Miksi työttön ei ole säästänyt työssä ollessaan?

Anonyymi-ap

Miksi työssä oleminen koetaan ajaksi jolloin kerskana pitää kuluttaa eikä säästetä yhtään?
Mikä päässä vikana?
Velka on se tärkein asia mitä työssä ollessa pitää tehdä, talouden tilasta viis?
On usein nähty työttömän valitus, ettei pysty saamaan velkaa kun ei ole työssä ja se suurin ongelma elämässä?

Mikä ihmisiä oikeasti vaivaa tässä ainoassa elämässä?

9

249

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö tullut mieleesi, ettei pienestä palkasta niin vaan säästetä.

      • Anonyymi

        Miksi et mene oikeisiin töihin vaan päättänyt kitua ja valittaa?


    • Anonyymi

      Aloittaja on Boomeri Kokoomuslainen jonka hintojen määritys on jäänyt 80-luvulle!!!

    • Anonyymi

      Mikä on työttön? Lomarahat jaksotettiin ja piti maksaa opintolaina pois.

    • Anonyymi

      Kyllä minä säästin. Niinpä onkin ilo sanoa "pidä tunkkis" kolmen euron duunaria etsivälle yrittäjä nilliäiselle.

    • Anonyymi

      käy kaupungilla katsomassa ...vedetää satsen pihvejä naamaan ja litkitään olutta....siinä ei 500€ riitä viikonloppuna ja muksut tarttee kans rahaa kun tyttömyyskorvauksella ei enää elä....pitäs mököttää 24 h kämpässä ..onko sekään elämää...no ei..

    • Anonyymi

      Tiedätkö oikeissa töissä on sika pieni palkka ei voi säästää, kun on niin kallista. Ja Eduskunnan elätit riistää loput.

    • Anonyymi

      hyvätuloinen varmaan säästääkin ja sijoittaa töissä ollessansa. Tuhlailuunkin on varaa. Monet työttömät sen sijaan ovat olleet pienipalkkaisissa töissä joista
      ei juurikaan säästöön jää peruselämisen jälkeen. Se on fakta. Ihan pienipalkkaisissa
      töissä olevat eivät kovin usein edes ravintoloissakaan käy. Siihen ei ole varaa. Työttömiksi joutuvat useimmiten pienipalkkaisimmat ja osa-aika pätkä/vuokratyöläiset. Ei säästellä kun ei ole oikein mistä säästää.
      Herrahommista harvemmin työttömäksi joutuu ja jos joutuu niin rahaa on säästöissä ja sijoituksissa paljon.

    • Anonyymi

      Näin juuri. Asumismuotokin vaikuttaa. Vuokra vie paljon rahaa. Omistusasunnossa jos on onni asua, niin voi matkustella ja säästää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      317
      1496
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1219
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      465
      999
    4. 62
      946
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      932
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      683
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      102
      675
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      632
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe