Jaahas, mollivoittoisesti alkaa kisat, ei taida jengit 16 parhaan joukkoon eli ei edistystä tapahtunut kahdessa vuodessa.
Kuka muuten on suunnitellut smurffiasut joukkueille, onko mallia otettu Helsingin lippisjoukkueelta vai jopa suunnittelija sieltä?
Lippupallo
25
2212
Vastaukset 25
- Anonyymi
Ketä edes kiinnostaa lippupallo, kysynpä vain🤭
- Anonyymi
Ainakin liittoa näyttää kiinnostavan olympiahaihattelun takia. Mutta nämä kisat ovat osoittaneet että matka olisi turhan pitkä lähellekään olympialaisia.
Ja tämän varjolla on jätetty lajin pohjaa vielä pahemmin retuperälle liiton taholta kuin ennen kun kaikki aika mennyt mm-kisoihin. - Anonyymi
Kyllä on hirveen näköstä flagia. Turha odottaa Suomessa lajissa menestymistä niin kauan ku jefupelaajat vähän pelailee flagia jenkkifutiksen ohella. Onko Suomessa yhtäkään naista joka keskittyy VAAN flagiin? Onko miehissä Kadmiry ainoa?
- Anonyymi
Kyllä on.
- Anonyymi
Erityisesti saksaa vastaan kyllä huomaa että on jefupelaajia eikä flagin pelaajia. Ihan turhaa tönimistä ja turhautumista. Onneks ei oo kypäriä niin näkee vielä eleetkin
- Anonyymi
No jos ei Suomenmaasta löydy parempia. Eiköhän tuolla oo parhaimmisto. Ja ilmeisesti leirejä pidetty missä näytöt annettu.
Näillä mentävä niin kauan kun jefu ja lippupallo liitetään samaan kastiin.- Anonyymi
Eikös se mennyt niin, että leireiltä ei edes valittu pelaajia, vaan soiteltiin jotain gubbeja "tulisitko pelaamaan".
Isoin vitsi varmaankin Tumpin kaveri Penkki joka piti hoitaa kisoihin. Niin ja olihan se Wolverines koutsi hoitanut leirin ohi yhden pelaajan että sai sen jenkkifudisjoukkueeseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se mennyt niin, että leireiltä ei edes valittu pelaajia, vaan soiteltiin jotain gubbeja "tulisitko pelaamaan".
Isoin vitsi varmaankin Tumpin kaveri Penkki joka piti hoitaa kisoihin. Niin ja olihan se Wolverines koutsi hoitanut leirin ohi yhden pelaajan että sai sen jenkkifudisjoukkueeseen.Penkkihän on pelannu ihan hyvin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Penkkihän on pelannu ihan hyvin!
Juu ihan hyvin höntsäilee.
Mutta ei kuulu tuolle tasolle.
- Anonyymi
Jenkkifudiksen pelaajia luulisi kiinnostavan, hehän tuon koko lystin maksaa:
Liiton koko henkilökunta "leireilee" viikon Pajulahdessa ja kestitsee Ifaf henkilökuntaa olympiatoiveineen. - Anonyymi
Mitä on liikkunut naisten valmentajien päässä kun Jansen pääsi kisoihin vasta varapaikalta? Moisesta pöllöilystä sietäisi saada potkut
- Anonyymi
Samaa voi sanoa Kasastanista.
- Anonyymi
Nimensä takiako Saastamoinen tuolla hyökkäyksen on vai mitä hemmettiä? Eiköhän ois joku varma kätisempi näistä jefupiireistä löytynyt. #1 on kova!
- Anonyymi
Näinhän se on ettei tuossa lajissa oikein jenkkifutarit pärjää (lukuunottamatta dbt ja rissut), kovin erilaista fysiikkaa vaatii ja peliälyäkin pitäs kehittää ko. lajin parissa. Muutama yksilö miehissä ja naisissa on ehkä vaaditulla tasolla mutta kokonaisuus ei vaan luo semmosta hyökkäysuhkaa ja puolustajiaki viedään ku litran mittaa. En siis mitään ota heiltä pois urheilijoina, uskomattomia jenkkifutareita ovat ja varmasti ovat parhaat mitä täältä löytyy myös tähän lajiin. Mutta eihän se jos tota ei treenaa ja harrasta tosissaan voi näyttää muulta kun tuolta.
- Anonyymi
U17 majuista olisi löytynyt kovempia tekijöitä molempiin joukkueisiin pl. QB:t.
- Anonyymi
Pitää olla 18v että saa tuolla pelaa
- Anonyymi
"No jos ei Suomenmaasta löydy parempia. Eiköhän tuolla oo parhaimmisto."
Jos tuo on Suomen parhaimmisto, niin kannattaa varmaankin vakavasti harkita mitä satsauksia tuohon laitetaan ja lopettaa olympia-öyhötys.
Olympia-huumassahan pääasia on tietenkin se, että liiton ukkelit pääsisis kisoihin "edustamaan ja kokoustamaan sekä verkostoitumaan" eli mukavalle urheilulomalle lajiliiton/o-komitean piikkiin.- Anonyymi
Juu olen käsittänyt että joissakin paikoissa tuota oikeasti treenataan eikä mennä vaan vähän kisoihin pelailemaan kun sellaiset tulee.
- Anonyymi
U17 tytöt voitoin 5-1 mitalipeleihein EM-kisoissa. Pojilla ja U15 joukkueella ei vielä voittoja. Kyllä Olympialaiset ovat realistinen tavoite näille tytöille jos vain itse sitä haluavat.
- Anonyymi00021
Mikähän siinä on niin vaikeaa saada lippupalloon oikea sarja?
Jos ja kun katsojana kiinnostaisi seurata joukkueiden vahvuuksia kauden aikana, niin onhan se nyt aivan mahdotonta.
Harrastetoimintaa, ja sellaisena se näköjään halutaan pitää.- Anonyymi00022
Seuroissa jos ei ole pelaajia niin siinähän se haaste on - Ei muuta kuin rekrytoimaan ja pelaamaan!
- Anonyymi00023
Heikkinen ymmärsi ettei tässä Suomen flägissä ole tulevaisuutta kun sitä johdetaan liittotasolla ja pisti fläppitaulun narikkaan.
- Anonyymi00024
Ja nytten suuret tietäjät menivät tämän kotkan juopon valitsemaan miesten lippupallo maajoukkueen päävalmentajaksi. Tuokohan mukanaan oman ryyppyjenginsä.
- Anonyymi00025
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ja nytten suuret tietäjät menivät tämän kotkan juopon valitsemaan miesten lippupallo maajoukkueen päävalmentajaksi. Tuokohan mukanaan oman ryyppyjenginsä.
Heh tätä on naureskeltu (ja naureskellaan edelleen) ympäri maakuntia.
On tämä pelle laji(liitto).
- Anonyymi00026
Lajin MM pelejä katseltuani täytyy todeta että haihattelut suomen ölympiapaikasta on suuren luokan kusetus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta853711Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4051370Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty381044Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72893Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä204866Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s286793Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto23769Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen24685Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33671Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan37638