Maalata vaikka VITUN KUVIA kauppojen seinään jos on alkuperäinen ivalolainen niin, kuin minä olen.
Meillähän EI OLE KUNNIOITA ja 30 päivää sakkoa on pieni hinta kunniasta!
Vanha sanontahan on ” VITUT KUNNIASTA! MÄ HALUAN ELÄÄ!”
Onneksi en ole saamelainen vaan suomalainen!
Kunniat menee muualta muuttaneille, saamelaisille sekä koltansaamelaisille!
Tosiaan Ivalossa saa
2
212
Vastaukset
- Anonyymi
Pesunkestävä koltta
- Anonyymi
En ole koltta, mutta minulle monet sanoneet että : Sanotaan sinua koltaksi, koska se on kunnia osoitus koska en voi loukata koltan kunniaa.
Jos olisin koltta niin minä olisin Norjan koltta, koska kyseinen äiti oli Norjan kolttia ei Petsamon eikä Venäjän.
Mies oli karjalainen joka oli muuttanut Petsamoon kalastajaksi.
Oli epäselvästi merkattu, että kuka oli lasten äiti.
Tuosta vois kyllä päätellä, että hän oli mutta kateutta oli siihen aikaan niin, kuin on nykyisinkin.
Kolttien tutkimusten mukaan ei ole kolttia vaan karjalaisia vaikka he oli syntyneet Petsamossa.
Koltat EI TUTKI minun sukua eikä PÄÄTÄ minun ASIOSTA!
Kolttien tutkimukset EI PIDÄ Petsamosta paikkansa!
Suomen Petsamossa syntyi kolttien sukuselvityksien mukaan KARJALAISIA jotka eivät olleet nähnetkään Karjalaa vaan he kuulleet tarinoita joita suvut kertovat.
Saamelaisillakin on sääntö eli jos on Norjan saamelaista suvussa niin on vähän parempi eli minä olen Norjan koltta joka asuu Ivalossa Kyrönpuolen Kolttakylässä.
Naapurikin on koltta ja ei hänkään tainnut rakentaa tilaa niin, kuin ei mekään.
Koltat oli rakentaneet jo talot ja saivat 40vuoden päästä tietää, että hekin olis saaneet KOLTTA-TILAT.
Naapurin isäntä on sukua äitini kautta, mutta äitini ei koltta. He on saamelaisia sukulaisia, mutta äitini ei ole saamelainen.
Isän suku on hyvin selvä, mutta äitini suku viittaa suoraan Viinamäen sukuun eli ADHD tulee sieltä.
Ei tarvi edes viinaa juoda, kun tutkin äidin sukua.
Viinamäki sukunimi on se vähän niinkö perintönä jätetty mulle, koska minulla on kaikki mitä Viinamäkeläinen tarvii tullu jo syntymälahjana.
Vaarin äiti oli ainut lapsi ja Viinamäen suku loppu häneen.
Ennen vanhaan ei saanut ottaa vaimon sukunimeä.
Ei Viinamäen suku sentään juoppo olleet, koska ei heitä ollut kuin 3.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17410688Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510179Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325619Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784448- 1712925
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1262914L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381726Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981318Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61170Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161094