Standardin öljytynnyrin tilavuus on noin 159 litraa, eli jos sen täyttäisi sentin paksuisella narulla, niin kuinka pitkän pätkän saisi mahtumaan?
Montako metriä sentin paksuista narua mahtuu öljytynnyriin?
Anonyymi-ap
25811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jotain luokkaa 1650 m.
2024 m
Ei noin paljon, koska sinne jää myös tyhjää tilaa jonkin verran.
Ainakin 10 % pois tuosta pituudesta.
Jos naru (köysi) on kolmipunoksinen, niin sen tilavuus on yli 10 % pienempi kuin täysin pyöreän narun.
Tiukkaan kelattuna mahtuu helposti 2050 m.
Never argue with stupid people,they will drag you down to their level and then beat you with experience . (Mark Twain).
Onneksi muistin tämän ennenkuin kommentoin enemmälti.
Jauhettuna saadaan optimimäärä.
Olet matematiikasta ja fysiikasta mitään ymmärtämätön suunsoittaja ja syytät tyhmyydestäsi muita.
Nyt kyse oli narusta ja narulla on paljon erilaisia ominaisuuksia. Jos kyse olisi ollut 10 mm teräslangasta, se olisi mainittu. Naru joustaa joka suuntaan ja sen tilavuudesta suuri osa on ilmaa. Pyydä äidiltäsi muutama esimerkki.
Jos naru kelataan kelauskoneessa tynnyrin kokoiseksi kiepiksi tavallisella 12 paunan kiristyksellä, niin mietippä mikä on paine sisäosissa?
Vahvistit edelleen mielikuvaa käsityskyvystäsi.
Lopeta selittely ja valehteleminen ja muiden jatkuva haukkuminen. Et edes tiedä mitä naru on. Nyt kyse ei ollut mistään vahvasta köydestä.
Naru puoliksi ilmaa. Varsinkin sentin paksuinen. Tuollaisia käytetään lähinnä koristekäytössä tai aamu- tai kylpytakkien vöinä tms.
Oletko venäläinen?
2020,66 metriä.
1590m
Optimaalisesti 159 litraa narua mahtuisi tynnyriin eli olisi laskettava narun metri tilavuus ja jaettava tynnyrin tilavuus sillä niin saadaan tulos metreissä.
No eikös se jo ole edellä laskettu näin?
Jos naru on kokoonpuristumatonta läpileikkaukseltaan ympyränmuotoista, niin aina jää tyhjää tilaa. Tällöin tilavuuden täyttösuhteeksi jää 0.874178.
Ja sitten se miten narun saa joka kohtaan mutkittelemaan.
Jos narun saa olla pätkissä, niin silloin leikkaa tynnyristä ensin kannen irti ja laittaa tynnyrin korkuisia narunpätkiä pystyssä sen täyteen. Lopuksi hitsaa kannen paikalleen. Saattaa sinne vielä muutama litra öljyäkin mahtua, ainakin jos naru on öljyä imevää sorttia.
Tuolla tavoin saisi menemään 1836 m.
Jos tynnyri olisi 1 m korkuinen, niin paloja olisi 1836 kpl. Yhden palan leikkaamisessa "hupenee" arviolta 1 mm köyttä, joten sitä kuluisi 1.8 m enemmän.
Aineen häviättömyyden lain perusteella tuo on mahdotonta. Olen nimittäin leikatessa huomannut, ettei ainetta karise ympäristöön. Sitä öljypönttöä laikalla aukaistessa katoaa tietysti laikan terän leveyden verran.
159 x 10,6 m = 1590,954 m
159 x 10,6 = 1685,4 m
Tähän mennessä julkaistujen arvioiden keskiarvo on 1806 m ja hajonta 11 %.
Narun halkaisija on 1 cm joten poikkileikkauksen pinta-ala on pi*0,5^2 ja yhden metrin tilavuus on siis 78,54 cm^3.
159 litraa = 159000 cm^3 joten nköyttä mahtuu 2024 m. Tämä vastaus on jo annettu aika alussa tätä ketjua.
On on, mutta se on väärä vastaus.