Viestittely

Anonyymi-ap

kuinka usein vastaattet kavereille/ poikaystävälle viesteihin

Mitä vastaatte kun kaikki sanoo jtn ei ehdi on töissä tai muuta vastaavaa

Ku Itte pystyn pitkin päivää vaikka oiskin töissä ihan sen 8h , tuntuu ettei mulla oi aitoja ystäviä ,miten muilla?

5

694

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun mielestä viesteihin ei aina tarvitse vastata.
      mieheltä

    • Anonyymi

      En tiiä mistä kyse, mutta kuulostaa liian hektiseltä, hermot menis heti

    • Anonyymi

      Työnantaja maksaa työaikana tehdystä työstä sen 8 tunnin ajan.
      Puhelimen raplaaminen tuona aikana on varastettua aikaa. Yksityiset asiat kuten somevisiitit, henkilökohtaiset puhelut ( jotka eivät suoranaisesti liity työhön) tehdään työajan ulkopuolella , siis EI työaikana.

      Työ ja huvi on 2 (kaksi) eri asiaa. Ensimmäisestä ajasta maksaa pomosi, jälkimmäisestä sinä itse.

      Tuon ei pitäisi olla kovin vaikeaa ymmärtää.

    • Anonyymi

      Kyllä mä pyrin vastaamaan viestiin heti kun sen luen. Jos oon töissä tai tilanteessa jossa en ehdi keskittyyn niin laitan just jotain et "vastaan myöhemmin ajatuksella, oon just nyt varattu". En toki kyttää sekunnin välein puhelinta et onko tullu viestejä, että siinä mielessä saattaa mennä muutamii tuntejakin ennenkuin avaan viestin. Tai jos oon jonkun seurassa niin en avaa viestiä ennen kun on sellanen hetki että ehdin.
      Mutta itse en ymmärrä etteikö koko päivän aikana ole hetkeekään aikaa käydä nopeeta parin viestin keskustelua, kun kuitenkin useimmilla meistä puhelin on lähes koko ajan mukana tai lähellä. En oleta että heti vastataan, mutta ei kukaan voi olla niin kiireinen etteikö muutaman tunnin viiveellä ehtisi. Minusta se vastausaika vaan lähinnä merkkaa mihin tasoon sun kaveri, puoliso tai kuka nyt onkin priorisoi sinut. Varsinkin jos se on toistuvaa ja ehkä joku muu saa heidät heti kiinni aina.
      Kumppaneitten välillähän tuommonen on sopimis kysymys, että kuinka tiheästi ja millä tavalla yhteyttä pidetään. Jos toinen ei ole kova viestitteleen niin toisen tulis kunnioittaa sitä, mutta tietty joku keskitie pitäis sopia niin ettei toinen koe itseään ohitetuks eikä toinen ahdistu.

      • Anonyymi

        Ystäväsi tajuavat että tyoaikasi on palkanmaksajasi aikaa.
        Ymmärrätkö että kavereiden kaaa hoidetut puhelut tehdään omalla ajalla, esim. ruokatunneilla ja työpäivän päädyttyä. Tai viikonloppuisin ellei työantajasi (palkanmaksajasi toisin vaadi).
        Totta, kaikilla on puhelin mukana. Se EI tarkoita että sitä käytetään henkilökohtaisiin viestittelyihin työajalla.
        Olisiko sinun parempi vaihtaa vaativampaan työhön joka vaatisi enemmä työpanostasi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      216
      4937
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      35
      4115
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      239
      3930
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      162
      3111
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3097
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      2974
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2831
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      69
      2655
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      96
      2409
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2215
    Aihe