Miksi juuri homppelit perusti h-liikkeen?

Anonyymi-ap

Onko siihen mitään järkevää selitystä?

Liittyykö siihen jotain ylimääräisiä hengellisiä voimia tms.?

28

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järkevä selitys lienee se, että ihmiset maailmassa valtaosin ovat sitä ja tätä. Monenlaista. Kristinusko ym:t sivistyskulttuurit ovat osin hillinneet sitä.

      Aiemmin asiat olivat salattuja, mutta tänä päivänä ihmisten pahuus, syntisyys... ("anteeksi" (?): "monimuotoisuus!" ilmenee sallitummin = Perkele on päästetty irralleen.

      Oikeastaan saksalainen natsismi oli ers suuri tekijä pakanallisuuden uudelleen leövityksessä (älkää valehdelko, että natsijohtajat olivat "luterilaisia" sillä he olivat pääasiassa saksalaisia pakanoita ja juutalaisia).

      Saksan kansa, alueista riippuen, oli luterilaista ja katolilaista, monet piilo-pakanoita ja juutalaisia. Tuo helluntailaisten täälläkin levittämä väite "luterilaisista natseista" on ollut tietoista eksyttämistä, sillä jos he kerran "tuntevat" natsismin, silloin heidän on pakko tuntea koko totuus, ei vain osaa siitä. Kyseessä on siis anabaptistien tarkoin organisoitu hyökkäys Totuutta sekä kristinuskoa vastaan.

      Se, että Kristalliyö järjestettiin Lutherin syntymäpäivän aattona oli vain (juutalaisten) natsien yksi "lume"-esitys, jolla tulevaisuudessa syyttää nimenomaan luterilaisia. Luther itse oli ollut haudassa jo 400 vuotta. Saksan kansa oli kuitenkin paljon muutakin, etenkin katolilaisia. Ja ne, vähintäänkin "6 miljoonaa juutalaista", joiden polttouhrilla perusteltiin tuleva Israelin valtio.

      Meitä monia on kuulkaa kusetettu monin tavoin.

      Natsit olivat pakanoita, jotka palvoivat goottien eli ruotsalaisten levittämää rasismia, oppia "ruotsalais-arjalaisen rodun, paremmankansan ylemmyydestä". Kolmas valtakunta / Tre kronor = Rkp, maahamme kuulumattoman vieraskansan natsismi Suomessa. Natsit palvoivat ruotsalaisten eri muinaisjumalia.

      Tätä, asian koko totuutta, eivät anabaptistit täällä koskaan kerro.

      Itse aloituksen kysymykseen... no, vastasinkin kattavasti edellä. Syntisestä ihmiskunnasta nousivat myös nuo monet, täällä jo vähän liiankin parjatut homot ja pedot.

      On tuot lajia maailmalla muissakin kulttuureissa, ei vain anabaptisteissa. Tämä ei tietenkään ole mikään puolustus. Kait nuo hell-hintsaanotkin sentään jossain vaiheessa tekivät parannuksen?

    • Anonyymi

      Onko homppeli-kristityillä erityisiä hengellisiä voimia tms. ?

      • Anonyymi

        Homoseksuaalisuutta voidaan pitää yhtenä armolahjana, mikä pitää virittää palavaksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Homoseksuaalisuutta voidaan pitää yhtenä armolahjana, mikä pitää virittää palavaksi?

        Pilkkaat Jumalan Pyhää Henkeä ja Hänen armolahjojaan.


      • Anonyymi

        Wikipedia
        1915 Helsingin Baptistiseurakunnassa perustettiin ensimmäinen suomalainen seurakunta, Siiloam. Sitä johti Albert Kervinen. Toinen helluntairyhma piti kokouksia Tark"ampujankadulla. Heidän Saarnaajansa Smith piti lähteä ulkomaalaisena pois Suomesta, koska oli sota.Smith palasi Suomeen 1919. Siis hän oli pois 4 vuotta.


