Jaahas, mollivoittoisesti alkaa kisat, ei taida jengit 16 parhaan joukkoon eli ei edistystä tapahtunut kahdessa vuodessa.
Kuka muuten on suunnitellut smurffiasut joukkueille, onko mallia otettu Helsingin lippisjoukkueelta vai jopa suunnittelija sieltä?
Lippupallo
22
1892
Vastaukset
- Anonyymi
Ketä edes kiinnostaa lippupallo, kysynpä vain🤭
- Anonyymi
Ainakin liittoa näyttää kiinnostavan olympiahaihattelun takia. Mutta nämä kisat ovat osoittaneet että matka olisi turhan pitkä lähellekään olympialaisia.
Ja tämän varjolla on jätetty lajin pohjaa vielä pahemmin retuperälle liiton taholta kuin ennen kun kaikki aika mennyt mm-kisoihin. - Anonyymi
Kyllä on hirveen näköstä flagia. Turha odottaa Suomessa lajissa menestymistä niin kauan ku jefupelaajat vähän pelailee flagia jenkkifutiksen ohella. Onko Suomessa yhtäkään naista joka keskittyy VAAN flagiin? Onko miehissä Kadmiry ainoa?
- Anonyymi
Kyllä on.
- Anonyymi
Erityisesti saksaa vastaan kyllä huomaa että on jefupelaajia eikä flagin pelaajia. Ihan turhaa tönimistä ja turhautumista. Onneks ei oo kypäriä niin näkee vielä eleetkin
- Anonyymi
No jos ei Suomenmaasta löydy parempia. Eiköhän tuolla oo parhaimmisto. Ja ilmeisesti leirejä pidetty missä näytöt annettu.
Näillä mentävä niin kauan kun jefu ja lippupallo liitetään samaan kastiin.- Anonyymi
Eikös se mennyt niin, että leireiltä ei edes valittu pelaajia, vaan soiteltiin jotain gubbeja "tulisitko pelaamaan".
Isoin vitsi varmaankin Tumpin kaveri Penkki joka piti hoitaa kisoihin. Niin ja olihan se Wolverines koutsi hoitanut leirin ohi yhden pelaajan että sai sen jenkkifudisjoukkueeseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se mennyt niin, että leireiltä ei edes valittu pelaajia, vaan soiteltiin jotain gubbeja "tulisitko pelaamaan".
Isoin vitsi varmaankin Tumpin kaveri Penkki joka piti hoitaa kisoihin. Niin ja olihan se Wolverines koutsi hoitanut leirin ohi yhden pelaajan että sai sen jenkkifudisjoukkueeseen.Penkkihän on pelannu ihan hyvin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Penkkihän on pelannu ihan hyvin!
Juu ihan hyvin höntsäilee.
Mutta ei kuulu tuolle tasolle.
- Anonyymi
Jenkkifudiksen pelaajia luulisi kiinnostavan, hehän tuon koko lystin maksaa:
Liiton koko henkilökunta "leireilee" viikon Pajulahdessa ja kestitsee Ifaf henkilökuntaa olympiatoiveineen. - Anonyymi
Mitä on liikkunut naisten valmentajien päässä kun Jansen pääsi kisoihin vasta varapaikalta? Moisesta pöllöilystä sietäisi saada potkut
- Anonyymi
Samaa voi sanoa Kasastanista.
- Anonyymi
Nimensä takiako Saastamoinen tuolla hyökkäyksen on vai mitä hemmettiä? Eiköhän ois joku varma kätisempi näistä jefupiireistä löytynyt. #1 on kova!
- Anonyymi
Näinhän se on ettei tuossa lajissa oikein jenkkifutarit pärjää (lukuunottamatta dbt ja rissut), kovin erilaista fysiikkaa vaatii ja peliälyäkin pitäs kehittää ko. lajin parissa. Muutama yksilö miehissä ja naisissa on ehkä vaaditulla tasolla mutta kokonaisuus ei vaan luo semmosta hyökkäysuhkaa ja puolustajiaki viedään ku litran mittaa. En siis mitään ota heiltä pois urheilijoina, uskomattomia jenkkifutareita ovat ja varmasti ovat parhaat mitä täältä löytyy myös tähän lajiin. Mutta eihän se jos tota ei treenaa ja harrasta tosissaan voi näyttää muulta kun tuolta.
- Anonyymi
U17 majuista olisi löytynyt kovempia tekijöitä molempiin joukkueisiin pl. QB:t.
- Anonyymi
Pitää olla 18v että saa tuolla pelaa
- Anonyymi
"No jos ei Suomenmaasta löydy parempia. Eiköhän tuolla oo parhaimmisto."
Jos tuo on Suomen parhaimmisto, niin kannattaa varmaankin vakavasti harkita mitä satsauksia tuohon laitetaan ja lopettaa olympia-öyhötys.
Olympia-huumassahan pääasia on tietenkin se, että liiton ukkelit pääsisis kisoihin "edustamaan ja kokoustamaan sekä verkostoitumaan" eli mukavalle urheilulomalle lajiliiton/o-komitean piikkiin.- Anonyymi
Juu olen käsittänyt että joissakin paikoissa tuota oikeasti treenataan eikä mennä vaan vähän kisoihin pelailemaan kun sellaiset tulee.
- Anonyymi
U17 tytöt voitoin 5-1 mitalipeleihein EM-kisoissa. Pojilla ja U15 joukkueella ei vielä voittoja. Kyllä Olympialaiset ovat realistinen tavoite näille tytöille jos vain itse sitä haluavat.
- Anonyymi00021
Mikähän siinä on niin vaikeaa saada lippupalloon oikea sarja?
Jos ja kun katsojana kiinnostaisi seurata joukkueiden vahvuuksia kauden aikana, niin onhan se nyt aivan mahdotonta.
Harrastetoimintaa, ja sellaisena se näköjään halutaan pitää.- Anonyymi00022
Seuroissa jos ei ole pelaajia niin siinähän se haaste on - Ei muuta kuin rekrytoimaan ja pelaamaan!
- Anonyymi00023
Heikkinen ymmärsi ettei tässä Suomen flägissä ole tulevaisuutta kun sitä johdetaan liittotasolla ja pisti fläppitaulun narikkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2469277Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve42775Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1041899Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1881868- 1391391
SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,601377Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1271276Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931006- 61829
- 40818