos mitään. Kahviautomaattia toki osaavat käyttää knties paremmin kuin moni muu. Nykyään tosin nekin 90% etätöissä, niin SPorttitalo kumisee tyhjyyttään.

      Jos Olympiakomitea tai lajiliitot olisivat yrityksiä, ne olisivat olleet konkurssissa jo aika päiviä sitten. Täytyy tunnustaa, että itse en helpottanut asiaa, sen verran helppo on lorvia ja olla tekevinään jotain, ja läpi menee kun ei ne hallituksen vapaaehtoisjohtajat jaksa seurailla tai vaatia mitään.

      Veikkaan että puolet lajiliittojen saamista tuista menee mopen perseeseen, ja iso osa puuhasteluun joita liitot voisivat tehdä vaikka yhdessä sen sijaan että kaikki puuhaavat omiaan. Tukieurt tulevat vielä sen verran helposti, että usean liiton oma varainhankinta on lähinnä säälittävällä tasolla. Kun ei kukaan viitsi siihen perehtyä.

      Ettei tulisi pelkkää negaa, voin sanoa rehellisesti, että osassa liitoista oli erittäinkin aktiivisia ja osaavia toiminnanjohtajia, jotka kyllä liian usein jäivät yksin hoitamaan asioita muiden lusmuillessa. Oli melko kulttuurishokki itselle, kun tuosta ensimäisestä "oikeasta" työpaikasta siirryin yksityisyritykseen töihin. Sumpitkin piti keittää itse prkl....

    • Anonyymi

      Asiaa. Olin myös aikoinaan liitossa töissä, ja ihan lorvimistahan se pääosin oli. Esimies oli kuka oli, mutta kun hallitus ja PJ olivat tietysti vapaaehtoisia, niin ei oikein kukaan tiennyt miten se komentoketju nyt oikein menee. SIksi sai olla usein aika rauhassa ja hoitaa omia hommiaan. Tein aika monet kotisivut omille asiakkaille siinä liiton palkkalistoilla eikä koirat perään haukkuneet.

      Olisin ollut pidempäänkin, mutta tuli YT:t jostain kumman syystä! Ja minut pistivät sitten pihalle. Ihan syystä kylläkin.

      Rikos lienee vanhentunut, tämä oli Radiokadun aikaisia asioita

    • Anonyymi

      Olisi mukava tietää, paljonko Vapaavuori on rahastanut pestillään.

      • Anonyymi

        On se osannut rahastaa. Ei taida olla näitä rehellisimpiä poliittisia broilereita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se osannut rahastaa. Ei taida olla näitä rehellisimpiä poliittisia broilereita.

        Palkka vain 11.000 eur/kk, muu rahastaminen onnistuttu peittämään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palkka vain 11.000 eur/kk, muu rahastaminen onnistuttu peittämään.

        Eihän tuommoisilla suolarahoilla kukaan viitsi oikeita töitä tehdä!


    • Anonyymi

      Olympialaisissa Suomen johto- ja joukkueenjohtaja Paavolainen eivät välittäneet urheilijoista mitään, kun olivat suorituksensa tehneet. Lähettivät heti vaan Suomeen. Päättäjäisiss oli Vanninen yksin, toisin muilla mailla. Joukkueen yhteishenki rakoili pahasti kun jätettiin yksin suoritustensa jälkeen. Olisi tuolla henkilöstömäärällä pitänyt hoitaa homma paremmin. Vaihtoon koko johtoroikka.

    • Anonyymi

      No joo jossei isot aikuiset ihmiset osaa olla yksin ja parkuvat jotain ahdistusta, niin sitte on parempi mennä kotiin, imemään äidin tissiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      160
      1735
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1696
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      53
      1136
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      919
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    Aihe