Inarin viisain mies

Anonyymi-ap

Kuka mahtaa olla Inarin kk::n viisain mies nyt kun piippu on edesmennyt.

9

564

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Na se vain on Mulkkujärven Oulla.

    • Anonyymi

      Se on holo.

      • Anonyymi

        En ole Inarissa enkä ole mies vaikka miesten kanssa tein töitä ja antovat luvan siivoota.

        Olivat sen näkösiä, että hyvä kun SUOMESTA LÖYTYY EDES YKS TYÖTÖN joka VALITTAMATTA HEIDÄN JÄLJET SIIVOAA!
        En omista edes AUTOA joten minun ajojen takia ei tarvis edes teiden kunnossa pitoa tässä kunnassa hoitaa, mutta POSTINJAKAJAT ei pysty tekemään töitä jos DESTIA eli vanha TVL ei tekis töitä!

        Siirtolan Raineri oli ihan lehti haastattelussa kertonut ” Minun piti oottaa, että AURA-AUTO kävi niin pääsin kotoa pois täällä Saariselällä…”
        Minun ja monenkin muunkin pitänyt ODOTTAA jos ei PERSETTÄ MYÖDEN lumessa haluttu kahlata!
        Minä olen kyllä tuonkin tehnyt, koska jäin tien reunassa pois ja lapio sekä kola oli jossain lumien alla talon seinää vasten. Vanhemmat ei olleet kotona ja minä elin sinkku-bile aikaa. Ei sentään LEVIKSET revenneet, mutta kyllä pääsin ja pääsin myös pois.
        En ole koskaan kyllä kysynyt häneltä joka kotia toi, että ” Jäitkö katsomaan, että pääseköhän tuo kotia vai joutuuko tuon vielä HANGESTA ONKIMAAN ylös!”

        Lunta oli enemmän kuin persettä myöden… Soitin vanhemmille mökille ” Pihalle ei kannata yrittää, koska on tulla monta metriä.” Äiti sano ” Lapio sen verran, että auto saadaan edes pihaan.”
        Lapionti oli sama, ku lusikalla nostanu paikasta toiseen.
        Tuo on ainut kerta, kun päätin ” Nyt kuivat vaatteet reppuun ja pää täyteen viinaa ja lapiokoon vaan ihan ite!”
        Isä oli sanonut, kun olivat tulleet ” Oli se lapioinu, mutta ei sitä lapiointia huomannu !”
        Isäni oli kahlannut minun jälkiä pitkin sisälle soittamaan kauhakuormaajan niin saivat tien auki jota käytetään.

        Maantaina töiden jälkeen ilmestyin kotia ja lumityöt oli tehty.


      • Anonyymi

        Hevva Laakeri oli frouvan kanssa kaupassa taas.
        Oli niin leviä, ettei mahdu edes NORMAALIN henkilöautoon.
        Kiusaamisvapaassa K-kaupassa kulkevat ja ihmiset katso pikkusen pitkään, mutta joku nuori mies sattu samaan aikaan tulevan kassalle niin sanoin : Voit mennä ennen minua, koska voin odottaa.
        Kiitti, mutta en voinut sanoa: Kiitos kuuluu sinulle, koska tulit niin kuin tilauksesta.
        En käänny ovelta pois vaikka yksin kuljenkin ja tuo mieshän käyttäytyy uhkaavasti minua kohtaan JULKISELLA PAIKALLA!
        Ruotsissa synteillä suomalaisilla on oikeesti vika päässä. Minun pikku-sisko on syntynyt myös Ruotsissa suomalaisena ja ei hänkään käy täysillä, koska he ei YMMÄRRÄ olevansa Ruotsin suomalaisia vaikka ovatkin Suomen kansalaisia. He ovat yhdenvertaisia pakolaisten kanssa, koska heidän synnyinmaa ei ole Suomi vaan Ruotsi.


    • Anonyymi

      Varma tieto. Se on ykä..

      • Anonyymi

        Onko oppi mennyt perille kolli.


    • Anonyymi

      Kaikki on .viisaita miehiä. Myös ykä yksinäinen.

    • Anonyymi

      Taavetti Nojopetäjä.

    • Anonyymi

      Voi sitä on taas kuluttua kerrakseen. Mä juon kiljuu ja uneen omankin. O jee.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3550
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      65
      3304
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      74
      3114
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2582
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2402
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2131
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      44
      1157
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1065
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1018
    Aihe