      • Anonyymi

        Kirjoittaja nimitti homostelua "armolahjaksi".

        Olsen oli voinut täyttyä Pyhällä Hengellä, mutta oli myös samanaikaisesti, lihallisesti syntinen. Homostelu oli hänen eräs syntinsä.

        Liha ja Henki ovat toistensa vastustajia, ruumiillisen lihamme kuolemaan asti.


    • Anonyymi

      Nätisti sanottuna homoja syrjittiin ja hyljeksittiin muissa uskontokunnissa ja lahkoissa. Tämän takia he perustivat itselleen oman seurakunnan.

      Tämä näkyy helluntailaisuudessa edelleen siinä, että helluntailaiset ottavat avosylin porukkaansa kaikkien mahdollisten vähemmistöjen edustajat; syrjäytyneet, seksuaalisesti poikkeavat, murhaajat, romanit, unkarilaiset hevosvarkaat, perussuomalaiset kirkkorosvot...

      • Anonyymi

        Ei ihme, että rehelliset ihmiset ovat sieltä jo kauan sitten kaikonneet.


      • Anonyymi

        Älkää eksykö! "Huono seura hyvät tavat turmelee."


      • Anonyymi

        Smith oli alkuun vilpitön, koska häntä ei erotettu. Eikö ennen homous ollut rikoskin. Asia tuli joskus ilmi ja silloin se on lopun alkua.
        Kyllä niillä homoilla on vaikeuksia Helluntaiseurakunnissa. Oulusta joutui yksi lähtemään. Joku vankilalähetti pantiin " jäähylle" mutta teki parannuksen.
        Tottakai me otamme vastaan kaikki, jotka ovat uskossa. Jos joku on homo, ja elää puhdasta elämää, häntä ei kuulemma eroteta homouden takia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Smith oli alkuun vilpitön, koska häntä ei erotettu. Eikö ennen homous ollut rikoskin. Asia tuli joskus ilmi ja silloin se on lopun alkua.
        Kyllä niillä homoilla on vaikeuksia Helluntaiseurakunnissa. Oulusta joutui yksi lähtemään. Joku vankilalähetti pantiin " jäähylle" mutta teki parannuksen.
        Tottakai me otamme vastaan kaikki, jotka ovat uskossa. Jos joku on homo, ja elää puhdasta elämää, häntä ei kuulemma eroteta homouden takia.

        Tämänpäivän mukaan, homous ei ole rikos, mutta sinun puheesi on rikollista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämänpäivän mukaan, homous ei ole rikos, mutta sinun puheesi on rikollista.

        Mitäs rikollista hänen puheessaan oli? Ei mitään.
        Oletko itse homo? Tai jotain muuta "monimuotoista"?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitäs rikollista hänen puheessaan oli? Ei mitään.
        Oletko itse homo? Tai jotain muuta "monimuotoista"?

        Mistä tuo viha ns.monimuotoisuutta kohtaan.miksi? En nyt puhu homoista, mutta Jumala on luoja. Luoja ja Hitler hyväksyi vain puhdasveriset.oletko kuin Hitler?


    • Anonyymi

      Charles Fox Parham was The father of Modern Pentecostalism.

      Hän vihasi juutalaisia ja piti nuorta ympärileikattua Juutalaispoikaa J.J.Jourdania sodomiasuhteessa kanssaan, mistä sai syytteen sodomiasta.

      • Anonyymi

        Wikipedia ei puhu mitään Parhamista.
        Helluntailaisuus levisi nuorten miesten kautta
        Ralp Riggs
        C W Ward
        Charles Harrison Maso
        Saymour toimi Apostolic Faith Church of God kirkossa


      • Anonyymi

        Sittenhän hän on Martti Lutherin heimoveljiä, eli vihaa juutalaisia ja hukuttaa uskovia, sekä saa aikaiseksi- kaasukammiossa murhat. Pahempaa se on tappamis- henki.
        Oletko samaa mieltä*?=


    • Anonyymi

      Pakkovauvakastetut vihkivät homppeleita.
      Tukevat tätä varoillaan.

