Jaahas, mollivoittoisesti alkaa kisat, ei taida jengit 16 parhaan joukkoon eli ei edistystä tapahtunut kahdessa vuodessa.
Kuka muuten on suunnitellut smurffiasut joukkueille, onko mallia otettu Helsingin lippisjoukkueelta vai jopa suunnittelija sieltä?
Lippupallo
19
1677
Vastaukset
- Anonyymi
Ketä edes kiinnostaa lippupallo, kysynpä vain🤭
- Anonyymi
Ainakin liittoa näyttää kiinnostavan olympiahaihattelun takia. Mutta nämä kisat ovat osoittaneet että matka olisi turhan pitkä lähellekään olympialaisia.
Ja tämän varjolla on jätetty lajin pohjaa vielä pahemmin retuperälle liiton taholta kuin ennen kun kaikki aika mennyt mm-kisoihin. - Anonyymi
Kyllä on hirveen näköstä flagia. Turha odottaa Suomessa lajissa menestymistä niin kauan ku jefupelaajat vähän pelailee flagia jenkkifutiksen ohella. Onko Suomessa yhtäkään naista joka keskittyy VAAN flagiin? Onko miehissä Kadmiry ainoa?
- Anonyymi
Kyllä on.
- Anonyymi
Erityisesti saksaa vastaan kyllä huomaa että on jefupelaajia eikä flagin pelaajia. Ihan turhaa tönimistä ja turhautumista. Onneks ei oo kypäriä niin näkee vielä eleetkin
- Anonyymi
No jos ei Suomenmaasta löydy parempia. Eiköhän tuolla oo parhaimmisto. Ja ilmeisesti leirejä pidetty missä näytöt annettu.
Näillä mentävä niin kauan kun jefu ja lippupallo liitetään samaan kastiin.- Anonyymi
Eikös se mennyt niin, että leireiltä ei edes valittu pelaajia, vaan soiteltiin jotain gubbeja "tulisitko pelaamaan".
Isoin vitsi varmaankin Tumpin kaveri Penkki joka piti hoitaa kisoihin. Niin ja olihan se Wolverines koutsi hoitanut leirin ohi yhden pelaajan että sai sen jenkkifudisjoukkueeseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se mennyt niin, että leireiltä ei edes valittu pelaajia, vaan soiteltiin jotain gubbeja "tulisitko pelaamaan".
Isoin vitsi varmaankin Tumpin kaveri Penkki joka piti hoitaa kisoihin. Niin ja olihan se Wolverines koutsi hoitanut leirin ohi yhden pelaajan että sai sen jenkkifudisjoukkueeseen.Penkkihän on pelannu ihan hyvin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Penkkihän on pelannu ihan hyvin!
Juu ihan hyvin höntsäilee.
Mutta ei kuulu tuolle tasolle.
- Anonyymi
Jenkkifudiksen pelaajia luulisi kiinnostavan, hehän tuon koko lystin maksaa:
Liiton koko henkilökunta "leireilee" viikon Pajulahdessa ja kestitsee Ifaf henkilökuntaa olympiatoiveineen. - Anonyymi
Mitä on liikkunut naisten valmentajien päässä kun Jansen pääsi kisoihin vasta varapaikalta? Moisesta pöllöilystä sietäisi saada potkut
- Anonyymi
Samaa voi sanoa Kasastanista.
- Anonyymi
Nimensä takiako Saastamoinen tuolla hyökkäyksen on vai mitä hemmettiä? Eiköhän ois joku varma kätisempi näistä jefupiireistä löytynyt. #1 on kova!
- Anonyymi
Näinhän se on ettei tuossa lajissa oikein jenkkifutarit pärjää (lukuunottamatta dbt ja rissut), kovin erilaista fysiikkaa vaatii ja peliälyäkin pitäs kehittää ko. lajin parissa. Muutama yksilö miehissä ja naisissa on ehkä vaaditulla tasolla mutta kokonaisuus ei vaan luo semmosta hyökkäysuhkaa ja puolustajiaki viedään ku litran mittaa. En siis mitään ota heiltä pois urheilijoina, uskomattomia jenkkifutareita ovat ja varmasti ovat parhaat mitä täältä löytyy myös tähän lajiin. Mutta eihän se jos tota ei treenaa ja harrasta tosissaan voi näyttää muulta kun tuolta.
- Anonyymi
U17 majuista olisi löytynyt kovempia tekijöitä molempiin joukkueisiin pl. QB:t.
- Anonyymi
Pitää olla 18v että saa tuolla pelaa
- Anonyymi
"No jos ei Suomenmaasta löydy parempia. Eiköhän tuolla oo parhaimmisto."
Jos tuo on Suomen parhaimmisto, niin kannattaa varmaankin vakavasti harkita mitä satsauksia tuohon laitetaan ja lopettaa olympia-öyhötys.
Olympia-huumassahan pääasia on tietenkin se, että liiton ukkelit pääsisis kisoihin "edustamaan ja kokoustamaan sekä verkostoitumaan" eli mukavalle urheilulomalle lajiliiton/o-komitean piikkiin.- Anonyymi
Juu olen käsittänyt että joissakin paikoissa tuota oikeasti treenataan eikä mennä vaan vähän kisoihin pelailemaan kun sellaiset tulee.
- Anonyymi
U17 tytöt voitoin 5-1 mitalipeleihein EM-kisoissa. Pojilla ja U15 joukkueella ei vielä voittoja. Kyllä Olympialaiset ovat realistinen tavoite näille tytöille jos vain itse sitä haluavat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3218901Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835468Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3164928SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703420Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32872Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal502233Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42232Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72148- 1132116
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402013