      • Anonyymi

        Useamman kerran kylvetetty on taas vauvojensa lumoissa
        Se vihaa uskovia


      • Anonyymi

        ts. tämänpäivän mukaista ja laillista toimintaa-
        Jopa rippikoulussa nykyään saa upotuskasteen


    • Anonyymi

      Mutta miksi pian satatuhatta kirkkoveron maksajaa on karannut kirkostaan, liekkö heissä jotain rehellisyyden vikaa ... siis kahtena viime vuonna !

      • Anonyymi

        Väitätkö että Jeesus ei ollut Jumala?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitätkö että Jeesus ei ollut Jumala?

        Kyllä, jehovalaiset väittää ja ateistipanettelijat myös.


    • Anonyymi

      Jenkkilahkot ja niiden perustajat

      Jehovalaisuus Charles Russell
      Helluntailaisuus Charles Fox Parham
      Mormonismi Josph Smith
      Adventismi Ellen G. White

      Ne olis kaikki saanut pysyä siellä rapakon takana!

      • Anonyymi

        Parhamia ei mainita suurte Helluntaiseurakuntien yhteydessä. Kun ilmeni jotain hänen suhteensa ongelmaa, hän putosi pois. Apostoleja oli 12. Yksi heistä oli Juudas. Hän sai samat valtuudet kuin muutkin, mutta hän vilpistyi pois. Niin käy kaikille, jotka eivät elä puhtaalla sydämellä. Jos tuossa suhteessa katsotaan, että yksi oli syntinen, ei voi kaikkia syyttää.


    • Anonyymi

      Täytyy ihmetellä, että homoja vihkivän seurakunnan jäsen herjaa täällä parhamista.
      Hänen uskonveljijään on homot ja hän rahoittaa homojen vihkimiset!

      • Anonyymi

        Kotimaa-verkkosivusto:
        "Tampereen tuomiokapituli teki 15.11. päätöksen Messukylän seurakunnan tilojen avaamisesta kaikkien avioliiton solmivien parien käyttöön. Asian valmistelijana ja esittelijänä toimi Tampereen piispa Matti Repo. Tuomiokapitulin päätös oli yksimielinen. "


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kotimaa-verkkosivusto:
        "Tampereen tuomiokapituli teki 15.11. päätöksen Messukylän seurakunnan tilojen avaamisesta kaikkien avioliiton solmivien parien käyttöön. Asian valmistelijana ja esittelijänä toimi Tampereen piispa Matti Repo. Tuomiokapitulin päätös oli yksimielinen. "

        Kaksi miestä ei voi avioliittoon päästä mitenkään eikä koskaan, sillä avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto, johon huojennuksen voi tuoja kuolema.

        Ja ilmeisesti jos avijovuoje saastutetaan eli kavala vaimo pettää kiertelevän viekoittelevaisen kulkurin kanssa salassa ja saastaisuujessa huorintejollisuujessa kunnijallista uskollista miestä.

        Selef Urge


    • Anonyymi

      Suomi24 on osallinen ja suomi24 harjoittaa järjestelmällistä kiihottamista kansanryhmää vastaan. Suomi24 on laittomien hallussa ja alusta laittomuuksiin. Helluntaipalstalla rikotaan avoimesti Suomen lakeja ja pilkataan Jumalaa ja vainotaan helluntailaisia ja levitetään valheita anabaptisteista, joita helluntailaiset ovat.

      Joutilaat luterilaiset ovat palstalla pastoriensa kehoituksesta sekä ylemmän tahon käskystä työkseen vainoamassa Jeesuksen seuraajia ja kirjoittamassa valheita helluntailaisista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5237
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      39
      2842
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      18
      2031
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      285
      1581
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1095
    Aihe